Forma Therapeutics’i satın alan Novo Nordısk, Nadir Hastalıklar alanında güçlendi

21 Ekim 2022   |    25 Ekim 2022    |   Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

Orak hücreli anemi ve diğer ciddi hematolojik hastalıklarla yaşayan hastaların hayatını değiştirmek amacıyla Forma Therapeutics’i satınalan Novo Nordisk, nadir hastalıklardaki varlığını güçlendiriyor. “Biyofarma İş Birimi”ni şirketin stratejik öncelikleri doğrultusunda “Nadir Hastalıklar İş Birimi” olarak değiştiren Novo Nordisk, nadir hastalıkların tedavisinde entegre çözümler sunarak hastalıkları tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor. Novo Nordisk bu stratejik dönüşümün ardından, nadir kan hastalıklarıyla yaşayan hastaların hayatını dönüştürmeye odaklanan klinik evre biyofarma şirketi Forma Therapeutics’i satın alarak bu alandaki varlığını güçlendirmeye devam ediyor.

Forma Therapeutics orak hücreli anemi (OHA) ve nadir kan hastalıklarıyla yaşayan hastaların hayatını dönüştürmeye odaklanan bir klinik evre biyofarma şirketidir. Novo Nordisk Başkan Yardımcısı ve Nadir Hastalıklar Başkanı Ludovic Helfgott satınalmaya ilişkin yaptığı açıklamada “Novo Nordisk 40 yılı aşkın süredir dünyanın dört bir yanında nadir ve yıkıcı hastalıklarla yaşayan bireylere yönelik tedaviler geliştirmek için çalışıyor. Bu çalışmalarımıza Forma’nın farklılaştırılmış yaklaşımını da ekleyerek orak hücreli anemi programımızı bir adım daha ilerletiyoruz. Orak hücreli aneminin tedavisinde önde gelen bir portföy oluşturma iddiasındayız” dedi.

Novo Nordisk Türkiye Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jens Pii Olesen “Novo Nordisk olarak nadir hastalık alanında tanı konmasından itibaren tüm süreçte entegre tedavi çözümleri sunma ve günün birinde tamamen ortadan kaldırmak hedefimiz. Küresel ölçekte başlattığımız stratejik dönüşüm buradaki kararlılığımızın bir göstergesi. Forma Therapeutics satınalması ile hedefimize daha güçlü adımlarla ilerleyeceğiz. Bu satınalma 21 yıldır Türkiye’de tedavi sağladığımız nadir görülen kanama bozukluklarının tedavisi için de fayda sağlayacaktır” dedi.

Novo Nordisk ile Forma Therapeutics satınalmaya dair yaptıkları açıklamada Novo Nordisk’in Forma Therapeutics’i 1.1 milyar dolar net öz sermaye değeriyle hisse başına nakit 20 dolar ödeyerek satınalması için kesin anlaşmaya varıldığını duyurdular.

Orak Hücreli Anemi hakkında

Orak Hücreli Anemi (OHA) alyuvarların sağlığını etkileyen ve ömrünü kısaltan progresif ve kalıtsal bir bozukluktur. OHA ile yaşayan insanlarda kırmız kan hücreleri orak şeklinde olduğundan esnek değildir, hassastır ve etkin bir biçimde oksijen taşıyamazlar. Bu orak şeklindeki alyuvarların sağlığı da etkilendiğinden hücresel enerjileri azalmakta, deformabiliteleri yetersiz kalmakta, membran onarımı azalmakta ve adhezyonu artmaktadır.

Dünya genelinde yaklaşık 17 milyon birey OHA ile yaşamaktadır. Sayıları ABD’de yaklaşık 100,000, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere’de ise yaklaşık 30,000’dir. OHA anemi, yorgunluk, vazo-okluziv kriz (VOK) olarak bilinen ağrı epizodları ve kronik, progresif hedef organ hasarı dahil, çeşitli ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Tedavide sağlanan yeni ilerlemelere rağmen, OHA ile yaşayan çoğu hasta hâlâ ağrı krizleri, yaşam boyu süren engellilik, yaşam kalitesinin azalması ve ömür beklentisinin kısalmasıyla karşı karşıyadır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla