Varikosel nedir? Neden olur? Belirtileri, tedavisi ve ameliyatı

23 Aralık 2015   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Cinsel Sağlık, Erkek Sağlığı, Sağlık Sözlüğü Print

Varikosel, erkeklerde en sık rastlanan kısırlık nedenlerinden birisidir. Testislerindeki toplar damarlarda oluşan varisleşme nedeniyle oluşan yaygın bir damar genişleme sorunudur. Varikosel, genellikle hafif seyreder, nadiren belirti verir ancak zaman içinde sorun ilerleyerek testislerde şişkinlik ve ağrıya neden olur. Zamanında müdahale edilip tedavi edilmediğinde sperm bozukluğu ve kısırlığa neden olabilir. İleri aşamalarda testis boyutlarında azalma ve erkeklik hormonu olan testosteron yapımında bozukluklara neden olabilir. Genellikle zamanla gelişir, ağrı, terleme ve sıcaklık hissiyle kendini gösterir. Teşhisi kolaydır, kimi vakalarda tedavi gerekmez. Eğer semptomlara neden oluyorsa, ameliyatla tedavi edilebilir.

Varikosel nedir?

Varikosel, skrotumda (testisleri tutan deri kesesi) damarlar genişlediğinde ortaya çıkar. Her 100 erkeğin 10 ila 15’inde görülebilen varikosel bacağınızda oluşan bir varise benzer. Ergenlik döneminde oluşur ve zamanla daha büyüyerek daha kolay fark edilir hale gelir. Varikosel, skrotumun sol tarafında daha yaygındır. Çünkü erkek anatomisi her iki tarafta da aynı değildir.

Varikoseller sperm üretimini azaltabilirler ve sperm kalitesini düşürerek kısırlığa neden olabilirler. Bununla birlikte, tüm varikoseller sperm üretimini etkilemez.

Çoğu zaman, sorun yaratmaz ve zararsızdır. Ama bazen ağrıya, kısırlığa ya da testislerden birinin normal olarak gelişememesine ya da küçülmesine neden olabilir.

Varikosel belirtileri

 • Testislerde ve çevresinde ağrı veya şişlik
 • Testis boyutlarında farklılık
 • Testilerde yumrulaşma veya şekil bozukluğu
 • Doğurganlıkla ilgili sorunlar veya kısırlık
 • Testilerde küçülme veya damarlarda şişkinlik
 • Daha önce benzer bir sorun yaşamış olmak

Testosteron nedir? Neye yarar? Erkek sağlığına etkileri nelerdir?

Varikosel genellikle semptomlara neden olmadığı için çoğu zaman tedavi gerektirmez. Bir doğurganlık değerlendirmesi veya rutin bir fizik muayene sırasında saptanabilir. Bazı durumlar, hemen tedavi gerektiren skrotal bir kitleye veya testis ağrısına neden olabilir.

Varikosel ağrısı

Varikoselin ilerleyen aşamalarında en genel belirti bölgede yaşanan ağrılardır.

 • Hafiften orta dereceli şiddete kadar görülen bu ağrılar, genellikle uzun süreli oturma, ayakta durma neticesinde artar ve kişi uzandığında ağrılar hafifler.
 • Ağrılar geceleri, yatağa girmeden önce daha yoğun hissedilebilir ve sabah kalktığınızda ortadan kalkmış olabilir.
 • Damarlardaki genişleme, bir süre sonra dışarıdan görülecek kadar belirginleşir ve damarlar aynı bacaklarda görülen varis benzeri bir şekil alabilir.
 • Varikosel ilerledikçe ağrı, damarların şişmesi gibi belirtiler daha fazla hissedilebilir.
 • Varikosel, testislerin küçülmesine neden olabilir ancak, bu belirti her zaman görülmez

Varikoselli Hastalar Genellikle 3 Neden İle Doktora Başvururlar.

– Düzenli ilişkiye rağmen çocuk olmaması,
– Testislerde ağrı,
– Testislerin bulunduğu scrotumda şişlik.

Varikosel teşhisi

Doktorunuz genellikle fiziksel muayeneden sonra durumu teşhis eder. Ürologlar genellikle hasta ayakta dururken varikoselleri muayene ederler. Testis üstündeki skrotumu hissederken derin bir nefes almanızı, tutmanızı ve aşağı bastırmanızı isteyebilir.

Varikosel

Varikosel olmuş damar yapısı

Bu teknik “Valsalva manevrası” olarak bilinir. Böylece herhangi bir genişlemiş damar varsa bulunabilir. Ürologunuz skrotal ultrason testi isteyebilir. Ultrasonda görülen varikoseller, Valsalva manevrası sırasında yanlış tarafa doğru kan akışı sağlayan 3 milimetreden daha geniş damarlardır. Ultrason testislerin boyutunu da gösterebilir.

Bu da, ergen hastaların nasıl tedavi edileceğine karar verirken yararlıdır. Fizik muayenede problem yaşanmazsa ultrason gerekmez. Varikosel teşhis edildikten sonra, doktorunuz onu üç klinik dereceden biri ile sınıflandırır. Testisinizdeki yumru büyüklüğünü, küçükten büyüğe doğru 1 ile 3 arası derecelendirir. Tedavi seçenekleri, sahip olduğunuz rahatsızlık veya kısırlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

Varikosel tedavisi

Varikosel için her zaman tedavi gerekmeyebilir. Bu problemi yaşayan pek çok erkek, herhangi bir tedavi görmeden çocuk sahibi olabilir. Ancak ağrınız, testislerinizde şişlik ya da çocuk sahibi olamama sorununuz varsa varikosel için tedavi görmeniz gerekebilir. Varikoseli tedavi etmek veya önlemek için bir ilaç yoktur. Ancak asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı kesicilerin biraz rahatlatıcı bir etkisi olabilir.

Üroloji (bevliye) nedir? Ürolog hangi hastalıklara bakar?

Eğer testislerin etrafında sıvı biriktiyse, varikoseller tekrarlıyorsa, enfeksiyon ya da bir arterde hasar varsa bir tedavi seçeneği olarak varikosel onarımı düşünülebilir. Varikosel onarımı için kullanılan yöntemler; Açık cerrahi, laparaskopik cerrahi ve Perkütan embolizasyondur.

Varikosel ameliyatı

Bu ameliyat genel veya lokal anestezi uygulanarak yapılabilir. Genelde cerrah damara kasık yolundan ilerleyerek ulaşır. Ancak karnınıza veya kasığınızın altına bir kesikle de bunu yapmayı tercih edebilir. Burada amaç, pampiniform pleksus damarlarındaki kan akışını bloke etmektir. Varikosel tedavisine yönelik teknolojik gelişmeler başarısız varikosel ameliyatlarının sayısını çok azaltmıştır. Bunlardan biri, cerrahın ameliyat sırasında tedavi alanını daha iyi görmesini sağlayan cerrahi mikroskoptur.

Bir diğeri ise prosedürü yönlendiren Ultrason Doppler‘dir. Mikroskop ve subinguinal yaklaşım kullanılarak açık cerrahi diğer cerrahi yöntemlerle karşılaştırıldığında en yüksek başarı oranına sahiptir.

Anestezi nedir? Nasıl uygulanır? Anestezist ne iş yapar?

Varikosel ameliyatı sonrası

 • Varikosel ameliyatı “mikro cerrahi” operasyonlar kategorisindedir ve ameliyat sonra hasta genellikle 4 saat içinde evine dönebilir.
 • Ameliyattan iki gün sonra normal, gündelik hayatınıza geri dönebilirsiniz.
 • Rahatsızlık hissetmediğiniz sürece, iki hafta sonrasında da egzersiz yapmak gibi daha yorucu aktivitelere başlayabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası ağrı hafiftir ancak birkaç gün veya hafta boyunca devam edebilir. Sınırlı bir süre için ağrı kesici kullanmanız gerekebilir.
 • Doktorunuz belirli bir süre cinsel ilişkiye girmemenizi önerecektir.
 • Çoğu zaman, sperm kalitesinde iyileşme tespit edilebilmesi için ameliyatın üzerinden birkaç ay geçmesi gerekir. Çünkü, yeni spermin gelişmesi yaklaşık üç ay sürer
 • Varikosel erkeklerde cinsel performansı etkileyen bir hastalık değildir. Ameliyattan sonrada hastalarda cinsel performansta azalma veya artma beklenmez.

Doppler nedir? Nasıl ve ne zaman çekilir? Türleri ve zararları

Laparoskopik cerrahi

Cerrahınız karın bölgesinde küçük bir kesik açar ve varikoseli görmek ve onarmak için ince bir aleti bu kesikten içeri sokar. Bu prosedür genel anestezi ile gerçekleştirilir. Laparoskopik cerrahi ile yapılan tedavi daha az yan etkiye sahiptir ve kişi kısa sürede taburcu olarak günük hayatına dönebilir.

Perkütan embolizasyon

Bir radyolog kasık veya boynunuzdaki damara aletlerin geçebileceği bir tüp yerleştirir. Genişlemiş damarlarınızı bir monitörde izlemekte olan doktor, damarları bloke etmek için tüpün içinde bobinler veya balonlar açar. Bu, pampiniform pleksus damarlarındaki kan akışını durdurur ve varikosel küçülür.

Perkütan embolizasyon genellikle birkaç saat sürer ve genel anestezi ile yapılır. Embolizasyondan sonra, tedavi olan kişi genellikle iki gün sonra işine dönebilir ve 7 ila 10 gün sonra egzersiz yapmaya başlayabilirsinizEmbolizasyon sonrasında şu üç komplikasyonlar gelişebilir:

 • Rahatsızlığın devamı ya da tekrarlaması
 • Bobinin yerleştirildiği yerden hareket etmesi
 • Tüpün yerleştirildiği yerde enfeksiyon oluşması

Varikosel tedavisinde beslenme önerileri

 • Bol miktarda taze meyve ve sebze ile dengeli beslenin.
 • Kepekli tahıllar, esansiyel yağ asitleri, balık ve fındık içeren yiyecekler yemeye başlayın.
 • Günde en az sekiz bardak su için.
 • Organik yiyecekleri tercih edin.
 • Abur cubur, trans yağ, kafein ve alkollü içeceklerden kaçının.
 • C vitamini ve biyoflavonoidler açısından zengin bir diyet, kan damarlarınızın duvarlarını güçlendirir ve kan damarlarınızı tıkayabilecek plak oluşumunu önler. Plak, kan duvarlarına yapışan ve sizi kardiyovasküler rahatsızlıklara doğru iten bir kolesterol ve yağ karışımıdır.

Yoga ile varikosel tedavisi

Bu şaşırtıcı gelebilir, ancak yoga varikoseli tedavisinde doğal ve etkili bir yöntemdir. Bazı yoga duruşları testiküler kan akışını artırabilir, birikmiş kanı varikoselden temizleyebilir ve testisleri soğutur. Bunun, ağrının hafifletilmesi, doğurganlıkta iyileşme ve varisli damarların iyileşmesi gibi yararları vardır. Artı olarak yoga gevşeme sağlamasının yanında duruşu iyileştirir, kas elastikiyetini ve dolaşımı artırır.

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Varicocele Symptoms2- How are Varicoceles Treated

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla