Danıştay, doktorun eş durumu mazeretini kabul etti!

1 Aralık 2015   |    5 Ekim 2021    |   Kategori: Hukuk / Mevzuat Print

erkin-gocmen-4Geçtiğimiz günlerde, Danıştay 5. ve 16. Daireleri ortak kurulla verdikleri bir kararla, eş durumu mazereti kabul edilmeyerek doğu illerinden birisine atanan uzman doktorun mazeretinin kabul edilmemesi işleminin yürütmesini durdurdu. Yine Danıştay 16. Dairesi de bir başka kararında stratejik personel adı altında, hekimlerin eş durumu atamalarını sınırlayan yönetmelik hükmünü iptal etti. Bu konuda gelinen aşama ile ilgili olarak Sağlık Hukuku Uzmanı ve Tıp Doktoru Av. Erkin Göçmen ile yaptığımız söyleşiyi yayınlıyoruz.

Danıştay doktorların eş durumu atamaları konusunda peş peşe önemli kararlar verdi. Bu konudaki deneyimlerinize dayanarak, öncelikle Danıştay’ın mecburi hizmete atanan doktor hakkında verdiği son kararla ilgili olarak bizi bilgilendirir misiniz?
Erkin Göçmen: Öncelikle bahsettiğiniz karar Danıştay Beşinci ve Onaltıncı Dairesinin müşterek kararıydı. Bu nedenle kararın önemi daha da büyüktü. Bu olayda, eşi Ankara’da bir kamu kurumunda mühendis olarak görev yapan bir uzman hekim, mecburi hizmet ataması öncesinde eş durumu mazeretini bildirmiş, ancak hekimin talebi kabul edilmemiş ve ataması doğu illerimizden birisine yapılmıştı.

danistay-binasi

Daha sonra idare mahkemesinde dava konusu mu oldu bu durum?
Erkin Göçmen: Hayır, olayın niteliği itibari ile davanın idare mahkemesinde değil Danıştay’da görülmesi gerekiyordu. Bu nedenle dava Danıştay’da açıldı. Davada hem atanmama kararı hem de Yönetmelikte stratejik personel sayılan doktorların eş durumu atamalarını kısıtlayan hükmün iptali istendi.

Dava nasıl sonuçlandı?
Erkin Göçmen: Davada henüz nihai karar çıkmadı. Ancak Danıştay 5. ve 16. Dairesi birlikte yürütmenin durdurulması kararı verdi.

Bu karar ne anlama geliyor?
Erkin Göçmen: Bu karar Sağlık Bakanlığı’nın uzman doktorun eş durumu mazeretini kabul etmemesi işleminin Danıştay’ın müşterek heyetince hukuka aykırı olarak değerlendirildiği anlamına geliyor. Nitekim, yürütmenin durdurulması kararı ile davacı uzman hekimin eş durumu mazereti de artık kabul görerek atamasının eşinin bulunduğu yere yapılması gerekecek.

Bu konuda daha önce de bir karar verilmişti.
Erkin Göçmen: Evet. Geçtiğimiz günlerde Danıştay, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği” başlıklı 20. maddesinin 7. fıkrasında yer alan “Stratejik personelin yer değiştirme taleplerinde bu maddenin ikinci fıkrasının (c) bendi ile beşinci fıkrası uygulanmaz.” düzenlemesinin yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti.

Danıştay: Alanında tek olan hekim icap nöbeti tutacak!

Bu iki karar arasında fark var mı?
Erkin Göçmen: Var. Bu karar genel düzenlemenin iptaline ilişkindi. Somut bir uygulamaya dayanmıyordu. Bahsettiğimiz davada ise somut bir uyuşmazlık da söz konusuydu. Davalar arasında böyle bir fark bulunmaktaydı.

Danıştay’ın stratejik personel uygulamasına bakışında esaslı bir değişiklik oldu mu? Danıştay stratejik personel uygulamasını mutlak olarak iptal etti mi?
Erkin Göçmen: Maalesef hayır. Ancak Danıştay’ın konuya yaklaşımını yumuşatması söz konusu. Danıştay burada, stratejik personel açısından, sağlık hizmetlerinin ülke çapında istenilen düzeyde yürütülmesi ile aile birliğinin korunması arasındaki amaç araç dengesinin kurulmasını bu nedenle stratejik personel atamalarında objektif ve makul bir ölçü belirlenmesini istiyor.

Bu kısım biraz soyut oldu. Daha anlaşılır bir şekilde ifade edebilir misiniz?
Erkin Göçmen: Elbette. Danıştay bu kararı kesinlikle stratejik personel uygulaması olmaz demiyor. Yapılabilir ama ölçülü olmalı diyor. Danıştay örneğin uygulamanın ihtiyaç durumuna göre belli bir hizmet süresine tabi kılınabileceğini veya zorunlu hizmet süresine endekslenebileceğini söylüyor. Özetle Danıştay, her koşulda ve ilanihaye stratejik personelin eş durumu mazeretinin kabul edilmeyeceği kuralını Anayasaya aykırı buluyor.

Sağlık Bakanlığı’nın eş durumu atamalarına engel çıkarması yasaya aykırı

Gelinen noktada gelişmeleri nasıl bir seyir izleyecek sizce?
Erkin Göçmen: Sağlık Bakanlığının hızla stratejik personel uygulamasını Danıştayın belirlediği çerçevede revize ederek yeniden yürürlüğe koyacağını tahmin etmek güç değil. Zaten gelen haberler de bu konuda bir çalışma yapıldığı yönünde.

Böyle bir düzenleme yapılıncaya kadar durum ne olacak? Sizin hekimlere bir tavsiyeniz var mı?
Erkin Göçmen: Bu yeni düzenleme yapılıncaya kadar stratejik personel kuralı uygulanmayacak. Biz hekimlerin yeni düzenleme yapılana kadar bu ara dönemi iyi değerlendirmelerini ve eş durumu mazeretleri ile birlikte Sağlık Bakanlığı’ndan atama talebinde bulunmalarını öneriyoruz. Çünkü Bakanlığın düzenlemeyi revize ederek yeniden yürürlüğe koyması halinde de yine Yönetmelikle bazı sınırlayıcı hükümler getirilebilecek.

Medikal Akademi: Teşekkür ederiz.
Erkin Göçmen: Ben teşekkür ederim.

Erkin Göçmen’in iletişim bilgileri: bilgi@erkingocmen.av.tr

. Av. Erkin Göçmen’i Twitter’da takip etmek için tıklayın >

. Av. Erkin Göçmen’i Facebook’ta takip etmek için tıklayın >

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Kemal
Kemal
6 yıl önce

Aynı sıkıntı sağlık hizmetleri sınıfında bulunan her iki eş içinde mevcut, eş durumu tayinleri sadece zorunlu olarak C ve D grubu illere yapılmasına mecbur kılınıyor. Bakanlık her yıl ve ihtiyaç doğdukça yaptığı alımları zaten C ve D grubu illere yapmaktadır ve bu illerde personel ihtiyacı sorunu yoktur. Eşlerin kurulu düzenlerini… Devamını oku »

Araç çubuğuna atla