Foliküler lenfoma tedavisi için bir seçenek: Epkinly’in kullanım alanı genişleyebilir!

3 Temmuz 2023  |   Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Onkoloji Print

Sonuçları yeni açıklanan bir çalışmanın verilerine göre, çift etkili bir kanser immünoterapisi ilacı olan Epkinly yakında foliküler lenfoma tedavisinde de kullanılabilecek. Daha önce Diffüz büyük B hücreli lenfoma tedavisi için kullanım onayı alınan ilacın kullanım alanının genişlemesi bekleniyor. Yeni çalışmada foliküler lenfoma tedavisinde %82’lik yanıt oranı alan Epkinly’in FDA dahil olmak üzere küresel kurumlardan kullanım onayı alması bekleniyor. Epcoritamab, AbbVie ve Genmab ilaç şirketlerinin onkoloji birimleri tarafından ortaklaşa geliştiriliyor.

İlk veriler umut verici

İlacın üreticisi olan Genmab ve AbbVie, Epkinly’i (Epcoritamab-bysp) değerlendiren Faz I/II EPCORE NHL-1 çalışmasının nükseden/dirençli foliküler lenfoma kohortu için pozitif sonuçlar alındığını açıklandılar. Çalışma kapsamında yaklaşık, %82 gibi etkileyici bir genel yanıt oranı gösteren Epkinly’nin yakın zamanda FDA’dan kullanım onayı alması bekleniyor. Epkinly, daha önce diffüz büyük B hücreli lenfoma için zaten onaylanmıştı.

FDA, şiddetli Hemofili A için geliştirilen ilk genetik tedavi olan Roctavian’ı onayladı

Yeni çalışmanın, daha önce en az iki kez tedavi almasına rağmen tekrarlayan veya foliküler lenfomaya dirençli olan yetişkin hastalara odaklandığı açıklandı. Epkinly, sırasıyla T-hücresi ve B-hücreleri üzerindeki CD20 ve CD-3 reseptörlerine bağlanarak hedeflenen bir T-hücresi aracılı bağışıklık tepkisini başlatan bir IgGl bispesifik antikor olarak etki ediyor. Çalışma kohortu, en az iki veya daha fazla sistemik tedavi almış, nüksetmiş veya dirençli (R/R) FL’si olan 128 yetişkin hastayı içeriyor. Hastaların %70,3’ü bir anti-CD20 monoklonal antikora ve bir alkile edici ajana karşı çift dirençliydi.

EPCORE NHL-1 araştırması, Epkinly’in güvenliğini ve etkililiğini değerlendirmek için çok merkezli bir çalışma olarak tasarlanmış. Uygulandığı hastalarda %82 gibi yüksek bir yanıt oranına ulaşan Epkinly’nin benzer hasta popülasyonunda %80 yanıt oranına sahip olan Roche’un Lunsumio’suna rakip olamsı bekleniyor.

Yeni nesil tedaviler için önemli bir aşama

Epkinly ve Lunsumio, kan malignitelerini tedavi etmek için giderek daha fazla önem kazanan bir bispesifik antikor ilaçları sınıfına ait; bu ilaçlar, hastalığa karşı bir bağışıklık saldırısını tetiklemek için aynı anda kanser hücrelerine ve T hücrelerine bağlanarak çalışıyor. Epkinly ve Lunsumio, gibi yeni nesil bispesifik antikor ilaçlar, özellikle kan kanserlerinin karmaşık CAR-T hücre tedavilerine daha uygun bir alternatif sundukları için önemli bir gelişme olarak görülüyor. Bununla birlikte, CAR-T tedavileri kimi durumlarda sitokin salınım sendromu olarak bilinen ciddi bağışıklık reaksiyonlarına neden olabiliyor.

Tıp tarihinde yeni bir aşama: FDA, kansere karşı ilk virüs tedavisini onayladı

Epkoritamab Hakkında:

Epcoritamab, Genmab’ın tescilli DuoBody® teknolojisi kullanılarak oluşturulan ve deri altından uygulanan, araştırma amaçlı bir IgG1-bispesifik antikordur. Genmab’ın DuoBody-CD3 teknolojisi, sitotoksik T hücrelerini, hedef hücre tiplerine karşı bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkarmak için seçici olarak yönlendirmek üzere tasarlanmıştır. Epkoritamab, aynı anda T hücreleri üzerindeki CD3’e ve B hücreleri üzerindeki CD20’ye bağlanacak ve CD20+ hücrelerinin T hücresi aracılı öldürülmesini indükleyecek şekilde tasarlanmıştır.  Epcoritamab-bysp (EPKINLY™) yakın zaman önce ABD’de diffüz büyük B hücreli lenfoma (DLBCL) olan yetişkin hastaların tedavisi için kullanım onayı almıştı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla