Gebelikte balık yağı ve vitamin haplarının anne ve bebeğe faydaları

3 Ekim 2017   |    10 Haziran 2020    |   Kategori: Gebelik, Vitaminler Print

Gebeliğin her döneminde balık yağı kullanımı omega 3 ihtiyacının karşılanması için gereklidir. Özellikle gebeliğin son üç ayında bebeğin sinir ve beyin gelişimini destekleyen omega 3 almak daha önemlidir. Eksik alınan omega 3 durumunda bebek annenin depolarını kullanacağından bundan fazla etkilenmez. Ancak bu durum anneye daha fazla zarar verecektir. Çünkü vücuttaki en önemli omega 3 deposu beyin dokusudur. Dolayısıyla bu anne için sakıncalı bir durumdur. Kısaca balık yağı kadınlar için gebelikte folik asit ve demir kadar önemli bir maddedir. Bu yüzden düzenli bir şekilde alınması gerekir.

Balık yağı yani içeriğindeki omega 3 çoklu doymamış yağ asididir. Esansiyel yağ asidi olduğu içinde, insan vücudu bunu üretemez. Bu nedenle dışarıdan takviye olarak alınması gerekir. Hamilelik sitesindeki omega 3 başlıklı yazıya da göz atabilirsiniz. Sadece gebelikte değil, diğer zamanlarda da vücut için gerekli olan bir maddedir. Gebelikte balık yağı anne ve bebek sağlığı açısından önemli bir maddedir.

Omega 3 nedir, ne işe yarar? Faydaları nelerdir, hangi gıdalarda bulunur?

Balık yağında omega 3 vardır. Omega 3 ise daha çok hamsi, ton balığı gibi balıklarda, ayçiçek, ceviz ve yeşil sebzelerde bulunur. Anne yeterince balık yağı aldığı zaman bebeğinde ihtiyacı olan omega 3 karşılanmış olur. Annenin yeterince omega 3 almaması halinde ise, bebek ihtiyacı olanı annenin depolarından karşılamaya başlar. Bir insanın omega 3 depoları içinde en önemlisi beyin dokusudur. Eğer gebelikte balık yağı kullanımı yetersiz olursa, kadının beyin dokusunda kayıplar meydana gelebilir. Bu bazı araştırmalarda incelenmiş bir konudur.

Gebelikte balık yağı kullanımı etkileri nelerdir?

Balık yağının içeriğinde bulunan Omega 3 anne karnındaki bebek üzerinde önemli etkilere neden olur. Bunlar arasında en önemlileri sinir sistemi, göz ve beyin üzerine yaptığı etkilerdir. Anne adayları üzerinde de erken doğum, doğum sonrası depresyon, gebelik zehirlenmesi gibi ciddi sorunları önlediğine dair bilimsel çalışmalar vardır.

Gebelikte alınan Omega-3 desteği bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Gebelikte yetersiz balık yağı kullanımı bebeğin daha düşük doğum ağrılığında doğmasına neden olabilir. Bunun tam tersi yeterince omega 3 almış annelerin bebeklerinde fiziksel ve zihinsel becerilerin ileri safhalarda olduğu görülmüştür. Ayrıca bebeklerin sonraki yaşamlarında prostat kanseri, meme kanseri gibi rahatsızlıkların daha az görüldüğü belirtilmektedir.

Gebelik döneminde alınması gereken omega 3 oranının günlük 250 mcg olması gerektiği önerilir. Özellikle bebeğin sinir ve beyin gelişiminin olduğu son 3 aylık dönemde balık yağı kullanımı daha önemli hale gelmektedir. Ayrıca sadece gebelikte değil, doğum sonrası emzirme döneminde de omega 3 alınmaya devam edilmelidir.

Gebelik döneminde alınan omega 3 oranının aşırı olması halinde ise, kanama riskini arttırdığı yönünde bazı araştırmalar bulunmaktadır. Bu yüzden kan sulandırıcılarla birlikte balık yağı kullanımı sakıncalı olabilir.

Gebelikte balık yağının anne ve bebeğe yararları nelerdir?

İnsan vücudunda üretilmeyen omega 3 maddesinin balık yağı ile dışarıdan alınması normalde sağlıklıdır. Bu sadece gebelerde değil, herkeste aynı etkiyi gösterir. Gebelikte balık yağı kullanımı anne ve bebek için aşağıdaki faydaları sağlar.

  • Gebelikte düzenli bir şekilde balık yağı kullanımı bebeğin beyin ve göz gelişimini destekleyici önemli bir etki yapar.
  • Balık yağının gebelikte düzenli olarak kullanımı gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon etkilerini yani preeklampsi riskini önleyebilir. Bu konuda yapılmış önemli çalışmalar bulunmaktadır.
  • Gebelikte alınan omega 3 anne adayında hem erken doğumda, hem de doğum sonrasında kadında meydana gelebilecek depresyonu önlemede etkili olur.
  • Gebelikte yeterince balık yağı almış olan anne adaylarının bebeklerinde doğum sonrasında daha az uyku sorunları meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu etki hem yenidoğan döneminde, hem de bebeklik sürecinde devam etmektedir.
  • Gebelikte balık yağı alarak yeterince omega 3 almış olan annelerin kız çocuklarında ileri yaşlardaki meme kanseri riski olabildiğince azalmaktadır. Erkek çocuklarda ise, prostat kanseri oluşma riski en az seviyede olmaktadır. Dolayısıyla balık yağı toplumdaki önemli kanser türlerinin önlenmesinde önemli bir besin maddesidir.
  • Anne adayı gebelik sürecince yeterince balık yağı almamış, omega 3 eksikliği meydana geldiyse, bebeğin doğum ağırlığı düşük olmaktadır. Buda omega 3 alımının bebeğin sağlıklı bir kiloda doğmasın neden olduğu anlamına gelmektedir.• Sadece gebelikte balık yağı kullanmak değil, doğumdan sonra da balık yağı kullanılırsa anne sütünün artmasına yardımcı olur.

Gebelikte balık yağı kullanımı doğal besinlerden alınabileceği gibi, dışarıdan takviye olarak ta alınabilir. Balıklar arasında özellikle orta boyda olan levrek, istavrit, hamsi, çinekop, çipura gibi balıkların tercih edilmesi fetus açısından iyi olur. Çünkü kılıç, ton gibi büyük balıklarda cıva oranı daha fazla olur.

Anne adayı gebelik döneminde ihtiyacı olan omega 3 miktarını karşılamak için, haftada iki defa balık tüketebilir, her gün iki adet ceviz yiyebilir, ıspanak gibi yeşil sebzeleri de haftada iki porsiyon şekilde tüketebilir. Buna rağmen yeteri kadar omega 3 alınamaması durumunda, doktorun önerisiyle hazır omega 3 tabletleri kullanılabilir.

Folik asit nedir? Folat vitaminin faydaları ve gebelikte kullanımı

Fazla omega 3 tüketiminin vücutta kanama eğilimine neden olduğu da bilinmektedir. Ancak bu etki omega 3 yağ asidinin kalp krizinden koruma, damar tıkanıklığını önleme etkisinin bir tepkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak gebelikte kanama düşük riskine yol açabileceğinden, gereğinden fazla balık yağı tüketilmemelidir.

Gebelikte balık yağı kullanımı nasıl etki eder, bu konuda anne adaylarının hem gebelikte, hem de emzirme döneminde omega 3 almaları uzmanlar tarafından önerilmektedir. Eğer omega 3 az alınırsa, bunun sağladıkları faydalardan yararlanmak mümkün olmaz. Bu yüzden gebelikte balık yağı kullanımı uzmanlar tarafından mutlaka önerilmektedir. Bu ihtiyacında daha çok doğal besinlerden karşılanması tavsiye edilmektedir. Eğer tabletlerden omega 3 alınacaksa bunun doktorun önerisiyle olması en doğrusudur.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla