Düşük yağlı beslenme kanser riskini %40 azaltıyor

Kategori: Kanser, Sağlıklı Yaşam Print

et-salam-sucuk-sosis-yemekABD’de 49 bin kadını kapsayan güncel bir çalışmanın sonuçlarına göre; yağ oranı düşük beslenme rejimleri kadınları over kanserinden önemli oranda koruyor. ABD genelinden menopoz sonrası döneme girmiş 49 bin kadını 8 yıl boyunca takip eden araştırmacılar, kadınların yaklaşık yarısına beslenme rejimlerindeki yağ oranını yarı yarıya düşürmelerini önerdi. Diğer gruptaki kadınlar ise normal beslenmelerine devam etti. Çalışmanın sonuçlarına göre; yağ oranı düşük beslenme rejimini benimseyen kadınlarda, over kanseri riski diğer kadınlara göre %40 düştü.

Çalışmalar, aşırı kilolu kadınlarda over kanseri riskinin arttığını gösteriyor ve fazla kilolu kadınlarda bu risk %50’ye kadar yükselebiliyor. Ancak yağ oranı yüksek beslenme rejimiyle hastalığın bağlantısı daha önceleri tartışmalı bir ilişki olarak kabul ediliyordu.

Yağlı besinlerin kanserin yayılmasını ciddi oranda hızlandırdığı saptandı

Sonuçları “Journal of the National Cancer Institute” dergisinde yayınlanan çalışmayı değerlendiren proje koordinatörlerinden Dr. Ross Prentice, şu bilgileri verdi: ‘Bu araştırma, beslenme rejimi ve hastalık riski arasındaki bağlantıları araştıran bir dizi çalışmanın parçası. Daha önceki araştırmalar da başka kanser türlerine ilişkin olarak beslenmeye bağlı faktörlerin etkisini göstermişti. Over kanseri genellikle geç teşhis ediliyor ve nedenleri hakkında henüz net bilgiler mevcut değil.’

Amerikan Kanser Birliği’ne göre; over kanseri Amerika’da kadınlar arasında en yaygın beşinci kanserden ölümü nedeni ve yılda 15 bin Amerikalı kadının over kanserinden ölüyor. Over kanserinin belirtileri çok net değil ve başka hastalıkların belirtileriyle karıştırılıyor. Verilere göre; over kanseri görülen kadınların üçte ikisi 55 yaş ve üzeri yaş grubuna giriyor. Meme kanseri öyküsü olan ya da ailesinde meme veya over kanseri görülen kadınlarda hastalık riski artıyor.

Kanserden korunmak mümkün mü? İşte en etkili korunma yöntemleri

Çalışmalar, aşırı kilolu kadınlarda over kanseri riskinin arttığını gösteriyor ve fazla kilolu kadınlarda bu risk %50’ye kadar yükselebiliyor. Yağ oranı yüksek beslenme rejimiyle over kanseri bağlantısı daha önceleri tartışmalı bir ilişki olarak kabul ediliyordu.

Araştırmaya katılan kadınlardan beslenme tarzlarını değiştirmeleri ve toplam beslenme rejimlerindeki yağ oranını %20 azaltmaları; daha fazla meyve, sebze ve tam tahıl tüketmeleri istendi. Dr. Prentice’e göre, Amerika’da beslenme rejiminin yaklaşık %35’in yağlar oluşturuyor.

Ancak beslenme rejimini değiştiren kadınlar, bu oranı ortalama % 24’e düşürdü. Kadınlar istenen hedefin gerisinde kalsalar da over kanseri riskinde ciddi bir azalma görüldü.

Kanser tedavisi süresince doğru beslenme desteği nasıl olmalı?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla