Epigenetik Nedir? Darwin’den Freud’a bir hikaye…

Yazan Mehmet Saltuerk
15 Ekim 2015   |    29 Ağustos 2022    |   Kategori: Üye Yazıları Print

FreudDarwinSon günlerde adını sıkça duyduğumuz Epigenetik sözcüğünü, akılda daha kalıcı bir etki bırakacağını düşünerek, kısa bir fıkra ile anlatmak istedim.

Darwin ve Freud birgün bir birahaneye gitmişler. Birahanenin bir köşesinde bir anne ile kızı dertli dertli içki içiyormuş. Anne, kapıdan içeri giren Darwin ve Freud’u görünce çok sevinmiş, hemen yanlarına gitmiş ve “Ey dahiler sizi gördüğüme çok sevindim, kızımın büyük bir derdi var bu derdin ne olduğunu ancak siz bilebilirsiniz” demiş.

  Darwin ve Freud merakla “Kızınızın neyi var” diye sormuş.

  Anne, “Kızımın ruh hali çok bozuk, hiç mutlu olamıyorum, sürekli kötümser, hep kötü şeyler  düşünüyor, hep kavga çıkartıyor, sürekli ölümü düşünüyor“

  Darwin hiç düşünmeden hemen “Sorun Genetik“ demiş.

  Freud “Hayır sorun anneden kaynaklanıyor“ demiş.

–  Anne şaşkınlıkla bir Darwine bir de Freuda bakmış ve “Hanginiz doğru söylüyor” diye çaresizce sormuş.

Tam o sırada tesadüfen içeriye giren Conrad Waddington sorunun cevabını vermiş; “ikise de doğru söylüyor, sorun Epigenetik“ demiş.


Epigenetik, DNA dizisindeki değişikliklerden kaynaklanmayan, ama aynı zamanda ırsi olan, gen ifadesi değişikliklerini inceleyen bilim dalıdır. Yaşam stili, beslenme alışkanlığı, spor gibi çevresel faktörlerin genlerin aktivitesini düşürmesi veya yükseltmesi ile ortaya çıkan rahatsızlıkları inceler. Başka bir ifadeyle DNA dizisinde hiçbir değişiklik gerçekleşmeden genlerin fazla ya da yeterli çalışmamasından kaynaklanan durumlardır.

Mehmet Saltürk

++++++++++++++++++++++++++
Dipl. Biologe Mehmet Saltuerk
Institute for Genetics
University of Cologne
++++++++++++++++++++++++++ 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla