Hepatit hastalığı ile ilgili ulusal ve uluslar arası internet siteleri

18 Mayıs 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Hepatitler Print

Türkiye:


http://www.tasl.org.tr : 
TKAD – Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği
http://www.vhsd.org/index1.php :
VHSD -Viral Hepatitle Savaş Derneği
 :
Türk Karaciğer Vakfı
https://www.klimik.org.tr/ : KLİMİK –
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği
http://www.ekmud.org/people-tattoos-mental-issues/ :
EKMUD – Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık
http://www.hebipa.org.tr : HEBİPA –
Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği
http://www.tgd.org.tr/ :
Türk Gastroentroloji Derneği
http://hepyasam.org :
Hepatit Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği

Pan-Avrupa Birliği

www.elpa-info.org : Avrupa Karaciğer Hastaları Derneği (ELPA)
www.worldhepatitisalliance.org : Dünya Hepatit İttifakı (Birli

 

İngiltere:

www.britishlivertrust.org.uk : Karaciğer hastalığı olan insanlara destek vermek için çalışan British Liver Trust’ın web sitesi. Yeni tedavilerin ve daha iyi hizmetler için lobi faliyetleri göstermesinin yanı sıra, araştırmalarına teşvik edip fon sağlama, karaciğer hastalığı, tedavisi ve ilişkili sağlık sorunları hakkında bir dizi bilgi sağlamaktadır.
www.nhsdirect.nhs.uk : Çok geniş yelpazede hastalıklarla ilgili tıbbi testler, tedaviler, operasyonlar ve yerel hizmetler hakkında kendine yardım tavsiyeleri ve bilgiler sağlayan bir NHS sitesidir.
www.patient.co.uk : Randevu esnasında pratisyen hekimlerden hastalara sağlanabilecek olan birçok konudaki çeşitli sağlık bilgileri hakkında linklerin bir arada olduğu bir indekstir. Site ayrıca bir hasta destek bilgisi kılavuzu ve hasta geri bildirimleri de içerir.
www.labtestsonline.co.uk : Laboratuvar testleri ve durumların ve hastalıkların geniş bir yelpazesi ile ilgili tanılama, gözlemleme ve takip için bunların nasıl kullanıldıkları hakkında bilgileri içerir.
www.rcr.ac.uk : Royal College of Radiologists’in web sitesi. Bu tıbbi kuruluş radyoloji bilimi ve pratiği ilerletmeyi, x ışınları, diğer taramalar ve araştırmalar hakkında halk eğitimine ön ayak olmayı ve profesyoneller için çalışma ve araştırmayı geliştirmeyi hedefleyen bir hayır kurumudur.
www.cnhlc.org.uk : Çin Sağlıklı Yaşam Merkezi

 

ABD:

www.radiologyinfo.org : Genel radyolojik testler ve sıkça sorulan soruların cevapları hakkında bilgi sağlayan bir Amerikan sitesi.

 

Almanya:

www.leberhilfe.org : Hepatit hakkında bilgi sunan bir Alman sitesidir.

 

İspanya:

: Asociaciön Espahola para el Estudio del Hıgado

https://asscat.org/ : Associaciö Catalana de Malalts d’Hepatitis (ASSCAT)
: Bristol-Myers Squibb ^HEPATITIS B? En caso de duda , hazte la prueba
: Hepatoinfo
http://www.scdigestologia.org : Societat Catalana de Digestologia
: Foro Espahol de Pacientes

 

İtalya:
www.epac.it : Associazione EpaC onlus

Fransa:
www.soshepatites.org : SOS Hepatites


Hepatit hastalarının bilmesi gereken terimler

aaabms-katagori-resmiHepatit hastalarının, hekimleriyle daha iyi iletişim kurabilmesi ve hastalıkları hakkında okuyacakları metinlerden daha iyi faydalanabilmesi için hapatit hastalığıyla ilgili sık kullanılan terimlerin açık anlamları…

Devamı

 

Hepatit B’de Tedavi uyumu ve devamlılığı

aaabms-katagori-resmiDoktorunuzun yardımı ile kronik hepatit B için anti-viral ilaç tedavisine başlamanıza bir kez karar verildiğinde, ilaçlarınızı tamamen size reçete edildiği gibi düzenli olarak almanız çok önemlidir. Bu tedavinin iyi uyuma sahip olması olarak anılır

Devamı

 

Hepatit B Tedavisi ve hastalık takibi ile yaşamak

aaabms-katagori-resmiHastalık takibi, hepatit B hastası olan herkes için gereklidir. Kronik hepatit B’nin iyileştirilemeyecek olması ve uzun dönemde komplikasyonlara yol açabilecek olmasından dolayı, hayatınızın kalanı boyunca gözlemlenmeye ihtiyacınız olacağı olasıdır.

Devamı

 

Hepatit B tedavisi

aaabms-katagori-resmiHepatit B enfeksiyonuna ilk yakalandığınızda genellikle belirli bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz, İlerleyen zamanda virüsün aktivitesini sınırlamak ve komplikasyonların  ilerlemesini engellemek için tedaviye ihtiyaç duyulur, Uygulanan tedaviler şu şekildedir:

Devamı

 

Hepatit B ailemi, arkadaşlarımı ve toplum hayatımı nasıl etkiler?

aaabms-katagori-resmiHepatit B ile yaşamak, aile ve arkadaş ilişkilerine zorluk getirebilir. Paylaşmak istemeyeceğiniz kişiler, endişeler ya da tamamen iyi hissetmediğiniz ve yavaştan almaya ihtiyacınızın olduğu, durumlar olabilir. Ne tür durumlarda kimleri hastalığınızdan haberdar etmelisiniz?

Devamı

 

İnsanlara bende hepatit B olduğunu söylemem gerekir mi?

aaabms-katagori-resmiHepatit B ile teşhis edildiyseniz, insanlara söylemeden önce durumunuz hakkında mümkün olduğu kadar fazla bilgi edinmeniz iyi bir fikir olabilir. Doktorunuz, diğerlerini enfekte edip edemeyeceğinizi ve tedaviniz hangi seansları gerektireceğini anlamanıza yardım edecektir.

Devamı

 

Hepatit B nasıl bulaşır?

aaabms-katagori-resmiHepatit B kanda ya da meni, vajinal sıvı ve tükürük gibi diğer vücutsal sıvılarda yaşayan bir virüstür. Hepatit B, bir kişiden diğerine, enfeksiyonlu bir kişinin kanı ya da vücutsal sıvısı diğer kişinin kan dolaşımına girdiğinde geçer.

Devamı

 

Hepatit B’yi engellemek için bir şey yapılabilir mi?

aaabms-katagori-resmiHepatit B’ye karşı en iyi korunma aşılanmadır. Hepatit B bakımından özel risk altında olan herkese önerilmektedir.Aşılama, virüse maruz kalınmadan önce veya maruz kalındıktan hemen sonra uygulandığında HBV enfeksiyonlarının önlenmesinde etkili olmaktadır.

Devamı

 

Bende hepatit B olup olmadığını nasıl bilebilirim?

aaabms-katagori-resmiEnfeksiyon olup olmadığınızı bilmeyebilirsiniz? Çoğu insanda belirtiler yoktur (buna ‘belirti vermeyen’ denir), bu yüzden test edilmedikçe hepatit B olduğunuzu bilmeyebilirsiniz. Hepatit B tanısı konulması için gerekli testler ve testler hakkında detaylı bilgiler…

Devamı

 

Hepatit B beni nasıl etkiler..?

aaabms-katagori-resmiHepatit B beni nasıl etkileyebilir? Hepatit B’nin belirtileri nelerdir? Sararacak mıyım, hayatımın geri kalanında hepatit B’li mi olacağım? Çocuk sahibi olmam güvenli mi? Eğer bende hepatit B varsa eşim ve ben IVF (tüp bebek yöntemi) tedavisi alabilir miyiz?

Devamı

 

Hepatit B nedir?

aaabms-katagori-resmiHepatit B nedir? Hepatit A, B, C, D ve E arasındaki farklar nelerdir? Hepatit B yaygın mıdır? Hepatit B’ye en çok nerede yaygındır? En fazla riski kimler taşır? Akut ve kronik hepatit B arasındaki fark nedir? Hepatit B karaciğerimi nasıl etkiler?

Devamı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla