Hemoroid tedavisinde yeni seçenekler ve korunma yöntemleri

Kategori: Hemoroid Print

Hemoroid, hareketli bir yaşam ve doğru beslenmeyle tedavi edilebilir! Hemoroid, tüm insanlarda bulunan, rektumun son kısmında yer alan ve büyük abdest kontrolünü sağlayan damarsal yapıların adıdır. Nasıl bacaklarımızdaki damarlar genişleyip varis oluşuyorsa, hemoroid sorunu da, hemoroid adı verilen damarsal yapının varisleşmesiyle ortaya çıkıyor. Hemoroidler iç ve dış olarak sınıflandırılıyor. İç hemoroid rektum ve bağırsağın iç kısmında oluşurken, dış hemoroid anüs çevresinde ele gelen dokularla ortaya çıkıyor. Hastalığın nedenlerini arasında; kabızlık, fazla ıkınmak, hamilelikte karın içi basıncındaki artış, hazır gıdalarla beslenmek, meyve ve sebzeyi az tüketmek, az su içmek ve hareketsiz bir yaşam sayılabilir. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ercüment Gürlüler, hastalığın nedenleri ve korunmak yöntemleri hakkında bilgi verdi:

Hareketsizlik bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden oluyor

Kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri yapılarak kabızlığın ve dolayısıyla hemoroid oluşmasının önüne geçilebilir. Ofis çalışanlarına önerim her saat başında kalkıp 5-10 dakika dolaşmalarıdır. Çünkü sürekli oturmak, hareketsiz kalmak bağırsak hareketlerinin de yavaşlamasına neden oluyor. Yeterli miktarda sıvı almak da bağırsağın çalışmasını olumlu etkiliyor. Hemoroid oluştuktan sonra da bunları yapmak faydalı, çünkü hastalığın ilerlemesini önlemiş oluyorsunuz.

Hemoroid nedir? Basur neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Doğal ilaç adı altında kullanılan bitkiler hayati tehlike yaratabiliyor

Hastalar muayene sürecinden çekindikleri için uzun süre doktora gitmiyorlar, bunun yerine aktarlardan aldıkları ilaçlarla durumu idare etmeye çalışıyorlar. Hastaların doğal ilaç olduğunu düşünerek aktardan, eczanelerden aldıkları bazı ürünler ölüme bile neden olacak sonuçlar yaratabiliyor. Bu nedenle en kısa sürede doktora gitmek, hastalığın derecesini öğrenip çaresine bakmak daha doğrudur. Meyve-sebze ağırlıklı lifli beslenme tarzı, günde yaklaşık 2 litre su içmek, hareket etmek doğal çözüm yollarıdır. Başka doğal yöntemler aramak sağlığınızı ve hatta hayatınızı tehlikeye atabilir.

İleri rahatsızlıklarda farklı operasyonel teknikler kullanılabilir

Hekimler hemoroidi derecelendiriyor. Eğer birinci ikinci derecedeyse günlük yaşamında yapacağı spor, beslenme değişiklikleri, bol su içme sayesinde hastalığın ilerlemesi engelleniyor. Ancak üçüncü ve özellikle dördüncü derece hemoroid olduğu zaman ilaç tedavisi de yararlı olmayabiliyor. Hastalık birkaç farklı operasyonla tedavi edilebiliyor:

Lastik bant ligasyonu (Hemoroidin boğulması): Dışkılama sonrası dışarı sarkan iç hemoroidlerde etkili oluyor. İç hemoroidin köküne küçük bir lastik bant uygulanarak hemoroidin kan akımı kesiliyor. Birkaç gün içinde bant ve hemoroid düşüyor.

hemoroid-tedavisiEnjeksiyon (skleroterapi): Bu yöntemde hekim, hemoroidi küçültmek için hemoroid dokusu içine bir kimyasal solüsyon enjekte ediyor. Bu enjeksiyon sayesinde oradaki dokuda nekroz oluşuyor, sorun çözümlenmiş oluyor.

Koagülasyon (kızılötesi, lazer veya bipolar):  Koagülasyon tekniklerinde  lazer veya kızılötesi ışık veya ısı kullanılıyor.
Eğer bu işlemler başarılı olamadıysa ya da hemoroid çok büyükse hekim cerrahi operasyona karar verebiliyor. Başlıca iki yöntem uygulanıyor:

Hemoroidektomi: Hemoroidleri çıkartmak için kullanılan bu cerrahi yöntem, hemoroidleri kalıcı olarak ortadan kaldırmanın en iyi yöntemidir. Hemoroidektomi kanamaya ve dışarı sarkmaya neden olan aşırı dokuyu ortadan kaldırıyor.

Stapler hemoroidektomi: Stapler denen özel bir alet yardımı ile, hemoroidal yapıların damarlarının başladığı seviyede kalın barsaktan silindir şeklinde bir halka çıkarılıyor. Kısa bir süre içinde büyümüş ve sarkmış olan hemoroidal yapılar anal kanal içindeki normal yapılarına kavuşuyor. Genellikle hemoroidektomiye göre daha az ağrılı oluyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla