Hareketsizlik en az sigara kadar ölümcül

21 Temmuz 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Güncel / Literatür Print

tembellik-obezite-yatanThe Lancet’te yeni yayımlanan bir araştırmaya göre, egzersiz eksikliği dünya genelinde en az sigara kadar çok ölüme sebep oluyor. Olimpiyatların başlamasına birkaç gün kala The Lancet tarafından düzenlenen basın toplantısında sonuçları açıklanan rapora göre, yetişkinlerin yaklaşık üçte birinin yeterince fiziksel etkinlik gerçekleştirmediği belirtilirken bunun her yıl 5 milyon kişinin ölümüne neden olduğu belirtildi. Bu oranın, her 10 kişiden birinin ölümüne yol açan kalp krizi ve diyabet ile göğüs ve kolon kanserinin ölümcüllük oranına eşit olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, sorunun dünya genelinde giderek daha fazla ciddileştiğini artık bir genel salgın olarak ele alınması gerektiğini söylüyor. Ayrıca, sorunla baş edebilmek için yeni politikalar gerektiği belirtilirken, hareketliliğin faydalarını hatırlatmak yerine, kamuoyunun hareketsizliğin tehlikeleri konusunda uyarılmaları gerektiğinin altını çiziyorlar.

İnanması zor ama her yıl 5 milyondan fazla kişi ‘tembellikten’ ölüyor

Dünya çapındaki çeşitli merkezlerden 33 araştırmacıdan oluşan ekip, hükümetlerin fiziksel aktiviteyi daha elverişli, bütçeye uygun ve güvenli hale getirmenin yollarını araması gerektiğini de vurguluyor. Çalışmada, yetişkinlerin her hafta 150 dakikalık yürüyüş, bisiklete binme veya bahçe işleri gibi hafif etkinlikler yapması öneriliyor.

The Lancet araştırması, en az aktivitede bulunanların yüksek gelirli ülkelerdeki kişiler olduğunu, bunlar arasında en kötü durumdakilerin ise yetişkinlerin neredeyse üçte ikisinin yeterince hareket etmediği İngiltere’dekiler olduğunu ortaya koyuyor.  Araştırmacılar, hareketliliğin her yerde farklı ele alınabilmesi nedeniyle, ülkeler arasında karşılaştırma yapmanın zor olduğunu kabul ediyor. Yine de, vardıkları genel sonucun geçerli olduğu kanısındalar.

Araştırmaya liderlik edenlerden Prof. Dr. Pedro Hallal, çalışma ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “2012 Olimiyat Oyunları yaklaşırken, spor ve fiziksel aktivite dünya çapında muazzam dikkat toplayacak. Tüm dünya çeşitli ülkelerden seçkin atletlerin spor karşılaşmalarında yarışmasını izlerken, bu izleyicilerin büyük kısmı oldukça hareketsiz kalacak. Dünya çapındaki sorun açık: Tüm dünyada sağlığı iyileştirmek ve hastalık yükünü azaltmak için fiziksel aktiviteyi kamu sağlığı öncelikleri arasına yerleştirmek gerekiyor.”

Kansere karşı mucize çözüm: Yürümek meme kanseri riskini azaltıyor!

Makalenin tam metnine aşagıdaki linkten ulaşılabilmektedir:
http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(12)60646-1/abstract

Kaynak: Global physical activity levels: surveillance progress, pitfalls, and prospects. Dr Pedro C Hallal, Prof Lars Bo Andersen, Prof Fiona C Bull, Regina Guthold, Prof William Haskell, Prof Ulf Ekelund. Lancet Physical Activity

Summary
To implement effective non-communicable disease prevention programmes, policy makers need data for physical activity levels and trends. In this report, we describe physical activity levels worldwide with data for adults (15 years or older) from 122 countries and for adolescents (13—15-years-old) from 105 countries. Worldwide, 31•1% (95% CI 30•9—31•2) of adults are physically inactive, with proportions ranging from 17•0% (16•8—17•2) in southeast Asia to about 43% in the Americas and the eastern Mediterranean. Inactivity rises with age, is higher in women than in men, and is increased in high-income countries.

The proportion of 13—15-year-olds doing fewer than 60 min of physical activity of moderate to vigorous intensity per day is 80•3% (80•1—80•5); boys are more active than are girls. Continued improvement in monitoring of physical activity would help to guide development of policies and programmes to increase activity levels and to reduce the burden of non-communicable diseases.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla