Farkında olarak doğum yapma yöntemi: Hypnobirthing

Kategori: Gebelik, Kadın Hastalıkları Print

Hypnobirthing-nedir“Hypnobirthing” yöntemiyle doğum uzun yıllardan beri uygulanıyor.
Son günlerde İngiltere Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın doğumuyla gündeme gelen Hypnobirthing, doğumun daha az ağrı hissedilerek gerçekleşmesini sağlıyor. Özellikle doğal doğuma yönelimin arttığı bugünlerde anne adayları da Hypnobirthing’in nasıl yapıldığı konusunda bilgi almak istiyor. Türkiye’de aktif olarak “Hypnobirthing” eğitimi veren 3 sertifikalı uzmandan biri olan İstanbul Doğum Akademisi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Doğuma Hazırlık Eğitmeni Operatör Dr. Hakan Çoker ve Türkiye’nin tek Hamile ve Doğum Psikoloğu Neşe Karabekir  “Hypnobirthing” tekniğini uzun yıllardan beri uygulatıyor ve bu tekniğin eğitimlerini veriyor.

HAKAN COKERDr. Çoker: “Hypnobirthing yöntemi doğumda vücut ve zihin farkındalığını yüksek tutuyor”

Her anne, her ebeveyn kuşkusuz kendisi için en inanılmaz ve farkına vardığı doğumu yapmak ister. Bunun için kullanılan yöntemlerden biri de “Hypnobirthing”. İngiltere Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın bu yöntemle bebeğini dünyaya getirmesi, bu tekniğe olan ilgiyi doğal olarak arttırdı.

Hypnobirthing kişinin kendi gelişimi ve korkularından özgürleşmesi üzerine odaklanır. Hypnobirthing’i rahat bir doğum için ön şart olan derin gevşemenin temel alındığı, rahat, sağlıklı, huzurlu ve bilinçli bir doğum yolunda kullanılan uluslararası bir doğuma hazırlık tekniği olarak tanımlayabiliriz. Hypnobirthing daha sakin, korkusuz ve coşkulu doğum yöntemlerinden biridir. Anne adayına ve babaya derin gevşeme, özel nefes teknikleri, rehberli imgeleme teknikleri ile doğumda bedeni nasıl rahat bırakabileceklerini öğreterek, daha bilinçli ve farkında bir doğumun kapılarını açarız. Hypnobirthing tekniğinde doğuma hazırlanan anne adayının korkularından kurtulması ve içinde zaten var olan doğum yapma güdüsünü keşfetmesi için derin gevşeme, rehberlik eşliğinde imgeleme ve hipnoz kullanılır. Doğumu engelleyen, doğumda daha çok ağrıya neden olan korkular bilinçaltında gizlidir. Bilinçaltı doğumla ilgili bilgileri depolamaya başlar. Günlük hayattaki konuşmaların hepsi farkında olmadan depolanır. Doğum asla “keşke” denmemesi gereken bir deneyimdir. Anne adayları doğum gerçekleştiğinde, bebeklerini ellerine aldıklarında ve bağırlarına bastıklarında ya da anesteziden uyandıklarında geriye dönüp “keşke” dememek istiyorlar. Hypnobirthing sonrasında anne bir yandan doğumla ilgili daha pozitif bilgiler alarak endişelerinden kurtulurken, bir yandan da hipnotik seanslarda bilinçaltındaki doğumla ilgili negatif duygular pozitifleri ile yer değiştiriyor, bu da annenin daha huzurlu bir hamilelik geçirmesini sağlıyor. “Keşkesiz Doğum” açısından Hypnobirthing yöntemini bilmek çok önemli.

nese-karabekir “Sancı” yerine dalga, “ıkınma” yerine “bebeğe yol verme”…

İstanbul Doğum Akademisi’nin kurucularından ve Türkiye’nin tek Hamile ve Doğum Psikoloğu Neşe Karabekir de hypnobirthing yöntemiyle ilgili olarak şunları söyledi:

Sakin ve rahat bir doğum için ilk yapılacak şey korkuların ve negatif duyguların açığa çıkarılarak temizlenmesidir. Hypnobirthing bu aşamada devreye girer. Hypnobirthing kelimelerle çalışır; bu yüzden kendi doğum dili de pozitiftir. Örneğin sancı yerine “kasılma” veya “dalga”, ıkınma yerine “bebeğe yol verme” gibi terimler kullanılır.

Hipnoz genelde kültürümüzde çok rahat kullanılan bir kelime değildir. Kontrolü kaybetmek, uyku durumuna geçmek gibi sanal anlamlar içerir. Hâlbuki tam tersi hipnoz tüm alıcılarının açık olması sayesinde tam bir yoğunlaşma ile beraber uyanık olma halidir. Hypnobirthing ise sadece bu konuda eğitim alarak uzmanlaşmış, kadın doğum uzmanlarının uygulayabildiği bir tekniktir. Her hipnoz tekniğini bilen bu yöntem için doğuma giremez.  Doğum esnasında ise gebenin en büyük ihtiyacı, vücut ve zihinsel farkındalığının en yüksekte olması sayesinde bilinçli doğumlar yapabilmektir. Gebelik esnasında zihin ve vücudun Hypnobirthing eğitimi ile beraber hazırlanması çok önemlidir. Böylece doğum esnasında kişi kaybolmadan ve kendi içine dönmesini bilerek farkında, coşkulu, kendi kontrolünde doğumlar gerçekleştirir.
Hypnobirthing anne baba adayı ve bebeği de doğum sürecinin içine katan, aktif duruma geçiren harika bir teknik. Bir doğum psikologu olarak anne-bebek bağlanmasında gebeliğin ve özellikle doğum şekli ve kalitesinin önemini vurgulamak istiyorum.
Hypnobirthing doğuma sabrı, sakinlikle beraber coşkuyu, beraberliği, nefesi, ‘buluşmanın zerafetini’ katıyor. Nefesin, odaklanmanın ve vücut farkındalığının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla