Erkek kısırlığının belirtileri nelerdir?

  |   Kategori: Cinsel Sorunlar

hakan-ornekTüm dünyada erkek kısırlığı yıldan yıla artıyor. Dr. Hakan Özörnek, bunda bozulan çevresel koşullar ve değişen yaşam tarzının rolü olduğunu savunuyor. Türkiye’de erkek kısırlığı artık konuşulabilir hale gelmiştir diyen Dr. Özörnek, bazı yöresel faktörlere de dikkat çekiyor. Dr. Özörnek, yöresel faktörlere örnek olarak Karadeniz Bölgesi’ni gösteriyor. Araştırmalarla desteklenmese de Çernobil felaketi sebebiyle erkek kısırlığının Karadeniz Bölgesi’nde yoğun olduğunu gözlemlediklerini ifade ediyor. Erkeklerde kısırlık belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenleri Dr. Özörnek cevapladı.

Erkek kısırlığının belirtileri nelerdir?

Erkek kısırlığı genellikle belirti vermiyor. Hekimler tarafından yapılan spermiogram ile tanı konuyor. Dr. Hakan Özörnek, idrar yaparken yanma ya da akıntı olmasının ön teşhis olabileceğini belirtiyor. Kesin tanının iki ile yedi günlük ilişki kısıtlamasından sonra yapılan sperm testi, ultrasonografi ve doktor muayenesiyle verilebildiğini söylüyor. Ancak Dr. Özörnek, spermin sayısı kadar hareketliliği ve şeklinin de önemli olduğunun hiçbir zaman unutulmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Erkekte kısırlık (infertilite) nedenleri:

  • Nedeni açıklanamayan grup % 30
  • Varikosel % 15
  • Endokrin hipogonadism % 9
  • Subklinik enfeksiyonlar % 8
  • İnmemiş testis %8
  • Ereksiyon (sertleşme) sorunu ve hipospadias % 6
  • İmmünolojik nedenler % 5
  • Sistemik hastalıklar % 3
  • Obstrüktif (tıkanıklık) patolojiler % 2
  • Diğer nedenler % 13

Çiftler ne kadar sürede gebelik oluşmazsa doktora başvurmak gerekir?

35 yaşın altındaki çiftler 12 ay boyunca korunmasız düzenli ilişkiyi denemelerine rağmen hala gebelik oluşmamışsa doktora başvurmalılar. 35 yaşın üzerindeki çiftlerde bu süre 6 aydır.

Erkek kısırlığının tedavisi

dogum_kontrol_yontemlerinde_sira_erkeklerin_1Dr. Özörnek, erkek kısırlığının tedavisinde son yıllarda hızlı gelişmeler kaydedildiğini hatta sıfır spermle bile baba olabilme şansının doğduğunu hatırlatıyor. Erkek kısırlığının en sık görülen nedenlerinden birinin de yumurtalık damarlarında varisleşme yani; varikosel olduğunu söylüyor. Varikosel sorunu, cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Ancak Dr. Hakan Özörnek, bu operasyonun sperm kalitesini biraz arttırsa bile hastanın kendiliğinden çocuk sahibi olmasına genellikle yetmediğinin ve tüp bebek tedavisi gerektiğinin altını çiziyor.

Dr. Özörnek’e göre; azospermide yani; hiç spermi olmayan erkeklerde hormon değerlendirmesi atlanmamalı. Zira hormonların azalmasına bağlı bir durumda hormon verilerek hiç ameliyata gerek kalmadan sperm elde edilebiliyor.Sperm sayısı hafif ve orta derecede azalmış ise aşılama yapılıyor. Aşılamanın tek uygulama sonucundaki başarısı yüzde 10 ila 15 arasında değişiyor. Dr. Özörnek, spermin çok az olduğu durumlarda ise mikroenjeksiyon yönteminin tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Hiç sperm hücresi bulunmayan erkekler de baba olabilir

Gelişen teknoloji, çeşitli nedenlere bağlı olarak hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerede baba olma fırsatı veriyor. Mikro TESE isimli mikroskobik operasyon ile testislerden alınan dokulardan sperm elde etmek mümkün oluyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, “baba olamayacağını düşünen pek çok erkeğin, Mikro TESE yöntemiyle baba olabildiğini hatırlatıyor.


AIDS, Hepatit ve Frengi, sadece cinsel yolla bulaşmaz!

sadece cinsel yolla mi bulasiyor 1Bakteri ve virüslerden kaynaklanan HPV, siğil, uçuk, AİDS, Hepatit B, C, bel soğukluğu, frengi gibi hastalıklar sadece cinsel yolla bulaşmıyor. Bu hastalıkların bulaşma yolları nedir ve hangileri anneden bebeğe bulaşabilir? Bu konuda almamız gereken tedbirler nelerdir?  Devamı

İlgili Aramalar: kısırlık belirtileri, erkeklerde kısırlık belirtileri, erkekte kısırlık belirtileri, kısırlığın belirtileri, erkeklerde kısırlık, erkekte kısırlık, kısırlık belirtileri erkek

 
 
 
 
 
 
 
 
Araç çubuğuna atla