Yeni strateji: Bakterilerle savaşmak yerine uzlaşmak

2 Mayıs 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Solunum / Enfeksiyon Print

Bakterilerle anlaşma yolunu seçmek daha avantajlı olabilir mi?

Yeni yayımlanan bir çalışma göre, bakterileri öldürmek yerine onlarla uzlaşmak, artan antibiyotik direnci sorununa karşı yeni bir tedavi stratejisi haline gelebilir. Monash Üniversitesi’nin liderliğinde yapılan ve Nature Structure and Molecular Biology’de yayımlanan çalışmada, TAM adlı protein kompleksinin bakterilerde bir çeşit molekül pompası oluşturduğu ve bu sayede bakterilerin hastalığa neden olan molekülleri içeriden dışarıya taşıdığı gösterildi.

Melbourne Üniversitesi araştırmacıları normal virülan bakterileri TAM olmayan mutant suşlar ile karşılaştırdı ve hastalık için önemli olan proteinlerin mutant bakterilerin dış zar tabakasında bulunmadığını ve mevcut olmayan bu proteinler sayesinde bakterilerin vücudumuza yapıştığını saptadı. Çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Joel Selkrig, bu çalışmanın bu hastalığı baskılayacak yeni ilaçların geliştirilmesinde önemli bir aşama olabileceğini ve ileriki çalışmalara ışık tutacağını ileri sürdü.

TAM’ın, boğmaca ve menenjitten mevcut antibiyotiklere direnç geliştiren hastane kökenli bakterilere kadar hastalıklara neden olan birçok bakteride mevcut olduğu biliniyor. TAM’ın fonksiyonunu baskılayacak bir ilacın geliştirilmesi ile bakteriler ölmeyeceği, fakat moleküler silahlarını kaybedeceği için, iyi bir antibakteriyel hedef olabilir.

Araştırmacıların bir sonraki adımı ise, Monash Eczacılık Enstitüsü ile işbirliği yaparak, TAM kompleksinin moleküler fonksiyon mekanizmasını araştırmayı ve bakterilerde TAM’ı baskılayan bir antibiyotik tasarlamayı hedefliyor.


KAYNAK: Discovery of an archetypal protein transport system in bacterial outer membranes. Joel Selkrig, Khedidja Mosbahi, Chaille T Webb, Matthew J Belousoff, Andrew J Perry, Timothy J Wells, Faye Morris, Denisse L Leyton, Makrina Totsika, Minh-Duy Phan, Nermin Celik, Michelle Kelly, Clare Oates, Elizabeth L Hartland, Roy M Robins-Browne, Sri Harsha Ramarathinam, Anthony W Purcell, Mark A Schembri, Richard A Strugnell, Ian R Henderson, Daniel Walker, Trevor Lithgow. Nature Structural & Molecular Biology, 2012; DOI: 10.1038/nsmb.2261

Makalenin tamamına aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22466966

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla