Erkekte kısırlık nedenleri ve güncel tedavisi: Microtese Ameliyatı

Kategori: Cinsel Sağlık, Kısırlık / Tüp Bebek Print

dr. sarp korcan keskin Kısırlık, korunmasız düzenli cinsel ilişki olmasına rağmen 1 yıl boyunca gebelik oluşmaması durumudur. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin yaklaşık %50’sinde erkeklerde kısırlık faktörü öne çıkmaktadır.  Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sarp Korcan Keskin, erkeklerde kısırlık nedenleri ve güncel kısırlık tedavileri (Microtese Ameliyatı; Testiküler Sperm Ekstraksiyonu) hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

Erkeklerde kısırlık (infertilite) nedenleri

  • Sperm üretiminin olmaması
  • Üretilen spermlerin kalite veya sayısında azalma
  • Spermin dışarı atılamaması durumları görülür.

Erkeklerde kısırlık (infertilite) nedenlerini de kendi içinde incelersek temelde;

  • Varikosel gibi sperm kalitesini bozan hastalıklar
  • Genetik ( ailesel veya sonradan oluşan genetik sorunlar)
  • Hormonal ( FSH, LH, Testosteron gibi üreme hormonlarındaki problemler)
  • Sperm kanallarında tıkanıklık ( obstrüktif azoospermi) durumları mevcut olabilir.

Kısırlık tedavisine başlamadan önce tanının doğru konması için tüm bu parametrelerin araştırılması gerekir. Birçok hormonal neden ilaç tedavileri ile halledilebilir, varikosel ameliyat edilerek düzeltilebilir, genetik problemi olan hastalarda da bazı işlemler ile çocuk sahibi olunması mümkün olabilir.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Öncelikle kısırlığa yol açan etken veya etkenler bulunmalıdır. Genetik problemi olan infertil hastalarda tedavi genellikle çok yüz güldürücü olmamakla birlikte bazı durumlarda microTESE ameliyatı gibi yöntemler ile çocuk sahibi olunabildiği görülmüştür.  Varikosel erkekte kısırlığın en sık görülen sebebi olup mikroskopik cerrahi gibi yöntemler ile tedavi edilerek çocuk sahibi olma şansının %30 civarında arttırıldığı bilinmektedir. Hormonal problemi olan hastalarda ile ilaç tedavileri gibi yöntemler ile yüz güldürücü sonuçlar alınabildiği gösterilmiştir.

TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu) ameliyatı tüp bebek tedavisi için mi yapılıyor?

Evet. TESE ameliyatlarından bulunan spermler ya taze olarak hazırlanmış yumurtalara transfer edilir ya da sperm bankasında kriyorezervasyon denilen dondurma yöntemi ile saklanarak daha sonraki dönemde tüp bebek tedavisinde kullanılır.

Tese (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu) ameliyatı ne zaman yapılır? Mikroskopik yöntemin avantajı nedir?

Tese ameliyatı (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu) kabaca yumurtalığın 1 cm kadar kesilerek içinden sperm aranmasıdır. Bu ameliyat dışarı sperm atılamaması durumlarında; bunu açıklayacak başka bir hastalığın olmaması durumlarında yapılır. Ve eğer hastada sadece sperm kanallarından bir tıkanıklığa bağlı olarak bu sorun oluşmuş ise Tese ameliyatı ile testis içinde sperm bulunarak yardımcı üreme tekniklerine başvurulur ( tüp bebek, İVF). Bu operasyonda en önemli noktalardan birisi testislere mümkün olduğunca az hasar vermektir. Bu noktada mikroskopik ameliyatta cerrahın özel ameliyat için tasarlanmış mikroskop ile insan gözünün gördüğünü 40 katına kadar yakınlaştırılmış ve detaylı görüntü ile ameliyatı yapma şansı vardır. Dolayısı ile ameliyat mikroskopu testise daha az zarar verilerek ameliyatın yapılmasını sağlayan bir cihazdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
hamdi
hamdi
8 yıl önce

Bendede kisirlik var.nedenlerini bilmuyorum.ama türkiye gelip ameliyat olmak istiyorum.bana yardim edermisiniz .

Araç çubuğuna atla