Fenistil Jel nedir? Ne işe yarar? Kullanımı, dozu ve yan etkileri

Yazan Ecz. Ayşegül Özlü
5 Ocak 2024   |    6 Ocak 2024    |   Kategori: İlaçlar Print

Fenistil Jel, ciltte çeşitli nedenlerle oluşan kaşıntı ve irritasyonu gidermeye yardımcı olan bir topikal antihistaminiktir. Dermatoz, ürtiker, hafif güneş yanıkları ya da yüzeysel yanıklar, böcek ısırığı gibi cilt sorunlarında etkilidir. Sivilce tedavisinde ya da ciddi yanıklarda kullanılmaz. Hamileliğin özellikle ilk üç ayı sonrasında kullanmamalıdır. Fenistil, cilde uygulandıktan sonra birkaç dakika içerisinde etkisini gösterir. Genel olarak ciltle uyumlu bir ilaçtır, bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Doktora danışmadan kullanmayınız.

Fenistil Jel nedir?

Fenistil, ciltte alerjik reaksiyon ya da çeşitli nedenlerle oluşan kaşıntıyı gidermeye yardımcı olan jel formunda bir ilaçtır. Etkin maddesi dimetinden maleat, antihistaminik ilaçlar grubuna dahildir ve herhangi bir alerjene maruz kalındığında vücutta semptomlara neden olan histaminin etkisini bloke eder ve rahatsız edici semptomların geçici olarak hafiflemesini sağlar. Fenistil, uygulandıktan sonra birkaç dakika içerisinde kaşıntı ve tahrişi geçirir. Eczanelerde 30 g’lık tüplerde bulunur ve her 1 g jel, 1 mg dimetinden maleat içerir.

Kaşıntı neden olur? Ne iyi gelir? Türleri ve tedavi yöntemleri

Fenistil Jel içinde ne var?

Fenistil Jel etkin maddesi dimetinden maleat dışında yardımcı maddeler olarak benzalkonyum klorür, sodyum edetat, karbomer, propilen glikol, sodyum hidroksit (pH için) ve saf su içerir.

Fenistil Jel ne işe yarar?

Fenistil Jel aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

 • Dermatoz (iltihabi olmayan cilt hastalıklar) nedenli kaşıntılar,
 • Ürtiker (kurdeşen),
 • Güneş yanıkları ve yüzeysel hafif yanıklar,
 • Arı sokması, sinek ve böcek ısırığı sonrası kaşıntı
 • Su çiçeği gibi döküntülü cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntı.

Fenistil Jel sivilce için kullanılır mı?

Fenistil Jel antihistaminik (alerji karşıtı) bir ilaç olduğu için sivilce (akne) tedavisinde etkili değildir. Eğer sivilce sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir dermatoloğa danışın ve onun önerdiği tedavi yöntemi dışında cildinize hiçbir şey uygulamayın.

Fenistil Jel yanığa sürülür mü?

Fenistil Jel, güneş yanıkları ve yüzeysel, hafif yanıklarda kullanılabilir. Ancak daha şiddetli yanık durumunda mutlaka doktorunuza danışın.

Ürtiker (kurdeşen) nedir? Neden olur, ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi

Fenistil Jel nasıl kullanılır?

Fenistil Jel kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

 • Fenistil Jel’i doktorunuzun önerdiği şekilde ve dozda kullanın.
 • Jeli cildinizin etkilenen bölgesine ince bir tabaka halinde sürün.
 • İlacı uyguladığınız alanı uzun süre güneş ışığına maruz bırakmayın.
 • Eğer geçmeyen, ciddi kaşıntılarınız ya da geniş bölgeye yayılmış yaralarınız varsa kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Fenistil Jel içerdiği propilen glikol ve benzalkonyum klorür nedeniyle ciltte irritasyona neden olabilir.
 • Eğer İlacın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğunu hissediyorsanız doktorunuz veya eczacınız ile konuşun.

Fenistil Jel kullanım dozu

Doktorunuz farklı bir kullanım önermediyse uygun kullanım günde 2-4 defadır. Eğer bir hafta sonrasında şikayetleriniz devam ediyorsa veya azalmadıysa mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Fenistil Jel doz aşımı

Fenistil Jel’in normalden fazla kullanımı ciddi olasa da bazen cilt tahrişine neden olabilir. Eğer ilacı size önerilenden fazla kullandığınızı düşünüyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Fenistil Jel hangi ilaçlarla kullanılmaz?

Fenistil Jel’in ağızdan alınan diğer ilaçlarla bilinen bir etkileşimi yoktur. Ancak topikal (cilde uygulanan) ilaçların birlikte kullanımı hakkında mutlaka doktora danışmak gerekir. Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilaç kullanıyorsanız tedaviye başlamadan önce doktorunuza bilgi verin.

Arı ve böcek sokmasına ilk yardım nasıl olmalı? Arı sokmasına ne iyi gelir?

Fenistil Jel muadili

Fenistil Jel ile aynı etken maddeyi içeren ve aynı tedavi etkisine sahip ilaçlar: Dermacutan Jel ve Dermostin Jel.

Kimler Fenistil Jel kullanamaz?

 • Eğer Fenistil Jel’in etkin maddesi dimetinden maleata veya ilacın içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa kullanmayın.
 • Fenistil Jel’i bebeklerde ve küçük çocuklarda geniş cilt alanlarında, soyulmuş ya da iltihaplanmış bölgelerde kullanmayın.

Hamilelikte ve emzirirken Fenistil Jel kullanımı

Hamileyseniz (özellikle hamileliğin ilk üç ayı sonrasında) veya emziriyorsanız soyulmuş, incelmiş ya da iltihaplanmış cilt yüzeylerine ve geniş alanlara uygulamayın. Tedavi sırasında hamile kaldığınızı fark ederseniz hemen doktorunuza danışın. Fenistil Jel’i meme uçlarına sürmeyin.

Fenistil Jel yan etkileri ve zararları

Fenistil Jel cilt ile uyumlu bir ilaçtır, bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Sadece bazı hastalarda uygulama yerinde hafif ve geçici deri reaksiyonlarına neden olabilir.

Naprosyn Jel nedir? Ne için ve nasıl kullanılır? Yan etkileri

Fenistil Jel reçete / prospektüs

Fenistil Jel ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak ve kullanma talimatını okumak için bu linke tıklayın:>>>>

Kaynaklar ve Referanslar:

1- Fenistil Jel Kullana Talimatı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla