Hafızayı güçlendiren, unutkanlığa iyi gelen besinler

14 Ekim 2015   |    10 Mayıs 2019    |   Kategori: Beslenme ve Diyet Print

beyini-gelistiren-beyne-iyi-gelen-besinlerYoğun çalışma temposu, gündelik hayatın getirisi, stres, ailesel riskler hafızamızı olumsuz etkileyerek unutkanlığa neden olabiliyor. Bu nedenle bilişsel fonksiyonlarımızı artırmak için beslenmemize dikkat etmemiz gerekmekte. Hafızamızı güçlendirmede bize yardımcı olacak Omega–3 içeriği yüksek gıdalar, orman meyveleri, B 12 vitamini içeren gıdalardır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatmagül Öztürk hafızayı güçlendiren, unutkanlığa iyi gelen besinler hakkında bilgi verdi.

Hafızayı Güçlü Tutan, Unutkanlığı Azaltan Besinler Nelerdir?

Hafızaya iyi gelen besinler

Balık tüketmek hafızaya iyi geliyor

Omega 3 yağ asidinden zengin, trans yağ asitlerinden fakir bir beslenme düzeni beyin sağlığı açısından oldukça önem taşıyor. Yapılan araştırmalarda, omega 3 yağ asitlerinden zengin beslenmenin Alzeimer riskini azalttığı ortaya konmuş, Unutkanlığı önlemek ve hafızayı güçlü kılmak için mutlaka haftada 2- 3 gün balık yemeniz şart.

Eğer balık tüketemiyorsanız günde 1 gram omega 3 takviyesi almanızda fayda var. Yalnız yine de balığın kendisinden alınan omega 3 faydalanımı takviyeden daha fazla olduğu yine aynı çalışmalarda ortaya konmuştur. Omega – 3 içeriği yüksek balıklar; somon, sardalya, palamut, lüfer, hamsi, ton balığı, uskumrudur.

Omega-3 bakımından zengin olan ceviz-fındık unutkanlığa iyi geliyor

Omega 3 yağ asidi açısından en zengin kaynaklardan biri. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için günde 3 adet ceviz tüketmek veya bir avuç içi fındık yemek yaşlılık dönemine yapacağınız bir yatırım olacaktır. Yine E vitamini içeriği ile de güçlü antioksidan yapıları sayesinde beyin sağlığına katkıda bulunurlar.

B12 vitamini bakımından zengin kırmızı et unutkanlığa birebir

Vitamin B12 hafıza üzerine olan etkisi nedeniyle, alzhemier ilişkisi üzerine birçok çalışma yapılmıştır.. Daha çok hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan vitamin B12 nin en iyi kaynakları; Et, balık, tavuk, karaciğer, böbrek, süt, yoğurt, peynir ve yumurtadır. Genelde eksikliği görülmez ama ailesel olarak veya mide rahatsızlığı olanlarda eksikliği oluşabilmektedir. İyi bir B12 kaynağı olarak kırmızı et haftada 1-2 kez tüketilmelidir.

Polifenol içeren bitter çukalata hafzayı güçlendiriyor

BİTTER ÇİKOLATA VE ÇAY: Polifenol olan bitter çikolata ve çay da beyni genç tutan besinlerden. Ancak çayı şekersiz içmek ve bitter çikolatada aşırı tüketim miktarına dikkat etmek yüksek kalori alımı ile kilo alma riskinin önüne geçer.

Beynin yaşlanmasını önlemek için polifenol şart

YABAN MERSİNİ: İçerdiği polifenol sayesinde beynin yaşlanmasını engellemeye destek oluyor. Günlük 2 kaşık tüketilebilir. Her gün 5–6 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen göstermek. En önemlisi sağlıklı beslenmek ve sosyal hayattan kopmamaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren öneriler

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla