En zor kanserlerden nöroblastom, zerdeçal ile tedavi edildi

Yazan Nuray Tarhan
Kategori: Güncel / Literatür, Kanser, Üye Yazıları Print

ABD’li bilim insanları, çocuklarda en yaygın görülen kanser türü olan nöroblastomu, zerdeçalın bir bileşeni olan kurkuminle doldurulmuş nanopartiküllerle tedavi etmeyi başardılar. Yemeklere renk ve lezzet vermenin yanı sıra bugüne kadar birçok kanser türüne karşı etkili olduğu belirtilen zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkuminin bir yararı daha ortaya çıktı. Merkezi Florida Üniversitesi’nden baş araştırmacı Tamarah J. Westmoreland, yüksek riskli nöroblastomun geleneksel tedaviye karşı dirençli olduğu için hayatta kalma oranını düşürdüğünü belirterek, “Bu araştırma, hasta sağlığı üzerinde geç etkilere de neden olan agresif tedaviye gerek kalmaksızın bu tümörün tedavisinde yeni bir yöntem olduğunu gösterdi” diyor.

Kansere karşı savaşmak için kurkumin kullanmak yeni bir fikir değil ancak düşük çözünürlük ve zayıf stabilite nedeniyle kimyasal madde elde etmek zor oluyordu. Araştırmacılar bu sorunu nanoparçacıklarla düzelttiler. Nano Scale’de yayınlanan yeni bir çalışmada kurkumin yüklü ve dekstranla kaplanan seryum oksit nanoparçacıkların, sağlıklı hücrelerde herhangi bir etkiye yol açmadığı halde nöroblastoma hücrelerini öldürdüğü gözlendi. Daha da iyisi bu nanoparçacıkların, geleneksel ilaçlara karşı genellikle en dirençli olan hücre tipine karşı daha etkili olduğu belirlendi.

Zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçal çayı neye iyi gelir?

Tedavi edilmesi zor bir hastalık

Nöroblastom genellikle tedavi edilmesi çok zor bir hastalık olduğundan, bu baharatlı nanopartiküllerin umut verici bir başlangıç ​​noktası olması sevindirici bir gelişme. Bu tür kanserler genellikle böbreklerin yakınında kök salarak, ABD’de çoğu 5 yaşının altında olmak üzere yılda 700 kişinin hayatını karartıyor.

Nöroblastom sadece anti kanser ilaçlarına karşı dirençli olmakla kalmıyor, başarılı bir tedavinin ardından bile işitme kaybı ve diğer sağlık problemlerine de neden olabiliyor. Ayrıca genellikle tedaviden sonra yeniden tekrarlıyor.

Zerdeçal ve talidomid kombinasyonu ile multipl myelom tedavisi

Uzmanlar, nöroblastomla mücadele için etkili bir nanoparçacık yaklaşımı geliştirirsek, mümkün olan en küçük ölçekte hastalığı tedavi etmenin mümkün olacağına inanıyorlar çünkü nanoparçacıkların daha önce, insan bağışıklık sistemini kansere karşı savaşmaya yardımcı olacak şekilde harekete geçirdiği kanıtlanmıştı. Kaynak: https://futurism.com/how-nanoparticles-and-a-common-spice-are-killing-cancer-cells/

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla