Yeni geliştirilen NVR 3-778 isimli ilaç ile Hepatit B tarihe karışabilir

Kategori: Güncel / Literatür, Hepatitler Print

hepatit-b-belirtilerijpgHepatit B tedavisinde çok etkili yeni bir ilaç sınıfının yakın gelecekte kullanıma gireceği açıklandı. İspanya’nın Barselona kentinde sürmekte olan Uluslararası Karaciğer Kongresinde sunulan yine bir araştırmanın sonuçlarına göre, halen NVR 3-778 olarak isimlendiren yeni bir tedavi sınıfında bulunan ilaç oldukça iyi tolere ediliyor ve kan dolaşımındaki vürüs genetik yükünü ciddi oranda azaltıyor. Faz 1 aşaması tamamlanan araştırmada NVR 3-778 isimli ilacın dört haftalık pegile interferon tedavisinden ardından kombinasyon tedavisi olarak uygulanıyor. Elde edilen bulguları değerlendiren uzmanlar bu yeni sınıf tedavi türünün Hepatit B’nin tam olarak tedavi edilmesi için çok önemli bir aşama olduğunu belirtiyorlar.

NVR 3-778 isimli ilaç yeni bir ilaç sınıfına ait ve CA inhibitörü grubunda yer alıyor, ilaç doğrudan protein çekirdeğini modüle ederek etki ediyor. Böylece virüslerin kendilerini yeniden üretmesini bloke eden NVR 3-778, virüs yükünün önemli oranda azaltıyor. Günümüzde mevcut antiviral hepatit B tedavileri hastalığı önemli oranda baskılıyor ve hastanın uzun süre hiç bir sorun yaşamadan hayatını sürmesine yardım ediyor ancak hastalığı tamamen yok edemiyordu. Yeni gelen NVR 3-778 isimli ilaç gurubunun Hepatit B’nin tamamen ordana kaldırmak için önemli bir işleve sahip olacağı belirtiliyor.

Hepatit B’nin belirtileri nelerdir?

Dünya genelinde milyonlarca Hepatit B hastası bulunuyor. Kronik Hepatit B hastaları tedavi edilmedikleri zaman belli bir süre sonra hastalık ilerleyebiliyor ve önce siroz gelişebiliyor ardından da karaciğer kanseri gelişebiliyor. Yeni yapılan araştırmanın baş yazarı ve Hong Kong Üniversitesi Queen Mary Hastanesi uzmanlarından Prof. Dr. Man-Fung Yuen, yeni tedavinin tek başına Pegile İnterforon tedavisine göre başarı oranının önemli oranda arttırdığını belirterek şu bilgileri veriyor:

Yürüttüğümüz Faz 1 çalışmaya daha önce hiç bir Hepatit B tedavisi almamış 64 hasta alındı. Çalışmada 6 ayrı kohort oluşturuldu. Bu hastalara günlük 100 mg, 200 mg, 400 mg, 2×600 mg ve ayrıca 2×600+pegile interferon tedavileri uygulandı ve ayrıca bu hastalar plesebo ile karşılaştırıldı. 28 günün tedavinin ardından hiç bir grupta yan etki ve tolerasyon sorunu görülmez iken kombinasyon grubundan oldukça iyi sonuçlar alındı.”

Bu yeni tedavi sınıfının hepatit B tedavisinde çok önemli bir işleve sahip olabileceğini söyleyen EASL Governing Board üyesi Prof. Dr. Frank Tacke, “Çalışmadan ede edilen bulgular heyecan verici ve elde edilen bu sonuçların konfirme edilmesi için acil olarak yeni çalışmaların yapılmasına ihtiyaç var. Her durumda bu yeni tedavi sınıfının Hepatit B ile savaşta elimize yeni bir seçenek sunduğunu söyleyebiliriz” diyor.

Hepatit B tedavisi

Kaynaklar ve Referanslar: 
1 Hatzakis A et al. The state of hepatitis B and C in Europe: report from the hepatitis B and C summit conference. J Viral Hepat. 2011 Sep;18 Suppl 1:1-16.

2 NHS Direct. Hepatitis B. Available from: https://111.wales.nhs.uk/encyclopaedia/h/article/hepatitisb/. March 2016.

3 NHS Choices. Hepatitis B — Treatment. Available from: https://www.nhs.uk/conditions/hepatitis-b/. March 2016.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla