Ilko
Ilko

En zor kanser türlerinden nöroblastom, zerdeçallı nanopartiküllerle tedavi edildi

Yazan Nuray Tarhan

1 Ağustos, 2017  |   Kategori: Güncel / Literatür, Kanser, Üye Yazıları

ABD’li bilim insanları, çocuklarda en yaygın görülen kanser türü olan nöroblastomu, zerdeçalın bir bileşeni olan kurkuminle doldurulmuş nanopartiküllerle tedavi etmeyi başardılar. Yemeklere renk ve lezzet vermenin yanı sıra bugüne kadar birçok kanser türüne karşı etkili olduğu belirtilen zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkuminin bir yararı daha ortaya çıktı. Merkezi Florida Üniversitesi’nden baş araştırmacı Tamarah J. Westmoreland, yüksek riskli nöroblastomun geleneksel tedaviye karşı dirençli olduğu için hayatta kalma oranını düşürdüğünü belirterek, “Bu araştırma, hasta sağlığı üzerinde geç etkilere de neden olan agresif tedaviye gerek kalmaksızın bu tümörün tedavisinde yeni bir yöntem olduğunu gösterdi” diyor.

Kansere karşı savaşmak için kurkumin kullanmak yeni bir fikir değil ancak düşük çözünürlük ve zayıf stabilite nedeniyle kimyasal madde elde etmek zor oluyordu. Araştırmacılar bu sorunu nanoparçacıklarla düzelttiler. Nano Scale’de yayınlanan yeni bir çalışmada kurkumin yüklü ve dekstranla kaplanan seryum oksit nanoparçacıkların, sağlıklı hücrelerde herhangi bir etkiye yol açmadığı halde nöroblastoma hücrelerini öldürdüğü gözlendi. Daha da iyisi bu nanoparçacıkların, geleneksel ilaçlara karşı genellikle en dirençli olan hücre tipine karşı daha etkili olduğu belirlendi.

Zerdeçal / Curcumin nedir? Hangi sağlık sorunlarında kullanılabilir?

Tedavi edilmesi zor bir hastalık

Nöroblastom genellikle tedavi edilmesi çok zor bir hastalık olduğundan, bu baharatlı nanopartiküllerin umut verici bir başlangıç ​​noktası olması sevindirici bir gelişme. Bu tür kanserler genellikle böbreklerin yakınında kök salarak, ABD’de çoğu 5 yaşının altında olmak üzere yılda 700 kişinin hayatını karartıyor.

Nöroblastom sadece anti kanser ilaçlarına karşı dirençli olmakla kalmıyor, başarılı bir tedavinin ardından bile işitme kaybı ve diğer sağlık problemlerine de neden olabiliyor. Ayrıca genellikle tedaviden sonra yeniden tekrarlıyor.

Zerdeçal ve talidomid kombinasyonu ile multipl myelom tedavisi

Uzmanlar, nöroblastomla mücadele için etkili bir nanoparçacık yaklaşımı geliştirirsek, mümkün olan en küçük ölçekte hastalığı tedavi etmenin mümkün olacağına inanıyorlar çünkü nanoparçacıkların daha önce, insan bağışıklık sistemini kansere karşı savaşmaya yardımcı olacak şekilde harekete geçirdiği kanıtlanmıştı. Kaynak: https://futurism.com/how-nanoparticles-and-a-common-spice-are-killing-cancer-cells/

YAZIYI PAYLAŞ


Nuray Tarhan

Medikal Akademi Yayın Koordinatörü

hayatimiziyiliksaglik.com Genel Yayın Yönetmeni (Kasım 2016-Haziran 2017) Leo PR Medya Direktörü (Nisan 2015-Nisan 2016) Lobby İletişim Danışmanlığı Medya Grup Koordinatörü (May 2014-Şubat 2015) Türk Telekom Medya İlişkileri Müdürü (Kasım 2012-Şubat 2014) TTNET Medya İlişkileri Müdürü (Mart 2012-Kasım 2012) Capitol Ogilvy Medya Direktörü (Ekim 2010-Mart 2012) Global Tanıtım ve Halkla İlişkiler Medya Grup Direktörü (2008-2010) Vatan Gazetesi Ekonomi Müdür Yardımcısı (2005-2006) Sabah Gazetesi Ekonomi Editörü (2001-2004) Yeni Yüzyıl Ekonomi Muhabiri-Ekonomi Müdürü (1995-1999) Milliyet Ekonomi Muhabiri (1993-1995) Eğitim İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Yüksek lisans/1990-92 Marmara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksek Okulu/Gazetecilik ve Halkla İlişkiler/1984-88
 
 
 
Araç çubuğuna atla