Gripten korunmak için sadece aşıyla yetinmeyin

Kategori: Enfeksiyonlar, Grip Print

çocuk-aşıGripten korunmak için sadece aşının yeterli olmadığını söyleyen Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Mithat Kıyak, gribin, öksürük, hapşırma ve temas ile yayılan, bulaşıcılığı yüksek bir hastalık olduğunun altını çizerek grip hastalığının kuluçka döneminin (temastan sonra hastalık belirtilerinin ortaya çıktığı zaman), 1-4 gün arasında ve genellikle de 2 gün olduğunu ifade ediyor. Prof. Dr. Kıyak, ateş, kas ağrıları, boğaz ağrısı ve kuru öksürükle ortaya çıkan belirtilerin genellikle 2-3 gün sürdüğünü kimi zaman da uzadığını hatırlatıyor.

“Hastalıktan korunmak için özellikle risk grubundaki  kişilerin mutlaka aşı yaptırması gerekir” diyen Prof.Dr. Kıyak risk grubundakileri şöyle sıralıyor: “65 yaş üstündekiler, kronik hastalığı (diyabet, karaciğer ve böbrek hastalığı gibi) olanlar, bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar (AIDS hastaları, kemoterapi görenler gibi) ve sağlık görevlileri.”

Grip ve soğuk algınlığından korunmanın en etkili 10 yöntemi

Peki grip aşısı ne kadar sonra gripten korumaya başlıyor? Prof.Dr. Kıyak  bu konuda “Grip aşısı olduktan sonra yaklaşık bir haftada grip virüslerine karşı koruyucu hücreler (antikorlar) oluşacak ve bu sayede ortamda benzer virüsler yaygınlaştığında aşı olan kişiler korunmuş olacak” diyor.

Prof.Dr. Kıyak grip hastalığından korunmak için aşı dışında da yapılması gerekenler olduğunu söylüyor: “Ellerin sık sık bol sabunlu suyla yıkanması, ağzı bir mendille kapatarak hapşırma, gerektiğinde maske kullanma, öpüşme ve tokalaşmadan kaçınma, hasta olanların işe ya da okula gitmemesi ve sinema, toplu ulaşım araçları gibi toplu yaşanılan yerlere  girmemesi yararlı olacaktır.”

Gripten korunmak için neler yapabilirsiniz?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla