Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Gültekin’e Uluslararası Ödül

Yazan Hatice Pala Kaya
6 Eylül 2021  |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Gültekin, Dünya Kadın Kanserleri Derneği (IGCS) tarafından ödüllendirildi. IGCS, bu yıl değişik alanlarda yaptıkları çalışmalar ile öne çıkan 10 Jinekolojik Onkoloji Uzmanına ödül verdi. Doç. Dr. Murat Gültekin, 2021’de ödül alan 10 doktordan biri oldu. Ödüller, Dernek üyelerince önerilen hekimlere veriliyor. Doç. Dr. Murat Gültekin, Türkiye ve uluslararası alanlarda yaptığı çalışmalar ile “Üstün Gönüllülük Ödülü”ne değer bulundu. Doç. Dr. Murat Gültekin’e ödül, 2 Eylül 2021’de Roma’da yapılan Dünya Kadın Kanserleri Kongresinin açılışında takdim edildi.

Verilen bilgide Doç. Dr. Murat Gültekin’in uzmanı olduğu Jinekolojik Onkoloji yanında onkoloji alanında geniş çalışmalar yürüttüğü vurgulanarak, kanser kayıtçılığı, meme-kalın bağırsak-rahim ağzı kanser taramaları ve palyatif bakım alanlarında dünyada ‘ilk’ olma özelliği taşıyan sistemlerin Türkiye’de geliştirilmesi için çalıştığı vurgulandı. Gültekin’in ayrıca, Türkiye’nin HPV DNA taramalarının uygulandığı ilk ülke olmasını sağlayan çalışmalara öncülük ettiği, çok sayıda uluslararası makale yayımladığı ve bu alanda gelişmekte olan ülkelere örnek model geliştirilmesine katkı verdiği belirtildi.

Murat Gültekin’in kanser alanında yenilikçi yaklaşımlara yönelik çalışmaları kapsamında kadınların kendi kendilerine evde uygulayabilecekleri self HPV testinin geliştirilmesinde çalıştığı bildirildi.

Türkiye’de farkındalık çalışmalarına katılım sağladığı belirtilen Doç. Dr. Murat Gültekin’in, Kanserle Dans Derneği eş başkanı Esra Ürkmez ile birlikte Avrupa Kadın Kanserleri Farkındalık Ağını (ENGAGe) kurduğu; 6 yıl süren çalışmalar neticesinde Avrupa genelinde sadece jinekolojik kanser üzerinde çalışan 70’in üzerinde derneğin kurulması ve bir araya gelmesi konusunda önemli çalışmalar yürüttüğü, Dünya genelinde 20 Eylül’ün “Jinekolojik Kanserler Günü” ilan edilmesinde öncü rol oynadığı anlatıldı.

Murat Gültekin’in, hemen hemen tüm kanserlerin hastalara yönelik tedavi rehberlerinin hazırlanması ve 12 farklı dile çevrilmesi, hastalar için çok sayıda bilgilendirme broşürlerinin hazırlanması ve yıllık seminerler gerçekleştirilerek bu seminerlerde hasta eğitimlerinin yapılması gibi farkındalığın arttırılmasına yönelik çalışmalar yürüttüğü, ayrıca hastaların klinik araştırmalara katılımı ve bu araştırmaları daha iyi anlayabilmeleri için özel eğitimler almalarına katkı verdiği bildirildi.

Doç. Dr. Murat Gültekin de yaptığı açıklamada, sürdürdüğü gönüllü farkındalık çalışmalarının ödüllendirilmesinden memnuniyet duyduğunu belirterek şunları kaydetti: “Meslek hayatıma ilk başladığım yıllarda teşhis esnasında hastaların gözlerinde gördüğüm korku ve endişenin tedavi sonrası nasıl umut ve yaşam sevgisi ile dolu olduğunu gözlemledim. İşte yıllardır benim en büyük motivasyonum buydu. İnsanlara dokunabilmek ve insanların hayatlarını değiştirebilmek. Sağlığına kavuşan ve mutlu olan her hasta benim için en büyük ödüldü. Bu heyecanımı bir ömür sürdürmeyi umuyor, bundan sonra da meslek hayatımda daha ileriye gitmek için çalışacağıma söz veriyorum. Bu ödülün alınmasında özellikle Kanserle Dans Derneği’ne, Esra Ürkmez’e özel teşekkürlerimi sunmak isterim. Benzer şekilde bana bu fırsatları tanıyan Sağlık Bakanlığımıza ve Genel Müdür Yardımcımız Bekir Keskinkılıç’a, beraber çalışma şansımızın olduğu Kanser Dairesi çalışanlarına, Hacettepe Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Cahir Güran’a ve Dekanımız Sayın Prof. Dr. Deniz Demiryürek’e teşekkürlerimi sunmak isterim.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla