Diyabet hastalarının kışın dikkat etmesi gerekenler ve faydalı öneriler!

Kategori: Diyabet, Mevsim Hastalıkları Print

soguk_hava_kalp_krizi_riskini_artiriyorKış ayları diyabet hastaları için çok daha zor geçer. Artan enfeksiyon hastalıkları şeker yüksekliğine sebep olur ve hastalandığınız zaman kan şekerini yönetmek daha zorlaşır. Bu nedenle diyabet hastalarının kış mevsiminde dikkat etmesi gereken hayati pek çok risk bulunur; bunlara karşı hastaların önceden alacağı bazı önlemler hem korunmasına hem de önemli hastalıkları daha çabuk atlatmasına yardımcı olur. Özellikle sık karşılaşılan gribal enfeksiyonlar ve akciğer enfeksiyonlarının diyabetliler için hayati riskler yaratabildiğini söyleyen İç hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı, kış mevsiminde diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken önemli konular hakkında bilgi verirken hastaların hayatını kolaylaştıracak önerilerde bulundu. İşte onlardan bazıları:

Grip Aşısı olun!

asi-msdÖncelikle bu hastalıklardan korunmak için grip aşısıve zatürre aşısı olmak gerekir. Tabi her yıl uygulanması gereken aşı değişkendir. Bu nedenle doğru aşı için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Düzenli Ölçüm Yapın!

Kış aylarında diyabetli hastaların en sık düştüğü yanlışların başında diyabetlilerin hastalanınca iştahsızlıktan dolayı az yemek yiyerek kan şekeri değerinin artmadığını düşünmesi ve dolayısı ile kan şekerini düzenli ölçmemek ve ilaçları düzenli almamak gelir. Bu düşünce çok yanlıştır. Enfeksiyondan kurtulmaya çalıştığı için herhangi bir hastalık, bünyede strese yol açar.

Diyabet hastaları nelere dikkat etmeli?

Bu da belli hormonların yükselmesine böylece çok az yemek yeseniz bile kan şekeri değerlerinin artmasına neden olur. Üstelik hastalandığınızda ateşiniz yükselirse kan şekerinizi kendinizi nasıl hissettiğinize bağlı olarak değerlendirmek zordur.

Diyabetlilerde hastalığa erken müdahale ve teşhisin önemi!

Olası hastalık durumlarında erken teşhis ve tedavi diyabetliler için hayati öneme sahiptir. Hastalık belirtileri başladığında erken dönemde tedavi yaptırmak gerekir. Kullanılan ilaçların katkı maddesi olarak şeker içermemesi gerekir. Özellikle öksürük şuruplarında şeker olabilir. Bazı grip ilaçlarında tansiyon yükseltici içerik olabilir buna dikkat etmeli!

Kan şekerinizi farklı zaman dilimlerinde ölçün!

*Sabah yemekten önce açlık şekeri: Vücudumuzun kanşekerini gece ne kadar iyi düzenleyebildiğini gösterir.

*Yemekten iki saat sonraki kan şekeri: Yemekteki besin ve porsiyon seçimlerinin kan şekerininasıl etkilediğini gösterir. Dolayısıyla ilacımızın yemek sonu şekeri kontrol etmeye uygun olup olmadığını gösterir.

Diyabette göz sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenler

*Bir sonraki yemekten öncekan şekeri ölçümü: Kan şekerinin yemekten sonra hedeflenen değere geridönüp dönmediğini gösterir.

*Fiziksel aktiviteden öncekan şekeri ölçümü: Fiziksel aktiviteye başlamakiçin biratıştırmalığa ihtiyaç olupolmadığını gösterir.

*Hasta hissettiğimizde kan şekeri ölçümü: Hastalık veya stresin kan şekerini nasıl etkilediğini gösterir.

Yediklerinizi daha fazla gözden geçirin!

Kış aylarında diyabet hastaları yediklerine daha fazla özen göstermelidir. Özellikle karbonhidratlı yiyecekleri arttırdıysanız bunları kabul edilebilir düzeye indirmeniz gerekir. Şeker hastalarında günlük kalorinin %50 si karbonhidrattan oluşmalıdır. 1600 kalori alınıyorsa 800 kalorisi KH olmalı bu da 800/4 200 gr KH demektir. Bu karbonhidratında glisemik indeksi düşük olan yani şeker oranı düşük (%50 ve altında ) olanlar tercih edilmelidir ( yiyeceklerin glisemik indeksleri listesine online ulaşmak mümkündür).

Diyabet ile ilgili yanlış bilgilere karşı uzmanından bilimsel tavisiyeler

Rafine şeker, şeker ile yapılan tatlılar, beyaz unlayapılan gıdalar, pilav, patates, börek, çörek vb tüketilmemelidir. Günlük öğünleriniçermesi gereken 5 besin grubu vardır. Bunlar; tahıl ve nişasta, et ve alternatifleri, sebze, meyve, süt ve alternatifleridir. ¼ tabak meyve, ¼ tabak sebze, ¼ tabak protein, ¼ tabak tahıl ve bir bardak süttür.

Gerektiğinde mutlaka doktorunuzu arayın!

Hafif geçen hastalıklarda günde en az dört kez kan şekerinizi ölçmeniz gerekir. Daha ciddi durumlarda her üç saatte bir ölçülmeli. Ne yapabileceğiniz konusunda kuşkulanırsanız hemen uzman danışmanınızı arayın.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi İç hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla