Ilko
Ilko

Harran Üniversitesi Rektörüne açık soru: Yard. Doç. kadrosu kimin için açıldı?

  |   Kategori: Hukuk / Mevzuat, Üye Yazıları

Harran-universitesi-logo24 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan Harran Üniversitesi Akademik Personel İlanında, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına bir yardımcı doçent alınacağı da duyurulmuştu. Ne var ki alınacak yardımcı doçent için “B 12 eksikliği olan hastalarda ortalama torombosit volümünün değerlendirilmesi” çalışması yapmış olmak ek koşulu getirilmişti. Kuşkusuz böyle bir ek koşul getirilmesinin hiçbir objektif ve bilimsel tarafı bulunmamaktadır. Ancak daha da ilginci Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisinin 2014 yılında yayımlanan 3. Sayısında “Vitamin B12 Eksiliğinde Hastalarda Ortalama Trombosit Volümün Değerlendirilmesi” başlıklı bir makale mevcuttu. Bu makalede yer alan yazarlar, Mahmut Abuhandan, Hüseyin Gümüş, Abdullah Solmaz, Bülent Güzel adlı hekimlerdi.

Düzeltme

Bu yazının yayınlanmasından sonra, Dr. Abdullah Solmaz tarafından yazılı olarak bilgilendirildik. Sayın Abdullah Solmaz, 24 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan Harran Üniversitesi Akademik Personel İlanındaki, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne başvurmadığını beyan etmiştir. Sayın Solmaz, kendisinin 10 Haziran 2016 tarihinde hiç bir koşul olmayan ilana başvurduğunu, 18 Agustos 2016 tarihinde girdiği yabancı dil sınavının bu başvurusu ile ilgili olduğunu beyan etmiştir. Sayın Solmaz’ın kişilik haklarına duyduğumuz saygı gereği açıklamasını yayınlıyoruz.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, adrese teslim kadro yanlışından dönmelidir

Bu ilandaki ve makaledeki çakışma tesadüf olamazdı. Bu nedenle bir açıklaması olmalıydı. Biz buradan Harran Üniversitesi Rektörüne cevaplanması istemiyle şu açık sorular yöneltiyoruz.

 1. Üniversitenizin Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına alacağınız yardımcı doçent için hangi objektif gerekçelerle “B 12 eksikliği olan hastalarda ortalama torombosit volümünün değerlendirilmesi” çalışması yapmış olma ek koşulunu getirdiniz?
 2. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisinin 2014 yılında yayımlanan 3. Sayısında yayınlanan “Vitamin B12 Eksiliğinde Hastalarda Ortalama Trombosit Volümün Değerlendirilmesi” başlıklı makale ilandaki ek koşulu karşılamakta mıdır?
 3. Neden üniversiteniz yardımcı doçent atamalarında TOEFL, KPDS, YDS gibi daha objektif sınavlar yerine kendi bünyenizde bir sınav yapıyorsunuz?
 4. Son olarak Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı yardımcı doçent kadrosu ilanı yukarıdaki makalenin yazarlardan birisini tarif etmek için mi yayınlanmıştır?

Prof. Aziz Sancar, Düzce Üniversitesi’nin iş ilanına başvursa kabul edilmeyecek

click-iconİletişim için: bilgi@erkingocmen.av.tr

. Av. Erkin Göçmen’i Twitter’da takip etmek için tıklayın >

. Av. Erkin Göçmen’i Facebook’ta takip etmek için tıklayın >

YÖK, hangi şehirler için viagra uzmanı arıyor?

İlgili Aramalar: elif Harran Üniversitesi, harran universitesi yardimci docent, izzet baysal universitesi akademik personel alımı yrd doç yabancı dil sınavı


“Harran Üniversitesi Rektörüne açık soru: Yard. Doç. kadrosu kimin için açıldı?” için 9 yorum yapıldı

 1. Buket Yılmaz 29 Ağustos 2016, 12:01 #

  Sayın Erkin Göçmen beyefendi böyle bir haberi araştırıp soruşturmadan bu şekilde yayınlamak hiçbir hukuk adamına yakışır bir durum değil.Bahsettiğiniz kişi mesleğini Hakkıyla yerine getiren bir hekimdir.Ayrıca yabancı dil Sınavından önce açılan kadroya başvurmuş ardından yabancı dil Sınavına girmiştir.Bu açılan kadronun kendisiyle hiçbir alakası yoktur.Ben de size şunu sormak isterim sizin bu paylaşımdan nasıl bir menfaatiniz var ki araştırmadan, uzaktan yakından alakası olmayan bir ismi elinizde bu kadronun onun için açıldığına dair hiçbir kanıt olmadan bu şekilde karalamaya çalışıyorsunuz.Bu kadronun onun için açıldığı yalanı bilgisi size kim tarafından söylendi…..

 2. Elif Akar 29 Ağustos 2016, 12:40 #

  Sn. Ergin oncelikle sizi boyle duzmece bir haber yapmanızdan dolayı kınıyorum. Ben karalamaya!! calıstıgınız hekimi tanıyorum. Gerek isini en iyi sekilde yapması gerekse karakteri ve duruşuyla ornek teskil edecek saygın bir hekim. Sizin boyle degerli bir hekimi tamamen kisisel cıkarlardan dolayı KARALAMAYA yonelik yapmıs oldugunuz bu haber her bakımdan etik olmayan bir davranıs. Sizi esefle kınıyorum!!

 3. Serkan Kaya 29 Ağustos 2016, 12:48 #

  Boyle kaliteli bir siteye bu kadar sacma bir haber yapmayı hic yakıstırmadım. Sn. Erkin bu isin arkaplanında birileriyle cıkar meselesinden dolayı bir anlasma yaptgınız gayet net ve acık. Karalamaya calıstıgınız degerli hekim yerine oncelikle sizin kendinizi aklamanızı tavsiye ederim. Objektif habercilik anlayısına leke surdugunuz icin sizi kınıyorum ve boyle kaliteli bir sitenin kalitesini dusurdugunuz icin site yonetiminin geregini yapmasını bekliyorum.!!

 4. Filiz 29 Ağustos 2016, 13:39 #

  Mrb Erkin Bey düzeltilmiş haberinizi okudum.Bir insanı karalamak bu kadar kolay olmamalı.Sizin Harran Üniversite’si Rektörü’ne açık soru başlığıyla yayınladığınız haberinizde tamamen suçsuz bir insanı karalama yoluna gitmişsiniz.Ayrıca bu ülkede katil zanlılarının bile açık ismi haberlerde yayınlanmaz iken, siz elinizde hiçbir kanıt olmadan bu kişinin hem isim hem de soyismini yayınlamışsınız. Size sorarım haberi kendi elinizle düzeltirken alenen suçlamış olduğunuz bu insandan büyük bir özür dilemek aklınıza gelmedi mi?Bu nasıl bir hukukçuluk anlayışıdır?

 5. Sena Cetinkaya 29 Ağustos 2016, 13:54 #

  Duzeltme yapılmıs ama bana kalırsa bu haberi yapan şahıs hakkında kesimlikle hukuki işlem yapılmalı! Habercilik bu değildir. Heleki birinin ismini açık açık karalamaya yonelik yazı yazmak hic degildir! Belli ki bu isin arkasında baska art niyetler var. Çıkarları ugruna habercilik yapılmayacagını anlaması gerekir. Boylelerine ortalıgı bos bırakırsak yarın obur gun bize de aynı seyler yapılır. Tekrar soyluyorum kesinlikle bu haberi yapan kisi hakkında ve objektif habercilik ilkeleriyle yakından uzaktan alakası olmayan bu sacma yazıyı haber diye yayınlayan site hakkında dava acılmalı!!

 6. Burak 29 Ağustos 2016, 20:46 #

  Tamam arkadaslar isim vermesi yanlis. Hekim arkadaşımız çok iyi bir insan…
  Böyle adrese teslim kadro ilanı mı olur. Yani bunu onaylıyor musunuz. Kim alınırsa alınsın bu işlerden vazgeçilmeli. Kendi dil sınavi nedir yani. Yar doç olacak adam girsin bir zahmet yds den 65 alsın. Bu kisiler dil bilmeden nasıl literatür takip edecek. Kriter belirlenen yayin bir kişiyi gösteriyor cok belli. Kim olduğu önemli değil. Bari kaliteli bir yayin, kaliteli bir dergi olsa içim yanmayacak.

 7. Buket Yılmaz 29 Ağustos 2016, 21:03 #

  Tamam Burak bey çok haklısınız bizde aynı düşüncedeyiz ama bu konu neden bilip bilmeden suçsuz bir insanın ismi verilerek açılıyor.Siz olsanız böyle bir konuda isminiz geçiyo diye ne hissedersiniz?Ayrıca üniversitenin dil sınavına girerek akademisyen olan bir sürü insan var.YDS den 65 alan herkes literatür tarayabiliyor mu acaba?Ha bir şey daha ben İngilizce’si çok iyi olup, sürekli Literatür tarayan ama hiç hastaya elini bile sürmemiş profesör tanıyorum.

 8. Burak 29 Ağustos 2016, 22:19 #

  İsimlerin bu şekilde aleni açıklanması doğru değil kabul ediyorum. Harran üniversitesi özelinde değil tüm üniversitelerimiz için şu adrese teslim kadro ilanlarını bıraksak artık. O kadar belli oluyor ki böyle dillere düşüyo.
  Bakınız bundan birkaç gün önce bolu izzet baysal üniversitesinin alım ilanı.

 9. Buket Yılmaz 29 Ağustos 2016, 23:46 #

  Burak bey adrese teslim kadro açılması konusunda hemfikiriz elbette lakin burada bizim kızdığımız şey çok farklı ben Abdullah beyi birebir tanıyan biriyim bu konuyla uzaktan yakından alakası yoktur bu konuyla tek ilgisi bundan bir önce açılmış ve herkesin başvurabileceği bir kadroya başvurmuş olmasıdır.İngilizce sınavına bu kadroya başvuran herkesin girebileceği düşünüldüğü zaman ortada haksız bir durum görünmemektedir.Durum böyle iken hukukçu diye geçinen bir insanın muhtemelen başka bir kişiden aldığı duyumlara dayanarak(çünkü araştırmış olsa İngilizce sınavının önceden yapıldığı saçmalığını ortaya atmazdı) ve hatta daha da ileri gidip isim ve soyisim vererek böyle bir haberi yayınlama cüretini göstermesi ve tekzip mesajında bile doğru düzgün özür dilememiş olması elbette çok eleştirilecek bir durumdur.Bu şekilde Hukukçu veya tıp doktoru gibi ünvanları alenen kullanma cesareti olan insanların bu tarz adımlar atarken bir değil bin düşünmesi gerekmez mi?Eline klavyeyi alan herkes böyle haber yapsa dünya da temiz insan kalmaz.Ortaya atılmış bir iddia varsa hem de madelendirilmiş bir iddia ise bu bir dayanağı olması gerekmez mi?

Bir Cevap Yazın

Dr. Erkin Göçmen

Tıp Doktoru ve Hukukçu

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1993'te tamamlayan Dr. Göçmen, Sağlık Bakanlığı'na bağlı çeşitli kurumlarda görev yaptı. Aynı dönemde Türkiye ve Ortadoğu Kamu Yönetimi Enstitüsü'nde kamu yönetimi alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Bu süreçte 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladığı hukuk eğitimini 2004 yılında tamamladı. 2006'dan bu yana Ankara Barosu'nda serbest avukatlık yapmakta olan Dr. Göçmen aynı zamanda Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde yüksek lisans düzeyinde sağlık hukuku dersleri vermektedir. Kendisinin sağlık, tıp, akademi ve bilim hukuku alanında çok sayıda makalesi bulunmaktadır. İletişim: https://www.facebook.com/erkin.gocmen
 
 
 
Araç çubuğuna atla