Eski Sağlık Bakanı Vefa Tanır, 96 yaşında hayatını kaybetti

10 Mart 2023   |    4 Nisan 2023    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Eski Sağlık Bakanı Vefa Tanır 96 yaşında hayatını kaybetti. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın yanı sıra Bayındırlık Bakanı, Orman Bakanı ve Milli Savunma Bakanı olarak görev yapan Vefa Tanır, 1927’de Konya’nın Ilgın ilçesinde doğmuştu ve pek çok dönem Konya milletvekilliği yapmıştı. Vefa Tanır için 13 Mart Pazartesi günü TBMM’de cenaze töreni düzenlenecek. Tanır’ın cenazesi daha sonra memleketi Konya’ya götürülüp Ilgın Çukur Camisi’nde kılınacak ikindi namazının ardından Ulu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

36. ve 39. hükümet döneminde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı, 38. hükümet döneminde Bayındırlık Bakanı, 49. hükümet döneminde Orman Bakanı, 51. ve 52. hükümet döneminde Milli Savunma Bakanı olarak görev yapan Tanır, ayrıca 1996-2000 yıllarında Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığı görevinde de bulundu.

Vefa Tanır kimdir?

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Vefa Tanır, Ruh ve Sinir Hastalıkları mütehassısıydı. 1961 ve 1965 Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisinden Konya Milletvekili seçildi. 1967 yılında Güven Partisi’nin kurucu üyesi ve Grup Başkan Vekili oldu. 1969’da Güven Partisinden tekrar Konya Milletvekili seçildi ve Grup Başkan Vekilliğini korudu. 1973’te kurulan Talu Hükümetinde Sağlık Bakan oldu. 38. hükümet döneminde Bayındırlık Bakanı, 49. hükümet döneminde Orman Bakanı olarak görev yapan Vefa Tanır, 51. ve 52. hükümet döneminde Milli Savunma Bakanlığı yapmıştı. Başbakanlık Yüksek Müşavirliği, Serbest Doktorluk, Güven Partisi ve Doğru Yol Partisi Kurucu Üyelikleri, 12 Dönem Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği, TBMM Başkanvekilliği, yapmış olan Vefa Tanır, evli ve iki çocuk babasıydı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla