Uz. Dr. Taşkınoğlu: Aşırı bulaşıcı Covid-19 Kraken varyantı hızla yayılıyor

Yazan Hatice Pala Kaya
12 Ocak 2023   |    14 Ocak 2023    |   Kategori: Güncel / Literatür, Solunum / Enfeksiyon Print

Dünyada yayılmaya devam ettiği bildirilen SARS-CoV-2 Omikron varyantının yeni bir türü olan XBB.1.5. (Kraken) virüsünün bulaşıcı özelliğinin diğer varyantlara kıyasla daha yüksek olduğu kaydedildi. Düzen Sağlık Grubu’ndan Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, “Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca sizi koruyan her neyse bu yeni varyanta karşı koruyamayabilir. Şaşırtıcı derecede yüksek bulaştırıcı nitelikteki varyantın enfeksiyon semptomlarının önceki varyantlardan daha şiddetli olup olmayacağının henüz belli değil. XBB.1.5 belirtileri, COVID-19’un diğer varyantları ile benzer, sadece XBB.1.5 bulaşmış kişilerin tat ve koku alma duyularını kaybetmedikleri gözleniyor” dedi.

Covid-19 Kraken, şimdiye kadar tespit edilen en bulaşıcı varyant

Varyanta, efsanevi deniz canavarına benzetilerek “Kraken” adının takıldığını belirten Uzm. Dr. Taşkınoğlu, Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya’ya yaptığı açıklamada, şu bilgileri verdi: “Ekim 2022’de tanımlanan bu varyantın son birkaç hafta içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde istikrarlı bir şekilde arttığı görülüyor. Geçen hafta ABD’deki vakaların %27,6’sını oluşturuyordu. Dünya’ya da yayılıyor. Şu anda 25’ten fazla ülkede tanımlandığını bildiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), XBB.1.5’i ‘şimdiye kadar tespit edilen en bulaşıcı varyant’ olarak duyurdu” bilgisini verdi.

Yeni Covid-19 mutasyonu %70 daha bulaşıcı ama aşıyı etkilediğini gösteren mevcut kanıt yok

Türkiye’de de görüldüğü bilgisi var, dalga olup olmayacağı henüz belli değil
Varyanta ilişkin Türkiye’de de görüldüğü bilgisinin geldiğini anlatan Uzm. Dr. Taşkınoğlu şunları söyledi: “Türkiye’de bir XBB.1.5 dalgasının olup olmayacağını henüz bilmiyoruz. Bu elbette nüfusun bağışıklık düzeyi, korunma önlemlerine ne kadar uyulduğu gibi birçok faktöre bağlı olacaktır ama bu hafta son 2 ayın en yüksek COVID pozitiflik oranlarına ulaştık. Omikronun önceki iki varyantının (BA.2.10.1 ve BA.2.75) genleri değiştirmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve XBB olarak bilinen omikron aile ağacının daha geniş bir dalından geliyor.

XBB varyantları, önceki COVID-19 enfeksiyonları ve aşılar yoluyla kazanılan koruyucu antikorlardan kaçmalarına yardımcı olan mutasyonlara sahipti fakat enfeksiyonda önemli bir adım olan hücrelere sıkıca bağlanma yeteneklerini kaybetti ve çok yayılamadı. Ancak XBB.1.5 suşu, Spike proteininde ek olarak F486P mutasyonunu taşıyor. Bu mutasyon, onu XBB.1 atasına göre biraz daha az bağışıklığa duyarlı yapsa da hücrelere bağlanma yeteneğini artırıyor ve daha bulaşıcı hale getiriyor.”

Bir rapora göre bivalan güçlendiriciler Kraken’e karşı koruma sağlıyor

New England Journal’da yayınlanan bir raporda, ilk verilerin bivalan güçlendiricilerin XBB virüslerine karşı yeterli koruma sağladığı yönünde bilgi verildiğini belirten Uzm. Dr. Tutku Taşkınoğlu, laboratuar çalışmalarında, bivalan aşının ciddi hastalıklara karşı korunmada etkili olduğu ancak enfeksiyona karşı o kadar etkili olmadığını gösterdiğini anlattı.

Uzm. Dr. Tutku Taşkınoğlu, bivalan aşılarla ilgili şu yorumu yaptı: “XBB.1.5, omikron varyantı BA.2’den türediği için ve mevcut bivalan aşının BA.2’yi tanıyan antikorlar ürettiği gösterilmiştir. Belli ki aşılama ve önceki enfeksiyon yoluyla aşılama, ciddi semptomlara, hastaneye yatışa ve XBB.1.5 suşu ile enfeksiyon sonrasında ölüme karşı koruma sağlamaya devam edecektir. COVID-19’u tedavi etmek için kullanılan oral antiviral Palxovid, XBB.1.5 ile enfeksiyonları tedavi etmede etkili olacağı düşünülüyor.

Korona virüs ile ilgili yanlış bilgilere dayalı panik, virüsten çok daha tehlikeli!

Son dönemde enfekte olmayan veya bivalan güçlendirici almayan kişilerin enfeksiyona karşı çok az korumaya sahip olduğunu biliyoruz. DSÖ, şuanda Türkiye’de uygulanmayan bivalan aşıları olmayı, yüze tam oturan maske takmaya ve kalabalık kapalı alanlardan kaçınmaya çağırdı. Güçlendirici dozlar her zaman faydalı olacaktır. Enfekte olsanız bile daha az viral yüke sahip olmanız ve virüsü daha az bulaştırabilmenizi sağlayacaklardır.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla