Danıştay’ın eş durumu tayin kısıtlaması kararı ne anlama geliyor?

Yazan Dr. Erkin Göçmen
20 Haziran 2016   |    27 Haziran 2016    |   Kategori: Hukuk / Mevzuat, Üye Yazıları Print

danistay-davaMedikal Akademi’de şahsımla yapılan söyleşinin yayınından sonra çok sayıda okurdan ve hekimden telefon ve mail aldım. Ayrıca bu söyleşi ile ilgili hem sosyal medyada hem de haberin devamında çok sayıda okur yorumu da yayımlandı. Bunların çoğunda kararın içeriği ve kapsamı hakkında bilgi talep ediyordu. Bu aşamada hem elimizdeki bazı ilave bilgileri okurlarımızla paylaşmak hem de kararın pratikte ne anlama geldiği hususunda bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyoruz.

Öncelikle Danıştay Beşinci Dairesi’nin verdiği karar benim takip ettiğim bir dava ile ilişkili değildi. Geçtiğimiz günlerde Danıştay Beşinci Dairesi’nde yine stratejik personel uygulamasının iptali ile ilgili yürüttüğümüz bir başka davanım duruşması sırasında, Sayın Dairenin bu konuda kısa bir süre önce hekimler lehine bir karar verdiğini öğrendik. Bu olayda davacı hekimin eşi Ankara’da bir şirkette sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle hizmet akdi ile çalıştığı halde eş durumu atamasından istifade edememişti. Karara dair ilgililerin muvafakatini alamadığımız için aşağıda kararın sadece hüküm fıkrasını yayınlıyoruz.

danistay-karar-erkin

Okurlarımız en çok bu kararın genel düzenleyici işlemle ilişkili olup olmadığını merak etmektedir. Öncelikle kararın bireysel ve düzenleyici işlemin yürütmesinin durdurulmasıyla ilişkili olduğunu belirtmeliyim. Bu nedenle karar hem bireysel dava açan hekim hem de diğer hekimler bakımından uygulanma yeteneğine sahip.

Bu kararla Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 4 Nisan 2015 tarih ve 29316 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmelikle değişik 20. maddesinin 7. fıkrasında yer alan, ”stratejik personelin yer değiştirme taleplerinde bu maddenin … beşinci fıkrası uygulanmaz” şeklindeki kuralın yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

Danıştay doktorların eş durumu tayin kısıtlamasının yürütmesini durdurdu

Anılan kararda Danıştay 5. Dairesi, hekimleri kapsayan ”stratejik personel”e serbest veya özel kuruluşlarda çalışan eş dolayısıyla, eş durumu özrü nedeniyle atanma isteğinde bulunma hakkına kısıtlama getirilmesine ilişkin yönetmelik hükmünü hukuka aykırı bulmuştur.

Danıştay 5. Dairesi karar metninde “yönetmelik hükmünün, davalı idarelerin ülke genelindeki tüm teşkilat kadrolarında uygulanabilir olması ve ayrıca hukuka aykırı olduğu saptanan düzenlemenin uygulamaya devamı halinde de hukuka aykırı işlemlere ve uygulamalara yol açabilecek olması nedeniyle telafisi güç zararlara yol açacağı, davacının atanma isteminin reddine dair işlemin hukuka aykırılığı saptandıktan sonra hukuk aleminde varlığını sürdürmesi; tüm işlem ve eylemlerin hukuka uygun olduğu kabulüne dayanak hukuk devleti ilkesine aykırı bir durum yaratacak, aile birliğinin engellenmesi sonucunu doğuracak olması nedeniyle telafisi güç zararlara yol açacaktır” demek suretiyle yürütmenin durdurulması kararının gerekçesini de göstermiştir.

Kararın bir diğer önemli özelliği ise oy birliği ile değil oy çokluğu ile verilmiş olmasıdır. Karara 5. Dairenin başkanı muhalefet etmiştir. Bilindiği üzere İdari Dava Daireleri Kurulu 20 Ocak 2016 günlü ve E. 2015/1421 Sayılı kararında 5. Daire tarafından 23 Mart 2016 tarihinde yürütmesi durdurulan hükmün, hukuka aykırı olmadığına karar vermişti. Beşinci Daire Başkanı, İdari Dava Daireleri Kurulunun bu kararına dayanarak 4 üyenin olumlu oyuna karşı oy kullanmıştır.

Danıştay, doktorun eş durumu mazeretini kabul etti!

Bu karar, 9 Mayıs 2016 tarihinde Sağlık Bakanlığı’na tebliğ edilmiş ve Bakanlık tarafından itirazda bulunulmuştur. Ancak itirazın olağan şartlarda 6 ay kadar bir sürede sonuçlanması beklenmelidir. Son olarak 5. Dairenin bu kararının gerekçesi daha önce verilen 16. Dairenin gerekçesinden oldukça farklıdır. Bu nedenle İdari Dava Daireleri Kurulunun yeni bir değerlendirme ile Sağlık Bakanlığı itirazını reddetmesi mümkündür.

Karar hali hazırda uygulama yeteneğine sahip olduğundan hekimlerin, bu karara dayanarak özel sektörde çalışan eşleri dolayısıyla atanma talebinde bulunmaları mümkündür. Bu hususta Bakanlık teamülü de oluşmuştur. Nitekim Bakanlık 16. Dairenin yürütmenin durdurulması kararından sonra serbest çalışan eşe ilişkin talepleri (elbette şartları taşıyanları) olumlu karşılayarak hekimlerin atamalarını yapmıştır. Bakanlığın bundan sonraki mecburi hizmet atamalarında da anılan kararı dikkate alan uygulamalarda bulunması zorunludur.

İletişim için: bilgi@erkingocmen.av.tr

. Av. Erkin Göçmen’i Twitter’da takip etmek için tıklayın >

. Av. Erkin Göçmen’i Facebook’ta takip etmek için tıklayın >

Yada: https://www.medikalakademi.com.tr/uyeler/erkingocmen/

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler
Kamulu eş
Kamulu eş
Merhabalar Hep eşi özelde çalışandan bahsediliyor ben kamuda çalışıyorum eşim doktor 2defa eş durumu istedim ama red geliyor bizim için bir yaptırım yokmu, ben gidemiyorum o gelemiyor cocuk ortada dava açsam personel ihtiyacı dendiği için ret gelir diyor avukat, “üstün kamu yararı”ymış, bari protokol yapılsın diger kurumlarla, oda yok ama… Read more »
Eğitim nedeniyle atama
Eğitim nedeniyle atama
Merhabalar, Sitenizde yer verdiğiniz bilgilendirici makaleler için teşekkür ederim. “Stratejik personel”in “Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği” konusunda ayrı bir muameleye tabi tutulamayacağı anlaşılıyor. “Stratejik personel” ile ilgili bir başka kısıtlama da, “İsteğe bağlı yer değiştirme” konusunda. Stratejik personelin; “Sağlık ile ilgili bir alanda en az iki yıllık öğrenim gördüğünü… Read more »
dr.n
dr.n
merhaba Bu davadan dolayı gündemde 20. maddenin 7. fıkrasındaki 5. fıkra ile ilgili kısmı konuşuluyor hep. Peki 7. fıkranın içindeki 2. fıkranın c bendi ile ilgili kısmı ne olucak. Yani benim eşim diğer kamu kurumunda çalışıyor. Bize haksızlık değilmi. Özelde çalışan eşinin yanına gitsin hemde koşulsuz. Biz ise c yada… Read more »
dr.n
dr.n
Buradaki 5. cümlem yanlış anlaşılmasın. Eşi özelde çalışan, bölge koşulu olmadan eşinin yanına gidecek. Yani izmirde çalışıyorsa orada bile mecburi yapma hakkı verilecek. Ama biz c ve d ye razıyız ona bile izin yok, mecburen eşimiz bize tabi. Bu durumda stratejik personel kavramının eş durumu atamasındaki kurbanı bir tek biz… Read more »
Ercan
Ercan
Merhaba, Eğer İDDK bir önceki kararda olduğu gibi bakanlığı haklı bulacak olursa Ocak ayındaki eş durumu mazereti yeniden değerlendirmesinde bugüne kadar özel sektör eş durumu mazeretiyle atanan hekimler ne olacak? Tekrar bir atamaya mı tabii olacaklar? Bu soru önemli çünkü bu durumdan sadece birkaç aylığına faydalanıp yeniden atamaya girmek istemiyoruz.… Read more »
G. Yılmaz
G. Yılmaz

Öncelikle merhaba, şu ana kadar eş durumu atamaları yapılan personel mevcut eş durumu devam ettiği sürece atandıkları yerde görevlerine devam ederler

Medikal Akademi

Medikal Akademii’nin 6 yıllık tarihinde asla yanlış ve yanlı haber yayınlanmamıştır. Çok iddialı, çok tartışılan tüm haberlerimiz sonunda taktir topladı ve günlük basına da manşet oldular!
Örneğin

1- https://www.medikalakademi.com.tr/tam-gun-yasa-dava-bastan-coktu-erkin-gocmen/

2- https://www.medikalakademi.com.tr/anayasa-mahkemesi-tam-gun-yasasi-karari-sonuclari/

3 – https://www.medikalakademi.com.tr/kanser-tedavisi-asi-lenfoma/

4- https://www.medikalakademi.com.tr/yueksek-seyreden-kalp-hz-oenemli-bir-mortalite-habercisi/

Araç çubuğuna atla