Hemoroid kabusuna Lazer ile etkili tedavi uygulaması

Kategori: Hemoroid Print

Hemoroid yaşamınızı çekilmez kılabilir: Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında “basur” yada “mayasıl” olarak da bilinir.  Makattan kan gelmesi, makatta ağrı ve ele gelen şişlik, akıntı, makatta ıslaklık hissi ve kaşıntı ile kendini gösterebilir. İç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrılır. Zamanla anal kanalda yerleşen genişlemiş toplardamar yumakları makatın dışına doğru çıkarak kendini gösterir.

Hemoroide yol açan nedenler;

•    Bağırsak alışkanlığının değişmesi (bir kabız,bir ishal )
•    Gebelik ve doğum
•    Hareketsiz yaşam tarzı
•    Bazı spor etkinlikleri ( ata binmek, bisiklet sürmek )
•    Çeşitli meslek grupları ( şoförler, pilotlar )
•    Alkol alışkanlığı
•    Pelvik bölgede yerleşen tümörler
•    Kalın bağırsak kanseri

Hemoroid nedir? Basur neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Tanı ve tedavide erken davranın

Rektal kanama şikayeti ile gelen hastalara rektoskopi önerilir. Kırk yaş ve üzerindeki hastalarda kabızlık şikayeti varsa ve yapılan anal muayenesinde hemoroid görülür ise mutlaka kolonoskopik tetkik önerilmektedir. Her zaman, altta yatan bir kalın barsak tümörü olup olmadığı araştırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki hemoroid tek başına kalın barsak kanserinin belirtisi olabilir.

Makattan kan gelmesini hafife almayın!

Kalın bağırsak kanserininerken evrede yakalanması çok önemlidir. Bu nedenle makattan kan gelmesi, dışkıya kan bulaşması, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, dışkının incelmesi, karın ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve izah edilemeyen kilo kaybı gibi şikayetlerinizvarsa vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz!

Lazerle hemoroid tedavisinde başarılı sonuçlar

Cerrahi bir işlem gerektiren 3. ve 4. derece hemoroid yastığının çıkarılması durumunda, lazer tedavisi hastanın ağrılı dönemlerinin geçmesi açısından iyi bir sonuç verecektir. Lazer hemoroidoplasti, veya genel anestezi altında, kontrollü lazer enerjisi uygulanarak hemoroid yastıkçıkları içeriden yok edilir. Lazer hemoroidoplasti bağırsak mukozası ve anüs etrafındaki kas  yapılarda yüksek derecede koruma sağlar.

Hemoroid Band Ligasyonu tedavisinin faydaları

Mukoza altına uygulanan kontrollü lazer enerjisi hemoroidal büzüşmeye ve yeni bağ dokusu oluşmasına yardımcı olur.  Bu, aynı zamanda sarkma oluşmasını veya tekrarlamasını da engeller. Geleneksel cerrahi yöntemlerden farklı olarak  kesi yapılmadığından veya dikiş atılmadığından iyileşme süreci daha iyi sonuç vermektedir. Hasta bu girişim sonrasında  daha az ağrı hisseder ve kısa sürede normale dönebilir.

Tuvalete gitmeyi ertelemeyin

Bir insanın günde 1 ya da 2 kez büyük tuvalete çıkması normaldir. Bunun için bağırsak terbiyesi çok önemlidir “İşyerime geç kaldım”, “Tuvaletler kirli” gibi bahanelerle tuvalet ihtiyacı ertelenmemelidir. Beynin, her gün büyük tuvalet ihtiyacı komutu vermesi için de kişinin bağırsak terbiyesi yapması etkili olur.  Bunun için en uygun zamanın sabah kahvaltısından sonra olduğu bilinmektedir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla