EN149 standardındaki maskeler reçete karşılığı sadece eczanelerden satılabilecek

Yazan Hatice Pala Kaya
18 Mart 2020  |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Covid-19 salgınına karşı önlemler devam ediyor!
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), il valiliklerine gönderdiği bir yazı ile EN149 standardındaki (N95, FFP2 ve FFP3) tipi maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesine karar verildiğini duyurdu.  Türkiye’de salgın ihtimali görülmesinin ardından maske fiyatlarında fahiş artışlar yaşanmış, Türkiye ihtiyacının karşılanması amacıyla da ihracatı izne bağlı hale getirilmişti. Bu kez, stokçuluk ve fahiş fiyatın önlenmesi için yeni bir adım atıldı ve satışlar sadece eczanelerle sınırlandı. TİTCK’nın kararı il valilikleri yanında TEB ve diğer örgütlere de ulaştırıldı. 

Kurum Başkanı Hakku Gürsöz imzasıyla gönderilen TİTCK yazısı şöyle:

“Bilindiği üzere, DSÖ tarafından covid-19’un pandemik bir hastalık olduğu ilan edilmiştir. Bakanlığımızda ülkemizde covid-19’un yayılmasının önlenmesi, ihtiyaç planlamaları ile stok ve tedarik yönetiminin etkin bir şekilde yapılması, ülkemizde ürün erişilebilirliğinin temin edilmesi, sağlık hizmeti sunumunun aksamaması ve kamu sağlığının korunması amacıyla gerekli tedbirler alınmış ve alınmaya devam etmektedir.

Bu kapsamda EN149 standardındaki (N95, FFP2 ve FFP3) maskelerin sadece eczanelerden ve reçete karşılığında verilmesi, reçetelerin gerektiğinde ilgili otoritelerce yapılan denetimlerde ibraz edilmek, talep edilmesi durumunda ise Kurumumuza gönderilmek üzere eczanede muhafaza edilmesi hususunda bilginiz ve gereğini rica ederim.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla