Doğru Omega 3 takviyesi nasıl seçilir?

Kategori: Beslenme ve Diyet Print

Omega-3-balık yağı hap fiyatıTürkiye’nin önemli eczacılarından Mehmet Müderrisoğlu, bilinçsiz bir şekilde tüketilen balık yağlarının çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği uyarısında bulundu. Nerede ve nasıl üretildikleri belli olmayan Omega 3 takviyelerinden uzak durulmasını gerektiğini belirten Ecz. Müderrisoğlu, doğru Omega 3 desteğinin doğru şekilde tüketilmesi durumunda faydalarının sınırsız olacağını söyledi.

Sağlık ve eczacılık dünyasının önde gelen isimlerinden Eczacı Mehmet Müderrisoğlu, şifa ve sağlık kaynağı balık yağları konusunda yapılan yanlışlara dikkat çekerek uyarı ve önerilerde bulundu: Saf olup olmadığına, dozajına, hangi formda olduğuna ve domuz jelatini içerip içermediğine bakın.

Ecz. Mehmet Müderrisoğlu’nun verdiği bilgiye göre, balık yağlarında bulunan Omega 3 yağ asitleri soğuk denizlerdeki balıklardan elde ediliyor. Denizlerde gittikçe artan kirlenme Omega 3 yağ asitleri kaynağı olan balıklarda son derece zehirli olan cıva, kurşun ve diğer ağır metallerin bulunmasına neden olabiliyor. Söz konusu zehirli maddelerin çok ağır sağlık sorunlarına ve kansere neden olabileceğini söyleyen Ecz. Müderrisoğlu, Omega 3 yağ asitleri içeren gıda takviyeleri seçilirken nelere dikkat edilmesini gerektiğini anlattı.

Kullandığınız balık yağının laboratuvar analizi var mı?

Alınacak Omega 3 takviyesinin cıva, kurşun ve diğer ağır metalleri içerip içermediğinden emin olmak için ürünün Uluslararası Balık Yağı Standartları’na (The International Fish Oil Standards Program – IFOS) uygun olup olmadığını bakılması gerektiğini ifade eden Ecz. Müderrisoğlu, “Doğru ve sağlıklı Omega 3 takviyesinin IFOS analiz laboratuvarından alınmış ve her üretim şarjına geçerli raporu olmalı” dedi.

Bizim balıklarda Omega 3 çok az

Sağlık açısından mucize etkilere sahip olan EPA ve DHA’nın en önemli kaynağının soğuk deniz balıkları olduğunun altını çizen Ecz. Müderrisoğlu, “Maalesef ülkemiz denizlerindeki balıklarda istediğimiz faydayı sağlayacak miktarda DHA ve EPA bulunmamaktadır. Ayrıca deniz kirlenmesi nedeniyle ülkemiz kıyılarında tutulan balıklarda çok yüksek ağır metal kirliliği bulunmakta, bu da sağlığımızı her yönüyle tehdit eder mahiyettedir” diye konuştu.

Balık yağının hangi formu daha etkili?

Ecz. Müderrisoğlu, dikkat edilecek diğer bir hususun balık yağının formu olduğunu kaydederek, “Omega 3 balık yağları ilk elde edildiklerinde Etilester formunda olur, daha sonra bir kademe daha saflaştırılarak Trigliserid formuna geçer. Bu formdaki bir Omega 3, Etilester formuna oranla 3 kat daha etkili olur. Bu nedenle Trigliserid formunda bir balık yağı tercih edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Balık yağı takviyeleri domuz jelatini içeriyor mu?

Kapsül şeklindeki Omega 3 takviyelerinde kapsülün elde edildiği kaynağın önemine dikkat çeken Ecz. Müderrisoğlu, şunları söyledi: “Kapsülün balık jelatininden yapılmış olması en idealidir ancak genelde sığır jelatini kullanılır. Yurtdışından gelen bazı ürünlerde İslam dinine göre kullanımı haram olan domuz jelatini olabilmektedir. Jelatininin kaynağı belli olan ürünler tercih edilmeli.”

Balık yağları EPA ve DHA değerleri düşük olan krill yağından elde ediliyor.

Omega 3 yağ asitlerinin karides benzeri bir deniz canlısı olan Krill’den de elde edilebildiğini belirten Ecz. Müderrisoğlu, Krill’deki EPA ve DHA değerinin günlük ihtiyacı karşılama açısından düşük olduğunu ifade etti. Ecz. Müderrisoğlu, bu kadar düşük miktarları gerekli seviyelere yükseltmek için kapsül kullanımını arttırmak gerektiğini bunun da kullanım maliyetlerini arttırdığını kaydetti.

Balık yağı kalp hastalıklarını önlemiyor

Neden Omega 3 almalıyız?

Ecz. Müderrisoğlu, Omega 3’lerin faydalarını, yararlarını şöyle sıraladı:

 • İskelet, kas, eklem yapısını güçlendirir
 • Damar sertliğini önlerken kalbin daha güçlü çalışmasını sağlar
 • Cildin ve saçların yağ dengesinin sağlar, göz sinirlerini güçlendirir
 • Hafızayı belirgin bir şekilde artırır
 • Sürekli doğru bir Omega 3 kullanımı gelecekte Alzheimer hastası olma riskini azaltır.

Omega 3 takviyesi seçerken bunlara dikkat!

Hasta ve tüketicilerin Omega 3 destekleri ve bütün sağlık ürünleri için eczacılara ücretsiz bir şekilde danışabileceğini söyleyen Ecz. Müderrisoğlu, doğru Omega 3 desteğini seçmek için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

 • İnternet ve sağlık ürünleri konusunda güven vermeyen noktalardan ürün almayın.
 • Cıva, kurşun ve diğer ağır metalleri içermediğine dair IFOS sertifikası olup olmadığına bakın.
 • Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Beslenme Konseyi (CRN) belirlediği doğru dozajda olup olmadığını kontrol edin.
 • Kutusunun üzerinde üretici / distribütör firması, üretim yeri yazan, kutusunda kullanma kılavuzu bulunan ürünler alın.
 • Üründeki DHA ve EPA oranı mutlaka belirtilmiş olmalı. DHA ve EPA oranı ne kadar düşükse Omega 3 desteğinin kalitesi o kadar düşük olur.
 • Omega 3’den maksimum fayda sağlamak için Omega 6 içermeyen destekler tercih edin.
 • Anne adayları doktorlarına danışarak kullanabilecekleri yüksek saflıkta bir Omega 3 takviyesi kullanmalı.

Omega-3 Balık yağı haplarının faydaları ve doğru kullanımı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla