Hemoroid nedir? Basur neden olur? Belirtileri ve tedavisi

30 Mart 2015   |    29 Mayıs 2023    |   Kategori: Hemoroid, Sağlık Sözlüğü Print

Hemoroid, halk arasında basur olarak ta bilinir; makat etrafındaki toplardamar yumağının gevşemesi ve meme şeklinde dışarı doğru sarkması nedeniyle oluşan çok eziyetli bir hastalıktır. Gevşeme ve genişleme, genellikle birden olmaz, zamanla oluşur. Bu nedenle hemoroidal hastalığı olan kişilerde hemoroid belirtileri belirgin olmasa da uzun süredir vardır. Uzun süreli kabızlık ve ıkınma, makat çevresindeki toplardamarlarda basıncın artmasına yol açar ve toplardamarların genişleyerek aslında bir çeşit varise dönüşmesine neden olur. Hemoroidin ilk belirtisi büyük tuvalet sırasında görülen kırmızı parlak renkli kanamadır, dışkıya çizgi şeklinde kan bulaşması, halsizlik ve kilo kaybı gibi şikayetlerdir. Hemoroid tedavi edilmediğinde kan kaybına ve şiddetli ağrılara neden olur.

Hemoroid nedir? 

Hemoroid şişmiş, anüs etrafındaki iltihaplı damarların gevşemesi ve meme şeklinde dışarı doğru sarkmasıdır. Alt rektumda, anüsün içinde ya da anüs çevresindeki derinin altındadır. Çoğunlukla bağırsak hareketi zorlandıklarından kaynaklanırlar. Diğer faktörler arasında gebelik, yaşlanma ve kronik kabızlık veya ishal bulunur. Hemoroid hem kadınlarda hem erkeklerde çok yaygındır. Tüm insanların yaklaşık yarısı 50 yaşına kadar hemoroiye sahiptir. Günümüzde pek çok hemoroid tedavisi yöntemi bulunmaktadır.

hemoroid-nedir--nedenleri-tedavisi

Hemoroid (basur) neden olur?

Uzun süreli kabızlık ve ıkınma, makat çevresindeki toplardamarlarda basıncın artmasına yol açar ve toplardamarların genişleyerek aslında bir çeşit varise dönüşmesine neden olur. Ailevi yatkınlık da bir sebeptir. Anne veya babasında hemoroid olan kişilerde hemoroid diğer kişilere göre daha sık görülür. Acılı ve baharatlı gıdaların bolca tüketilmesi de dışkılama sırasında ıkınmaya ve tahrişe yol açtığından hemoroid oluşumunun önemli bir nedenidir. Hemoroidal hastalığının belirtileri kanama, şişlik, ağrı, kaşıntı ve akıntıdır.

Hemoroid belirtileri nelerdir?

Hemoroidin ilk belirti büyük tuvalet sırasında görülen kırmızı parlak renkli kanamadır. Kolon ve rektum kanserleri, kalın barsak polipleri, hemoroid hastalığı, makat ağzında çatlak (anal fissür), makattan kanama yapan hastalıklardan en sık görülenleridir. Kalın barsak kanserinin erken evrede yakalanması çok önemlidir.

Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa iyi gelen doğal tedaviler

Bu nedenle makattan kan gelmesi, dışkıya çizgi şeklinde kan bulaşması, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik, dışkının incelmesi, halsizlik, kolay yorulma ve kilo kaybı gibi şikayetler olursa mutlaka uzmana başvurulmalıdır. Hemoroid başka bir hastalığa dönmez.

Ancak bazen başka hastalıklarla birlikte görülebilir. Örneğin rektum (kalın barsak son kısmı) kanseri olan bir hastada hemoroid de varsa hastanın şikayetleri hemoroidle karıştırılabilir; hemoroid tedavi edilirken kanser gözden kaçabilir. Bu nedenle hastanın durumuna göre hemoroid tedavisi öncesi kalın barsak kontrolü (kolonoskopi) gerekebilir.

Rektal kanaması olan kişileri hemoroid kuşkusu dışında ayrıca doktora görünmesi gerekir. Kanamanın kolorektal veya anal kanser gibi daha ciddi bir durumdan olmadığından emin olmak gerekir. Tedavi, ılık banyolar ve bir krem veya başka ilaç içerebilir. Büyük hemoroidiniz varsa, cerrahi ve diğer tedavilere ihtiyacınız olabilir.

Hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Hemoroid tedavisi şikayetleri gidermek için yapılır. Tedavi edilmezse hastalık ilerler, şikayetler artar. Kanama bu hastalarda önemli bir şikayettir. Tedavi edilmezse can sıkıcı kanamalar sürer gider; çok miktarda kan kaybı olduğunda, kansızlık gelişebilir. Tedavi edilmemiş hemoroidlerde, boğulma (akut tromboze hemoroid) dediğimiz şiddetli ağrılı şişlik gelişebilir. Bu durum hemoroidin ilk şikayeti olarak da görülebilir.

Makat çatlağı (anal fissür) nedir? Tedavisinde en etkili yöntemler

Evde kendi kendine hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

 • Lifli gıdaları yenmelidir
 • Tablet yumuşatıcı veya Metamucil veya Citrucel gibi bir lif takviyesi alabilirsiniz
 • Her gün bolca su ve alkolsüz faydalı içecekler için
 • Bağırsak hareketi sırasında kendiniz fazla zorlanmayın
 • Uzun süre tuvalete oturmayın
 • Ağrıyı gidermeye yardımcı olmak için günde birkaç kez
  oturma banyosu denilen ılık su küvetinde oturun
 • Hemoroid krem ​​veya fitillerin uygulanması hafif ağrı, şişme ve dış hemoroid kaşıntısını hafifletebilir. Doktorlar reçetesiz satılan kremleri en fazla 1 hafta boyunca kullanmanızı önerir.
 • Bunun dışında şiddetli veya kanayan iç hemoroid tıbbi tedavi gerektiri
  bu tür durumlarda mutlaka doktorunuza danışın

Hemoroid’in derecelendirilmesi ve tedavisi

Hemoroid hastalığının dört derecesi vardır. Birinci derece hemoroidde hastanın dışkılama sırasında az miktarda kanama şikayeti olur. Gözle muayenede hemoroidler görülemez. Anoskop ile makattan içeri bakılınca büyümüş hemoroid memeleri (pakeleri) görülür.

Procto-Glyvenol nedir? Ne işe yarar? Kullanımı ve yan etkileri

İkinci derece hemoroidde, dışkılama esnasında memeler dışarı çıkıp kendiliğinden içeri girerler. Kanama, kaşıntı gibi rahatsızlıklar olur. Üçüncü derece hemoroidde, memeler dışkılama sonrasında ancak el ile içeri itilebilir. Kanama, şişlik, kaşıntı gibi şikayetler de artmıştır. Dördüncü derece hemoroidde, memeler artık tamamen dışarıdadır, elle itmekle dahi içeri gitmezler. Kanama, akıntı, kaşıntı, akıntı ve makatta rahatsızlık hissi olur.

Hemoroid yastıkçıkları genellikle içte yerleşirler ancak makatın dışında, kenarlarda da damar yumakları vardır. Hastalığın ilk evrelerinde iç hemoroidlerde problem varken zamanla büyüme ve sarkma sonucunda iç ve dış hemoroidler birleşirler, birbirinden net ayrılamazlar. Hemoroidde evrelerine göre çeşitli tedaviler vardır. Birinci derece hemoroidde ilaç tedavileri, barsak alışkanlıklarının düzenlenmesi, acılı yiyeceklerden sakınmak, kabızlığın giderilmesi genellikle yeterlidir. İkinci derece hemoroidde de; ilaç tedavileri, ışın tedavisi, lastikle bağlama tedavileri uygulanır.

Lastik band ile bağlama yöntemi henüz ameliyat aşamasına gelmemiş iç hemoroidler için çok uygun bir yöntemdir. 5-10 dakika gibi kısa süreli ve ağrısız bir işlemdir. İşlem sonrası normal hayata hemen dönülür. Üçüncü derece hemoroidde, lastikle bağlama ve ameliyat tedavileri; dördüncü derecede hemoroidde ise sadece ameliyat tedavileri uygulanır.

Hemoroidin ameliyat ile tedavisi

Ameliyatta hastalığı oluşturan memeler ortadan kaldırılmış olur. Bu tedaviler arasında uzun vadede en etkilisi ve tekrarlama ihtimali en düşük yöntem, halen ameliyattır. Longo yöntemi denilen metod ile ağrısız olarak hemoroide müdahale edilebilir. Bu metodda makatın yaklaşık 4 cm içinden 2 cm genişliğinde bir silindirik halka çıkarılıp kalan iki uç tek kullanımlık bir cihaz ile uç uca dikilir. Böylelikle hemoroid memeleri makatın içine çekilerek kan akımı kesintiye uğratılır ve hemoroidlerin sönmeleri sağlanır.

Hemoroid kabusuna Lazer ile etkili tedavi uygulaması

Ameliyat sonrası ilk dışkılama esnasında biraz ağrı ve kanama normaldir. Sonrakilerde bu durum azalır. Kabızlığın olmaması, ilaçların düzenli kullanılması ve sıcak su oturma banyoları hem ağrıyı keser hem de iyileşmeyi hızlandırır. Ameliyat sonrası ortalama bir haftalık istirahat sonrasında normal hayata dönülür. Bunun dışında dopler ultrasonografi rehberliğinde hemoroidal damarların bağlandığı teknik ile de başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu teknikle ameliyat olan hastalar aynı gün evlerine gönderilmekte ve erken işe geri dönüş sağlanmaktadır. Kaynaklar: Medlineplus – Bkz: >>>

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla