Günde 20 dakika yürümek bile erken ölüm riskini %30 azaltıyor!

Kategori: Güncel / Literatür Print

yurumek-kadin-sporAmerican Journal of Clinical Nutrition Dergisinde yeni yayımlanan ve 330 bin kişi üzerinde yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, günlük olarak yapılan 20 dakikalık kısa yürüyüşler bile erken ölüm riskini %30 civarında azaltıyor. Kendi alanında yapılan en kapsamlı araştırmalardan birisi olarak gösterilen çalışma the European Prospective Investigation tarafından Avrupanın pek çok ülkesinde  12 yılı kapsayn bir süre içinde yürütüldü. Araştırmadan elde edilen sonuçlar kısa süreli yürüyüş ve egzersizlerin erişkinlerin sağlıklarını pek çok açıdan olumlu etkilediğini ve erken ölüm oranlarını önemli oranda azalttığını gösteriyor.

Çalışmanın yazarları Avrupa genelinde hareketsizlik ve obezite oranlarının hızla artmaya devam ettiğine işaret ederek bu durumun ölüm oranlarının artmasına ciddi bir etkide bulunduğunu belirterek uyarıyorlar: “Fiziksel aktiviteyi arttırmak ölümcül riskleri azaltmanın yanında pek çok hastalığın gelişmesini önlüyor ve sağlıklı bir hayat için sayısız fayda sağlıyor.”

Çalışmaya dahil edilen kişilerin 12 yılı kapsayan dönemdeki kilo oranları, sağlık riskleri ve fiziksel aktivitelerindeki değişimler incelendi. Çalışma kapsamında saptanan verilere göre hareketsizlik obeziteden daha çok sayıda ölüme neden oluyor. Hareksizliğin neden olduğu ölümcül hastalık riskleri arasında kalp hastalıkları ve kanser ise ilk sıralarda geliyor. Çalışmanın yazarları Avrupa genelinde obezite kaynaklı ölüm sayılarının 300 bin civarında olduğunu saptarken hareketsizlik nedeniyle ölenlerin bu sayıyı ikiye katladığını ve hareketsizlik nedeniyle meydane gelen hastalıklar nedeniyle ölenlerin sayısının Avrupa genelinde 670 bin civarında olduğunu belirtiyorlar.

ulf-ekelundÇalışmanın yazarlarından ve Cambridge Üniversitesi Tıp Fakültesi Epidemiyoloji Birim Başkanı Prof. Dr. Ulf Ekelund elde ettikleri sonuçlarla ilgili şu değerlendirmede bulunuyor: “Çalışma sonuçunda elde ettiğimiz bulgular bize çok basit bir gerçeği gösterdi. Günlük olarak yapılan az miktarda egzersiz bile sağlık acısından büyük faydalar sağlıyor ve ölüm riskini azaltıyor. 20 dakikalık bir yürüyüşün çok önemli faydalar sağladığını saptadık. Egzersiz yapmanın bilinen çok sayıda faydası var. Bu nedenle egzersiz yapma konusunu artık daha çok ciddiye alınması gereken durum; herkesin sağlık için sayısız fayda sağlayan bu konuyu mutlaka gündemine alması gerekiyor.”

Kaynak: Physical activity and all-cause mortality across levels of overall and abdominal adiposity in European men and women: the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition Study (EPIC). Ulf Ekelund, Heather A Ward, Teresa Norat, Jian’an Luan, Dimitrios Trichopoulos, Kuanrong Li, Rudolf Kaaks, Eva Ardanaz, Malin Sund, Mattias Johansson, Ruth C Travis, Nicholas J Wareham, and Elio Riboli. Am J Clin Nutr, January 14, 2015 DOI: 10.3945/ajcn.114.100065

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Abstract
Background: The higher risk of death resulting from excess adiposity may be attenuated by physical activity (PA). However, the theoretical number of deaths reduced by eliminating physical inactivity compared with overall and abdominal obesity remains unclear.

Objective: We examined whether overall and abdominal adiposity modified the association between PA and all-cause mortality and estimated the population attributable fraction (PAF) and the years of life gained for these exposures.

Design: This was a cohort study in 334,161 European men and women. The mean follow-up time was 12.4 y, corresponding to 4,154,915 person-years. Height, weight, and waist circumference (WC) were measured in the clinic. PA was assessed with a validated self-report instrument. The combined associations between PA, BMI, and WC with mortality were examined with Cox proportional hazards models, stratified by center and age group, and adjusted for sex, education, smoking, and alcohol intake. Center-specific PAF associated with inactivity, body mass index (BMI; in kg/m2) (>30), and WC (≥102 cm for men, ≥88 cm for women) were calculated and combined in random-effects meta-analysis. Life-tables analyses were used to estimate gains in life expectancy for the exposures.

Results: Significant interactions (PA × BMI and PA × WC) were observed, so HRs were estimated within BMI and WC strata. The hazards of all-cause mortality were reduced by 16–30% in moderately inactive individuals compared with those categorized as inactive in different strata of BMI and WC. Avoiding all inactivity would theoretically reduce all-cause mortality by 7.35% (95% CI: 5.88%, 8.83%). Corresponding estimates for avoiding obesity (BMI >30) were 3.66% (95% CI: 2.30%, 5.01%). The estimates for avoiding high WC were similar to those for physical inactivity.

Conclusion: The greatest reductions in mortality risk were observed between the 2 lowest activity groups across levels of general and abdominal adiposity, which suggests that efforts to encourage even small increases in activity in inactive individuals may be beneficial to public health.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla