Hamilelikte saç boyatmak bebeğe çok ciddi zararlar verebilir?

Kategori: Gebelik Print

hamilelikte-sac-boyatmak-bebege-zarar-verirmiYeni yapılan araştırmaların hamileliğin ilk üç ayında saç boyatmanın tehlikeli sonuçlar doğurabildiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir; “Araştırmalar gösteriyor ki; hamileliğin ilk üç aylık döneminde saç boyatmak bebeğe ciddi şekilde zarar verebilir. Başta katarakt olmak üzere beyin tümörlerine gibi pek çok ciddi sağlık sorununa neden olabilir” diyor.

Geçmiş dönemle kıyaslandığında günümüzde saç boyalarının çok daha güvenli olduğunu belirten Op. Dr. Seval Taşdemir; anne adaylarını uyararak şu bilgileri paylaşıyor: Saç boyalarının içindeki bazı maddeler gelişmekte olan fetus için risk teşkil edebilir. Hamile kadınlar, formaldehit içeren ürünlerin kaçınarak yaşanması muhtemel riskleri en aza indirebilirsiniz!

Boyadaki kimyasallar plesantayı geçerek bebeğe ulaşabilir

“Düzleştiriciler ve ağartıcılar gibi saç boyalarının birçok türü de tehlikeli kimyasallar içerir. Bu kimyasallar deri yoluyla emilir ve annenin dolaşıma girer. Saç boyası ile gelen kimyasallar annenin kanından plasentayı geçerek gelişen fetüsün kan dolaşımına girebilir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, özellikle hamileliğin ilk 3 ayında saç boyasına maruz kalan bebeklerde; konjenital katarakt ve nöroblastom görülme sıklığı diğer bebeklere oranla daha fazladır”.

Hamilelikte grip olunursa ne yapılmalı? Grip bebeğe zarar verir mi?

Kimyasallar sadece bebeğin gözünü değil sinir sistemini de etkileyebilir

Konjenital katarakt, göz merceğinin doğumdan itibaren tek veya çift taraflı olarak saydamlığını kaybetmesidir. Nöroblastom ise sinir hücrelerinden çıkan tümördür. Bebeklik çağında en sık görülen kanser türüdür. (Bebeklik çağı kanser vakalarının yüzde 10’unu oluşturur.) Nöroblastom, beyinden tüm vücuda mesaj taşıyan sinir sistemi kaynaklı bir kanser türüdür. Genellikle, böbreküstü bezlerindeki sinir hücrelerinde başlar. Araştırmalar hamilelikte saç boyatmanın nöroblastom riskini 3 kat artırdığı görülmüştür.

Renk değişikliğini hamilelik sonrasına bırakın

Kullanılan saç boyasının tipi ne olursa olsun (kalıcı, yarı-kalıcı veya bitkisel), içeriklerinin tam olarak bilinmediği kimyasal maddeler içermektedirler. Kişisel görüşüm, tedbirli davranmak için doğum sonrasına kadar saçların boyatılmaması daha uygundur. Saçlarınızda yapacağınız renk değişikliklerini hamilelik sonrası dönemde yaptırmanız bebeğinizin sağlığı açısından daha risksiz bir seçim olacaktır. Ancak beyazlarınızı gizlemek veya dip boya yaptırmak istiyorsanız, gebeliğin ilk üç ayından sonra bitkisel saç boyaları kullanabilirsiniz.

Hamilelikte asla yapmamanız gereken 8 beslenme hatası!

Hamilelikte kimyasal içeren şeylerden uzak durmalısınız

Kimyasal içeren saç düzleştiricilerin ise (sodyum hidroksit ve bisülfit içerirler) kullanılmaları önerilmez. Bu yüzden doğum sonrasına kadar saçlarınızı fön ve düzleştirici maşa yardımıyla düzleştirmenizde veya doğal kalmasında fayda vardır”.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla