65 yaş üstü hekimler kadro dışı geçici çalışabilir

Kategori: Hukuk / Mevzuat Print

İZMİR – İzmir Tabip Odası yaptığı açıklamada, İzmir İl Sağlık Müdürlüğünün yanlış uygulamasının Sağlık Bakanlığı tarafından düzeltildiğini bildirerek, 65 yaşını doldurmuş ve hangi statüden emekli olursa olsun bütün hekimlerin, özel sağlık kuruluşunda kadro dışı geçici çalışma hakkının bulunduğunu duyurdu.

İzmir Tabip Odasının açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin Ek 1.maddesinde, ‘Sağlık Kuruluşlarının Kalite ve Verimliğini Artırmak Amacıyla İzin Verilebilecek Hususlar’ başlığı altında yer alan fıkralarda, 06.01.2011 tarihli değişiklik ile bazı düzenlemeler yapılmıştır.

Ek 1.maddenin 4. fıkrasında yapılan düzenleme şu şekildedir:
(4) Yaş haddinden veya kadrosuzluk nedeniyle emekli olan veyahut emekliye ayrıldıktan sonra yaş haddine ulaşmış olan tabip / uzmanlar sağlık kuruluşunda kadro dışı geçici çalışabilir. Bu tabip / uzmanın bulunduğu kuruluştan ayrılıp başka bir kuruluşa başlamak istemesi halinde de aynı şekilde çalışmasına izin verilir.

Bu düzenleme ile, yaş haddinden veya kadrosuzluk nedeniyle emekli olan veya emekliye ayrıldıktan sonra yaş haddine ulaşan hekimlerin sağlık kuruluşlarında kadro dışı geçici çalışabileceği düzenlenmiştir. Benzer bir düzenleme, değişiklik öncesi yönetmelikte de yer almasına rağmen düzenlemenin kapsamı genişletilmiştir.

Ancak İzmir İl Sağlık Müdürlüğü bu düzenlemeyi dar yorumlayarak, bu düzenlemeden sadece Emekli Sandığından emekli olan hekimlerin faydalanabileceğini, memur olmayan çalışanların yaş haddinden veya kadrosuzluk nedeniyle emekli olamayacağı için bu maddeden yararlanamayacağını ifade etmiştir. Bu çerçevede, SSK ve Bağ-Kur statüsünden emekli olup da 65 yaşını doldurmuş hekimlerin bu maddeye göre kadro dışı geçici çalışma talepleri reddedilmiştir.

SSK statüsünde emekli olup da 65 yaşını doldurmuş bir hekimin özel bir tıp merkezinde kadro dışı geçici çalışma talebinin İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından reddi üzerine bu işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle, Oda’mızın hukuki desteği ile bu meslektaşımız adına dava açılmıştır.

Bu süreçte de Sağlık Bakanlığından görüş sorulmuştur. Yargılama devam etmekte iken, Sağlık Bakanlığı hekimin çalışma talebi ile ilgili görüşünü tıp merkezine bildirmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilen 04.04.2012 tarihli, 1266 sayılı görüş yazısında,  yaş haddinden emekli olan veya emekli ayrıldıktan sonra yaş haddine ulaşmış olan ( Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur) tabip ve uzman tabiplerin özel sağlık kuruluşunda kadro dışı geçici olarak çalışabileceği bildirilmiştir.”

İzmir Tabip Odası’nın konuyla ilgili açıklamasına oda web sitesinden ulaşılabilmektedir

http://www.izmirtabip.org.tr

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla