El Dezenfektanları Virüs ve Bakterilere Karşı Etkili midir?

24 Mart 2021   |    2 Ağustos 2022    |   Kategori: Enfeksiyonlar Print

Bulaşıcı hastalıkların kalabalık ortamlarda daha kolay yayılması nedeniyle, virüs ve bakterilere karşı gerekli önlemlerin alınması son derece önemlidir. Bu önlemlerin başında el dezenfektanı kullanımını yaygın hâle getirmek gelir. En az %60 alkol ihtiva eden dezenfektanları kullandığınız sürece, virüs ve bakterilere karşı koruma sağlayabilirsiniz. Fakat uygun hijyenik koşullarda hazırlanmayan ve Sağlık Bakanlığı onaylı olmayan ürünler, virüsler üzerinde etkili olmadığı gibi ciddi yan etkilere de yol açabilir.

Küçük şişelerde bireysel dezenfektan kullanımının yanı sıra ortak kullanım alanlarında bulundurulan dispenserler ile de virüs ve bakterilere karşı koruma sağlanabilir. Yeterli alkol oranına sahip olan ürünler, el teması yoluyla bulaşabilecek virüs ve bakterilerin öldürülmesinde yüksek ölçüde etkilidir.

Virüs ve bakteriler; kapı kolu, musluk gibi çok sayıda kişinin temas ettiği noktalara tutunarak, kişiden kişiye hastalıkların yayılmasını sağlar. Bunu önlemek için mümkün olduğunca bu yüzeylere temas edilmemelidir. Temasın önlenmesinin mümkün olmadığı zamanlarda ise ellerin sık sık yıkanması ve dezenfektan kullanılması gerekir.

El dezenfektanları; AVM, hastane, mağaza gibi çok sayıda kişinin bulunduğu yerlerin giriş ve çıkışlarına konulmalıdır. Çalışanların sağlığının korunması için de ortak kullanım alanlarında herkesin kolayca ulaşabileceği noktalarda bu ürünlerin bulundurulması önemlidir.

Pratik kullanım olanağı sunan ve el ile teması önleyen, ayaklı ya da sensörlü dispenserler bu ürünlerin kullanımını daha hijyenik hâle getirir. Dezenfektan kullanımının virüs ve bakterilere karşı etkisini artırmak için düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Herkesin dokunduğu bir yüzeye temas ettiğinizde elinizi hemen yıkamalı; yıkama imkânınız yoksa hemen dezenfektan uygulaması yapmalısınız.

El Dezenfektanı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

El dezenfektanı kullanırken ürünün, elinizin her noktasına temas etmesine özen göstermeniz gerekir. Bilekler ve parmak araları dahil olmak üzere her nokta, dezenfektan ile ovulmalıdır. İhtiyaç halinde tekrar kullanılması gereken el dezenfektanın, aşırı ve yanlış kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kullanım anında ürünü yüzünüze ve gözünüze temas etmemesi önemlidir. Yüksek seviyede alkol içeriğine sahip olan ürün, gözde tahrişe yol açabilir.

İş yerlerinde kullanacağınız ürünlerin büyük boyutlarda olması, sürekli ihtiyaçlarınızı yenilemek için yaptığınız masrafları azaltabilir. Büyük boy ambalajları tercih ederek ya da toptan sipariş vererek, daha konforlu bir kullanım olanağı elde edebilirsiniz.

El Dezenfektanlarının Alerjen Etkisi Var mıdır?

Kalitesiz ürünler, kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Kaliteli markalara ait el dezenfektanlarını tercih etmeniz halinde alerjik reaksiyonlarla karşılaşma olasılığınız düşüktür. Aşırı hassas bir cildiniz varsa ya da dezenfektanın içeriğinde yer alan maddelerden birine alerjiniz varsa, bir doktor tavsiyesine göre ürün tercihinizi yapabilirsiniz.

En Kaliteli ve Güvenilir El Dezenfektanı Çeşitleri Nereden Satın Alınır?

Iş yeri hijyen ürünleri arasında belki de en önemlisi olan el dezenfektanlarını, sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için güvenilir bir e-ticaret sitesi tercih etmeniz gerekir. Bu noktada, TOBB Güven Damgası’na sahip olan Avansas’ı tercih ederek, en kaliteli ürünlere, uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Avansas’ta yer alan her ürün, Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli izinlere sahip olduğu gibi standartlara da uygundur.

Ambalaj hasarından kaynaklanan nedenlerle ürünün dökülmesini önlemek için en güvenilir paketleme yöntemlerini kullanan Avansas, ürünlerin saklama koşullarına da her zaman dikkat eder. Uygun fiyatları ile toptan siparişlerinizde avantaj sağlayan Avansas, çok sayıda ürün satın alarak, stok yapmanıza imkân tanır. Bu sayede, her zaman hijyenik bir ortamda çalışmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla