Erkek kısırlığının belirtileri nelerdir?

Kategori: Cinsel Sorunlar, Erkek Sağlığı, Kısırlık / Tüp Bebek Print


Dünya genelinde erkek kısırlığının hızla artmakta olduğunu söyeleyen Dr. Hakan Özörnek, bunda bozulan çevresel koşullar ve değişen yaşam tarzının rolü olduğunu savunuyor. Türkiye’de erkek kısırlığı artık konuşulabilir hale gelmiştir diyen Dr. Özörnek, şu saptamalarda bulunuyor: ”Bazı yöresel faktörlere de dikkat çekiyor. Yöresel faktörlere örnek olarak Karadeniz Bölgesi’ni gösterebiliriz. Çernobil felaketi sebebiyle erkek kısırlığının Karadeniz Bölgesi’nde yoğun olduğu gözlemlenmektedir.”

Erkek kısırlığının belirtileri nelerdir?

Erkek kısırlığı genellikle belirti vermiyor. Hekimler tarafından yapılan spermiogram ile tanı konuyor. İdrar yaparken yanma ya da akıntı olmasının ön teşhis olabilir. Kesin tanı iki ile yedi günlük ilişki kısıtlamasından sonra yapılan sperm testi, ultrasonografi ve doktor muayenesiyle yapılabilir. Ancak, spermin sayısı kadar hareketliliği ve şekli de önemlidir.

Erkek kısırlığında yeni teşhis ve tedavi yöntemleri

Erkekte kısırlık (infertilite) nedenleri:

  • Nedeni açıklanamayan grup % 30
  • Varikosel % 15
  • Endokrin hipogonadism % 9
  • Subklinik enfeksiyonlar % 8
  • İnmemiş testis %8
  • Ereksiyon (sertleşme) sorunu ve hipospadias % 6
  • İmmünolojik nedenler % 5
  • Sistemik hastalıklar % 3
  • Obstrüktif (tıkanıklık) patolojiler % 2
  • Diğer nedenler % 13

Çiftler ne kadar sürede gebelik oluşmazsa doktora başvurmak gerekir?

35 yaşın altındaki çiftler 12 ay boyunca korunmasız düzenli ilişkiyi denemelerine rağmen hala gebelik oluşmamışsa doktora başvurmalılar. 35 yaşın üzerindeki çiftlerde bu süre 6 aydır.

Erkek kısırlığının tedavisi

Erkek kısırlığının tedavisinde son yıllarda hızlı gelişmeler kaydedildi. Hatta sıfır spermle bile baba olabilme şansı doğdu. Erkek kısırlığının en sık görülen nedenlerinden birinin de yumurtalık damarlarında varisleşme yani; varikoseldir. Varikosel sorunu, cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Ancak, bu operasyon sperm kalitesini biraz arttırsa bile hastanın kendiliğinden çocuk sahibi olmasına genellikle yetmez ve tüp bebek tedavisi gerekebilir.

Azospermide yani; hiç spermi olmayan erkeklerde hormon değerlendirmesi atlanmamalı. Zira hormonların azalmasına bağlı bir durumda hormon verilerek hiç ameliyata gerek kalmadan sperm elde edilebiliyor. Sperm sayısı hafif ve orta derecede azalmış ise aşılama yapılıyor. Aşılamanın tek uygulama sonucundaki başarısı yüzde 10 ila 15 arasında değişiyor. Spermin çok az olduğu durumlarda ise mikroenjeksiyon yönteminin tercih edilmesi gerekir.

Erkeklerde kısırlık belirtileri ve nedenleri

Hiç sperm hücresi bulunmayan erkekler de baba olabilir

Gelişen teknoloji, çeşitli nedenlere bağlı olarak hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerede baba olma fırsatı veriyor. Mikro TESE isimli mikroskobik operasyon ile testislerden alınan dokulardan sperm elde etmek mümkün oluyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, “baba olamayacağını düşünen pek çok erkeğin, Mikro TESE yöntemiyle baba olabildiğini hatırlatıyor.


AIDS, Hepatit ve Frengi, sadece cinsel yolla bulaşmaz!

sadece cinsel yolla mi bulasiyor 1Bakteri ve virüslerden kaynaklanan HPV, siğil, uçuk, AİDS, Hepatit B, C, bel soğukluğu, frengi gibi hastalıklar sadece cinsel yolla bulaşmıyor. Bu hastalıkların bulaşma yolları nedir ve hangileri anneden bebeğe bulaşabilir? Bu konuda almamız gereken tedbirler nelerdir?  Devamı

YAZIYI PAYLAŞ


Araç çubuğuna atla