Dünya Sağlık Örgütü’nden kritik uyarı: Salgında durum çok daha kötüleşebilir

13 Temmuz 2020  |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), temel önlemlerin uygulanmaması durumunda koronavirüs salgınının çok daha kötüye gideceği uyarısında bulunarak pek çok ülkenin uyarıları dikkate almayarak yanlış yolda gittiğini açıkladı. DSÖ, ülkelerin koronavirüs salgınına karşı temel önlemleri uygulayamaması halinde pandeminin çok daha da kötüye gidebileceği uyarısı yaptı. Covit-19 pandemisindeki son durumla ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapan DSÖ Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Açık konuşmak gerekirse, yanlış yolda olan çok fazla ülke var. Virüs bir numaralı halk düşmanı olmayı sürdürüyor. Temel önlemler uygulanmadığı takdirde durum, çok çok çok daha kötü olacaktır” dedi.

Günlük vaka sayısında küresel rekor kırıldı

Dün itibariyle dünya genelinde toplam koronavirüs vaka sayısı 13 milyon kişiyi aştı ve can kaybı ise 570 bine ulaştı. DSÖ, yeni korona virüsü vakalarında dün yeni bir rekor daha kırıldığını açıkladı. Son bir gün içinde 230 bin yeni vaka bildirildi. Bu, korona virüsünün Çin’de ortaya çıktığı aralık ayından bu yana saptanan en yüksek sayı oldu. Bir önceki 24 saatlik rekor, 228 bin yeni vakayla geçtiğimiz cuma günü yaşanmıştı.

Son verilerde Meksika’nın ölü sayısında İtalya’yı geçtiği ve en çok can kaybı yaşanan dördüncü ülke haline geldiği görüldü. Filipinler de kendi rekorunu kırarak bu sabah son 24 saatte 162 yeni ölüm bildirdi. DSÖ’ye göre, küresel çaptaki ölü sayıları günde ortalama 5 bin kişi olarak seyrediyor. Uzmanlar, gerçek sayının bundan çok daha yüksek olduğuna dikkat çekiyor. DSÖ Genel Direktörü, Pazar günü kaydedilen 230 bin yeni vakadan %80’inin 10 ülkede görüldüğünü ve vakaların yarısının iki ülkede kayıtlara geçtiğini bildirdi.

ABD ve Brezilya en kötü durumdaki ülkeler

DSÖ’nün Acil Durumlar Yöneticisi Mike Ryan da, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bazı yerlerinde “sınırlı ya da coğrafi anlamda odaklanılması gereken” dış dünyadan izole edilmiş bölgeler oluşturulması gerektiğini, aksi halde enfeksiyon sürecinin kontrol dışına çıkacağını dile getirdi. Ryan, ülkelere çağrıda bulunarak okulların eğitime başlaması konusunun politize edilmemesini ve salgının bastırıldığı anda okulların yeniden açılabileceğini ifade etti. 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla