Fazla testosteron erkekleri daha dürüst yapıyor

Yazan Mehmet Saltuerk
16 Ocak 2014   |    29 Ağustos 2022    |   Kategori: Üye Yazıları Print

testesteronTestosteron bir erkeklik hormonu olup vücuttaki miktarı erkeklere has özelliklerin ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Örneğin kasların gelişmesi, saç ve sakalın çıkması, libidonun yükselmesi gibi… Erkeklerde testosteronun büyük bir kısmı testislerde, az bir kısmı da böbrek üstü bezlerinde üretilir. Bonn üniversitesi nöroloji bölümünün yapmış olduğu bir araştırma, fazla testosteronun erkekleri daha güvenilir yaptığını ortaya çıkardı.

Metot

46 erkekten oluşan bir denek grubu iki gruba ayrılıyor.

Grupta bulunan erkeklerin cildine testosteron içeren bir krem sürülüyor.

Gruptaki erkeklerin cildine içeriği olmayan placebo bir krem sürülüyor.

Deneklere kremin içeriği ve deneyin konusu hakkında bilgi verilmiyor ve her iki grupta bulunan erkeklerin kanlarındaki testosteron seviyesi ölçülüyor.

Daha sonra denekler gizli kamera bulunan kapalı bir odaya alınıyor ve zar atarak kumar oynamaları söyleniyor, en yüksek zar atana para verileceği söyleniyor ve ardından araştırmayı yapan ekip odadan çıkıyor.

Oyun esnasında ara sıra odadan çıkarılan oyunculara formaliteden birkaç soru sorup tekrar odaya geri dönmeleri söyleniyor. Odada kalanların, arkadaşları odada yokken atılan zarlar konusunda doğru söyleyip söylemedikleri video kayıtları ile tespit ediliyor.

Sonuç

Kanında fazla testosteron olan erkeklerin, yani cildine testosteronlu krem sürülen erkeklerin daha dürüst olduğu,

Kanlarında daha az testosteron bulunan erkeklerin, yani cildine placebo krem sürülen erkeklerin daha fazla yalana baş vurdukları ortaya çıkmış bulunuyor.

Ne kadar fazla testosteron, o kadar fazla dürüst.

Ne kadar az testosteron, o kadar fazla yalan.

Ek bilgi : Kadınlarda da az miktarda yumurtalık ve böbrek üstü bezleri tarafından üretilen testosteron bulunmaktadır. Kadınlarda fazla miktarda testosteronun bilinen önemli yan etkilerinden biri ise kadını agresif yapmasıdır…

Dipl. Biologe Mehmet Saltürk

Kaynak
Testosterone Administration Reduces Lying in Men
Administration Reduces Lying in Men. PLoS ONE 7(10): e46774. doi:10.1371/journal.pone.0046774
 
Dipl. Biologe Mehmet Saltürk
Institute for Genetics University of Cologne

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla