Hemoroid (basur) nedenleri ve en etkili korunma yöntemleri

18 Eylül 2015   |    29 Mayıs 2023    |   Kategori: Hemoroid Print

Toplumda sık görülen ve halk arasında “basur” olarak isimlendirilen hemoroid hastalığının günümüzde sık karşılaşılıyor olmasının beslenme alışkanlıklarının değişmesi olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Özer İlkgül, hastalığın artık genç yaşlarda bile görülmesinin en önemli nedenlerinden birisinin ev dışı beslenme alışkanlığı olduğunu belirtti. Hemoroid hastalığının oluşmasında tuvalet alışkanlığının en önemli faktör olduğunu belirten Doç. Dr. İlkgül, konu ile ilgili şu bilgileri verdi: Hemoroid; damar yumağından oluşan bir dokudur. Bu damar yumağı, özellikle tuvalet eylemi esnasında şişerek genişler ve hava yastıkçığı gibi çalışır. Bu sayede anal bölgeye uygulanan travma azaltılır ve istemsiz dışkı kaçakları engellenir. Hemoroidin hastalık olarak nitelenmesi için hemoroid zemininde gelişen kanama, sarkma, akıntı ve ağrı şeklinde sorunlar bulunmalıdır.

Tuvalet alışkanlığı hemoroid nedeni

Hemoroid daha çok yaşlanmayla beraber hastalığa dönüşür ve bu süreçte hemoroidi ilerleten en önemli faktör tuvalet alışkanlığıdır. Tuvalet alışkanlığımızın başlıca belirleyicisi gıda tüketimidir. Günde 20 ila 30 gram lifli besin tüketen kişilerde, bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 50 oranında azaldığı gösterilmiştir. Herkes için en sağlıklı tuvalet alışkanlığı; her gün sabah saatlerinde yapılan tuvalettir. Bu sayede anal bölgede gün boyu basınç düşük kalır ve dolgunluk oluşmaz.

Hemoroid nedir? Basur neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Lifli gıdalardan yoksun beslenmek hemoroide neden oluyor

Genelde ileri yaş hastalığı olarak bilinen hemoroid görülme yaşı giderek düştü. Günümüz gençleri yoğun çalışma temposu ya da okul yaşantısı nedeniyle, dışarıda fast-food tarzı besleniyorlar. Ancak lifli gıdalardan yoksun beslenme hemoroidin ana nedenlerinden biridir. Bu nedenle gençlerin dışarıda beslenmeyi tercih etmeleri yerine ev ortamında beslenmeleri, bu sorunu ortadan kaldırılabilir.

Reçete dışı uygulamaları denemeyin

Hemoroid ile ilgili bir diğer büyük sorun ise reçete dışı madde uygulamalarıdır. Üzülerek görüyoruz ki; bu maddelere olan ilgi reçetelerden çok daha fazla. Ancak burada sorun şu ki etki ve yan etki profilleri bilinmeyen, farkodinamik testlerden geçmeyen ruhsatlandırılmayan bu maddelere bağlı beklenmedik sorunlar gelişebilir. Bu nedenle tedavinizin, mutlaka hekim kontrolünde olması en doğrusu olacaktır.

hemoroid-nedenleri

Hemoroid genetik bir hastalık değildir

Hemoroid genetik bir hastalık değildir. Ortaya çıkış ve ilerleme sebepleri tamamıyla kişisel faktörlerle ilintili olan hemoroidler, iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Dış hemoroidler çoğu zaman sorun yaratmazlar. İç hemoroidler normal kişilerde görünmezler ve anal kanalın üzerinde yer alırlar. Görevleri gereği büyük tuvalet eylemi sırasında kanla dolarak şişer ve dışarı sarkarlar. Tuvalet eylemi sona erdiğinde ise sönerler.

Kabızlık hemoroidin ilerlemesine neden oluyor

Kabızlık ve hemoroid hastalığı birbiriyle ilişkilidir. Gerçek anlamda kabızlık; haftada üç kereden az tuvalete çıkmak, tuvalette uzun süre zaman harcamak ve zorlanarak tuvalete çıkmaktır. Bu özelliklere sahip kişilerde; tuvalet eylemi uzun sürer. Eylem ne kadar uzun sürerse hemoroidler o kadar uzun süre şişer ve dışarı sarkar. Kabızlığın oluşturduğu tüm bu sorunlar hemoroid hastalığının gelişmesine neden olur.

Procto-Glyvenol nedir? Ne işe yarar? Kullanımı ve yan etkileri

Ağrıyan ve sarkan hemoroidlerde ameliyat gerekir

Hemoroid hastalığının kesin çözümü hastalığa geç yakalanmak ve tuvalet alışkanlığını düzenlemektir. Hastalık ortaya çıktığında hekim kontrolünde olmak ve doğru yöntemleri seçmek gerekmektedir. Hemoroidler hekimler tarafından dört farklı dereceye ayrılır. Her evrenin yakınması ve tedavisi farklıdır. Kanayan hemoroidlerde ameliyat dışı basit yöntemler çoğu kez etkili olur. Ağrıyan ve sarkan hemoroidlerde ise ameliyat gerekir.

Ameliyat sonrası hemoroid tekrarlayabilir

Ameliyat olduktan sonra hekimin uyguladığı yönteme göre bazen hastalık tekrarlayabilir. Normal bir erişkinde iç hemoroid sayısı üç adettir. Hekimler sıklıkla hastalıklı olan ve sorun yaratan hemoroidi çıkartır ve sağlıklı olan hemoroidleri yerinde bırakır. Yerinde bırakılan hemoroidler yeniden sorun yaratabilir. Hastalar ameliyattan çok, ameliyat sonrası dönemden korkar. Ameliyat sonrası en sık sorun ilk tuvalet eyleminin ağrılı olacağı endişesidir. Fakat uygun yöntem uygulandığında bu dönem sorunsuz geçer.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla