Hacker grubu Anonymous, Türkiye’deki sağlık bilgilerini hackleyip yayınladı

Yazan Hüseyin Kandemir
Kategori: Sağlık Gündemi, Üye Yazıları Print

anonymous-saglik6AIDS’ten Hepatite, Diyabetten Kürtaja vatandaşın tüm sağlık bilgileri çalındı!
Dünya genelinde yaptığı siber saldırılarla tanınan uluslararası Hacker grubu Anonymous, Sağlık Bakanlığı’na bağlı 33 kamu hastanesinin sağlık verilerini hackledi. Youtube’ta bir video yayımlayan Anonymous, Türkiye’deki hastalara ait sağlık kayıtlarını pek çok siteden birden yayınlamaya başladığını duyurdu. Bu dosyalarda hastaların AIDS, Hepatit, Diyabet, Kürtaj gibi oldukça mahrem sağlık bilgileri yer alıyor. Ayrıca hastaların adı-soyadı, kimlik numaraları ve adresleri gibi veriler de bulunuyor. Anonymous, tarafından bu sabah yapılan siber saldırının ardından hastanelerin veri tabanında yer alan bilgiler kopyalandıktan sonra sistemden silindi.

Daha önce Türkiye’de pek çok resmi kuruma ait siteyi hackleyen Anonymous, bu kez daha ciddi ve sonuçları ağır bir saldırıya imza attı. Sağlık kayıtlarını SQL dosyası şeklinde yayınlayan saldırganların açıkladığı dosyalar içinde Türkiye’deki hastaların sağlık verileri olduğu görülüyor. Veriler arasında hastaların Aids, hepatit b, kürtaj gibi tüm mahrem sağlık kayıtları bulunuyor. Bu arada Türkiye’deki sağlık verilerinin SQL dosyası olarak korumasız şekilde tutulmuş olması uzmanlar tarafından sorumsuzluk olarak değerlendiriliyor. Geçen ay ülke genelinde 50 milyon vatandaşın çalınıp yayınlanan kimlik bilgilerinden sonra bu saldırı Türkiye’deki ciddi veri güvenliği açığını bir kez daha gözler önüne serdi.

anonymous-saglik5

Konuyla ilgili Youtube üzerinden yukarıdaki videoyu yayımlayan Anonymous, geçen Şubat ayında Hollywood’daki Presbyterian Sağlık Merkezi ve Methodist Hastanesi’ne yapılan siber saldırı nedeniyle Türkiye’den intikam almayı amaçladığını açıkladı.  Her iki hastanenin verilerine yapılan saldırıyı bazı Türk hackerlar üstlenmiş ve bu eylemi Barack Obama yönetiminin Kürtlere verdiği destek yüzünden yaptıklarını duyurmuşlardı.

anonymous-saglik4

Anonymous’un açıklamasında Türkiye’den intikam için hastane kayıtlarının yayınlandığı belirtildi. Sızdırılan dosyanın sıkıştırılmış boyutu 2.1 GB’ı buluyor. Veriler içinde tam olarak kaç milyon kişinin sağlık bilgilerinin olduğu henüz kesinleşmiş değil. Ancak dosyaların içinde birçok ildeki hastanelere dair hasta isim ve kayıtları, sağlık testleri, hastane çizelgeleri gibi çok önemli mahrem bilgiler olduğu görülüyor. Şu ana kadar toplam 33 hastanenin siber saldırılardan etkilendiği ve bu hastanelerde sistem üzerinden yapılan işlemlerin durduğu belirtiliyor. Siber saldırıdan sonra yedeklenen verilerin yüklenmeye çalışıldığı, ancak hackerların eski verilerin yeniden yüklenmesini de engellediği belirtiliyor.

Yaşanan bu son veri güvenliği krizi vatandaşların mahrem bilgilerinin koruması konusunda ciddi bir sorun olduğunu gösteriyor. Daha da kötüsü bu konuda sorumluluğu olan kişilerin şu ana kadar hiç bir açıklama yapmamış olması. Sağlık bilgileri çalınan vatandaşların maruz kalacağı hukuki ve manevi zararın kim tarafından karşılanacağı ise sadece büyük bir soru işareti.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla