Haşere ısırığı leke ve iz nedeni

Kategori: Arşiv, Diğer Hastalıklar Print

cilt lekeDermatoloji Uzmanı Dr. Ömür Tekeli, bir haftada kendiliğinden geçebilecek birçok sinek-böcek ısırığının ısrarlı kaşımalar neticesinde cilt lekelerine ve izlerine dönüşebileceği uyarısını yaptı.

Taze kapanan yaranın güneşle koruyucu olmaksızın teması, haşerelerin ısırık bölgesinin sürekli kaşınarak yara iyileşmesinin geciktirilmesi leke ve bazı izlere hatta benlere davetiye çıkarıyor. Isırık bölgelerindeki hassas cilt; parfüm, deodorant, bebe yağı, kolonya vb. kozmetik ürünlerin temasıyla da lekelenebiliyor.

M-Onep Etiler Kliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ömür Tekeli, ciltte ileride herhangi bir soruna yol açmaması için ısırık bölgesinin dezenfekte edilmesi ve kaşıntının antihistaminik kullanılarak azaltılması gerektiğini belirterek aşırı kaşıntı, şişlik ve çoklu ısırıklarda dermatoloğa başvurulmasının altını çizdi. Yine açık havada bu tür sinek böceklerin yaşadığı ortamda sık bulunanların ve ısırığa aşırı tepki veren kişilerin potansiyel diğer alerjenler için alerji testi yaptırmasında fayda var.

Sinekler için kullanılan zirai ilaçların solunmaması konusunda dikkatli olması gerekiyor. Bu maddeler çeşitli solunum yolu hastalıklarını tetikleyebiliyor. Yine kahve yakmak da kanserojen etkiler içerdiği için önerilmiyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ömür Tekeli, eczaneden satın alınacak kaliteli markaların sinek uzaklaştırıcı losyonlarının güvenle kullanılacak haşere kovucular olduğunu söyledi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla