Hangi Hastalık Durumlarında Uçak Seyahatinizi Ertelemelisiniz?

25 Mart 2024   |    22 Mart 2024    |   Kategori: Halk Sağlığı Print

Uçak ile seyahat etmek istediğiniz yere en kısa ve en konforlu şekilde ulaşmanızı sağlar. Ancak bazı sağlık sorunlarına sahipseniz uçak ile yolculuk yapmanız sakıncalı olabilir. Bu gibi durumlarda uçuşunuzu ertelemeniz gerekecek. Peki, hangi hastalıklarda uçak ile seyahat edilmesi önerilmiyor? İşte yanıtlar…

Hamileliğin Son 4 Haftası İçinde Olunması

Eğer doğuma 4 hafta kaldıysa uçak ile yolculuk yapmanız tavsiye edilmez. Çoğul gebeliklerde bu sürenin hamileliğin son 8 haftası olduğunu da ekleyelim. Hatta bazı havayolu firmaları bu konuda kesin yasaklar da koyuyor ve hamileliğin son 1 ya da 2 ayı içerisinde olanların uçak ile seyahat etmesine izin vermiyor. Bu arada eğer 7 gününü doldurmamış bebeğiniz varsa bebeğiniz ile seyahat etmenizin de tavsiye edilmediğini eklemeliyiz. Doğumdan sonraki ilk bir hafta içerisinde uçak yolculuğu yapılmamalıdır.

Ciddi Göğüs Ağrısı ya da Angina Pektoris Varlığı

Angina pektoris, genellikle kalp krizinin habercisi olabiliyor ve kalbi besleyen atardamarlarda tıkanıklık yahut darlık olması anlamına geliyor. Dolayısıyla angina pektoris sorunu yaşayanların uçak ile yolculuk yapması asla tavsiye edilmiyor. Ciddi düzeyde bir göğüs ağrısı varsa ve dinlenme halindeyken de göğüs ağrısı şikâyeti devam ediyorsa bu durumda da uçuşunuzu ertelemeniz gerekebilir. Çünkü uçak yolculuğu sırasında kalp krizi gibi acil tıbbi müdahale gerektiren bir sağlık sorunu yaşamanız durumunda sizin için hayati tehlike doğabilir.

Bulaşıcı Hastalığa Sahip Olunması

Bulaşıcı hastalıkları olanların sadece uçak ile seyahat değil otobüs, tren ya da vapur ile seyahat etmesi de önerilmiyor. Bu kişilerin toplu ulaşımı tercih etmemesi gerekir. Aksi halde diğer yolculara da hastalığın bulaşması söz konusu olabilir. Bu kişilerin tedavisi tamamlanana kadar toplu ulaşımı kullanmaması toplum sağlığı açısından son derece önemlidir.

Kafa İçi Basınç Sorunu Yaşayanlar

Bazı enfeksiyon hastalıkları, travmalar ya da kanama problemleri kafa içi basıncın artmasına neden olabiliyor. Bu rahatsızlıklardan kaynaklı olarak ya da başka bir nedene bağlı olarak kafa içi basınç sorunu yaşayanların kesinlikle uçuşunu ertelemesi gerekir. Kafa içi basıncın artmış olması ciddiye alınması gereken bir durumdur ve buna karşın uçakla seyahat edilmesi de hayati tehlike doğurabilir.

Kulak Burun Boğaz Enfeksiyonları

Eğer son dönemde özellikle östaki borusunda tıkanıklığa neden olan sinüs enfeksiyonları, kulak burun boğaz enfeksiyonları yaşadıysanız uçuşunuzu ertelemelisiniz. Bu problemler de uçak ile seyahat etmeye engel olan durumlar listesinde yer alıyor.

Kronik Solunum Hastalıkları

Dinlenme halindeyken dahi nefessiz kalma ya da solunumda güçlük çekme gibi sağlık sorunları da bu listede yer alıyor. Bu sorunlar yaşayanların kendi sağlığını düşünerek uçuşunu ertelemesi tavsiye edilir. Aynı zamanda bu durum çözümlenemeyen pnömotoraks sorunu için de geçerlidir.

Orak Hücre Anemisi

Uçuşunu tedavisi sona erene kadar ertelemesi gerekenler arasında orak hücre anemisi olanlar da bulunuyor. Bu rahatsızlığa sahip olanlar için uçak ile seyahat ciddi sıkıntılara sebebiyet verebilir.

Hipertansiyonu Olanlar

Elbette her hipertansiyon hastası için bu durum geçerli değildir. Ancak hipertansiyon problemi kontrolsüz arteriyel boyutundaysa ve 200 mmHg’dan fazla sistolik basınca sahipseniz bu durumda uçak ile yolculuk yapmamalısınız.

Vücut İçinde Gaz Ya Da Hava Kalan Ameliyatlar

Bazı ameliyatlarda vücut içerisinde gaz ya da hava kalabiliyor. Bu operasyonlara karın travması, mide ve bağırsak ameliyatları, baş, yüz ve göz hasarları operasyonları, beyin ameliyatları ve göz yuvarlağının içine girilen göz ameliyatları örnek gösterilebilir. Bu ameliyatları yakın zamanda geçirmiş olanlar da listede yer alıyor.

Skuba Dalıcıları

Yakın zamanda skuba dalışı yapmış olanların da bir süreliğine uçuş yapmaması gerektiğini ekleyelim. Eğer 2 saat dalış yapıldıysa uçuş yasağı süresi en az 12 saattir.

Uçuş Yapmadan Önce Doktora Danışılması Gereken Hastalıklar

Bazı rahatsızlıklara sahip olanlar ise uçak ile seyahat edip edemeyeceği konusunda mutlaka doktoruna danışmalıdır. Bu hastalıklara şu örnekleri verebiliriz:

  • Kanser
  • Kalp ve damar bozukluğu
  • Epilepsi
  • Kronik solunum hastalıkları
  • Kansızlık
  • İstikrarsız diyabet
  • MS
  • Diyalize bağlı olmak
  • Bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar ya da ilaçlar kullanmak

Uçak Bileti Fiyatları Nedir?

Nereye seyahat edeceğinize bağlı olarak uçak bileti fiyatları değişiyor. Ancak sizlere en uygun fiyatları nerede bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Hemen Pegasus internet sitesine tıklamanız durumunda en düşük fiyatlarla biletinizi alabilirsiniz. Online olarak bilet satın alma işlemini yapabilir ve check in işleminizi tamamlayabilirsiniz. Pegasus, yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde her zaman makul fiyat politikası uyguluyor ve bu kapsamda gayet düşük rakamlar sunmayı başarıyor.

İnternet üzerinden basit bir araştırma yaparak fiyat kıyaslamasını gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda gideceğiniz yerde gezilecek tarihi yerleri araştırmak için de internetten faydalanın. Örneğin yakın zamanda Denizli’ye seyahat edecekseniz Denizli’deki antik kentler nerede sorusunun yanıtı için internetten faydalanabilirsiniz. Artık hem gezi planı yapmak hem de en uygun fiyatla uçak bileti almanın son derece kolay olduğunu belirtmeliyiz. Bu kolaylıktan siz de faydalanın!

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla