Doğum kontrol hapları bazı kanser türlerini gerçekten önlüyor mu?

Kategori: Jinekoloji Print

dogum-kontrol-hap-birth-controlUzun süre kullanılan doğum kontrol haplarının, başta rahim ve yumurtalık olmak üzere birçok kanseri engellediğinin tespit edildiği belirtildi. Araştırma Oxford Üniversitesi tarafından yapıldı. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, bilim insanları tarafından yıllardır doğum kontrol haplarının kanser oluşumu üzerine etkisinin incelendiğini söyledi.

10 YILDA 200 BİN KADININ KANSER OLMASINI ENGELLEDİ İDDİASI
Doğum kontrol haplarının son 10 yılda 200 bin kadının rahim kanseri olmasını engellediğine ilişkin İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen ve The Lancet Oncology dergisi tarafından yayımlanan araştırmaya atıfta bulunan Prof. Dr. Demir, hapların, doğum kontrolü dışında rahim, yumurtalık, kalın bağırsak kanserinin önlenmesi, kemik erimesinin durdurulması, yumurtalık kistlerinin ve memedeki fibrokistik hastalıkların engellenmesi gibi çeşitli faydalar sağladığını ifade etti.

DOĞUM KONTROL HAPLARI İLE MEME KANSERİ İLİŞKİSİ 
cansun-demirAA’dan Yeşim Sert Karaaslan’ın haberine göre, Prof. Dr. Demir, bazı araştırmalara rağmen, doğum kontrol haplarının meme kanserine yol açtığının henüz ispat edilmediğini dile getirerek, “Tam tersi, yumurtalık, rahim ve bağırsak kanserini ciddi olarak istatistiki anlamda azalttığı gözlemlenmiştir. İlaçların, düzenli kullanıldığında yüzde 50-60’lara varan ciddi ve anlamlı oranda yumurtalık ve rahim kanserini önleyici etkisi vardır” dedi.

RAHİM DUVARINI İNCELTİYOR
Yumurtalık kanserinin nedenlerden birinin yumurtlamayla ilgili olduğunu anlatan Prof. Dr. Demir, doğum kontrol hapının kanseri engelleme şekliyle ilgili şunları kaydetti: “Aylık olarak oluşan yumurtalığın üzerindeki açılmalar ve çatlamaya bağlı faktörlerin yumurtalık kanserini tetiklediğine dair teoriler var. Dolayısıyla yumurtalık kanserini engellemesindeki etki mekanizması, yumurtlamayı engellemesiyle, kadınların aylık yumurta oluşumunu engellemesiyle ilişkilendiriliyor. Doğum kontrol haplarının ikinci etki mekanizması ise rahim duvarını inceltmesi, yani rahim kanseriyle ilişkili. Eğer yumurtlama oluşursa, rahim duvarının incelmesi sayesinde döllenmiş yumurtanın, rahim duvarına yapışmasını engelleyen bir mekanizması var. Rahim duvarını inceltici etkisi de zaten rahim kanserini önlemedeki etki mekanizması olarak biliniyor.”

BAŞKA FAYDALARI DA VAR
Doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımın, “olumlu etkiyi arttırdığını” vurgulayan Prof. Dr. Demir, “10 yıl ve daha uzun süre kullanımda bu etki çok daha belirgin. Ama çalışmalar gösteriyor ki 6 ay gibi kısa bir süre kullanıldığında bile rahim ve yumurtalık kanseri riskini ciddi olarak azaltıyor” dedi.

Hormon replasman tedavisinin kaderi değişecek mi?

Prof. Dr. Demir, doğum kontrol haplarının kanser oluşumunu engellemenin yanı sıra farklı olumlu etkileri de olduğunu ifade ederek, “Doğum kontrol haplarının kullanılmasıyla, Adet düzensizliği düzene girmektedir, çok kanaması olan kadınlarda kanamayı azaltarak demir eksikliği anemisinin tedavisinde etkilidir. Ayrıca, ağrılı adet görmeyi ve sivilce oluşumunu da azaltmaktadır” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla