Pre-hipertansiyonlular da tedavi edilmeli mi?

30 Ocak 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Kardiyoloji Print

Antihipertansif tedavi pre-hipertansiyonlularda inme riskini azaltıyor

Amerikan Kalp Birliği’nin yayın organı Stroke dergisinde yeni yayımlanan bir çalışmaya göre, prehipertansiyonu olan kişiler antihipertansif tedavi gördüklerinde daha düşük bir inme riskine sahipler. Amerika Birleşik Devletleri’nde 50 milyondan fazla kişiyi etkileyen prehipertansiyonda, kan basıncı 120/80 ila 139/89 mmHg arasında değişiyor. Hipertansiyon ise 140/90 mmHg veya üstü olarak tanımlanıyor.

Çalışmanın baş yazarı ve Cleveland, Ohio’daki Harrington-McLaughlin Kalp ve Damar Enstitüsü Kalp Yetersizliği ve Transplantasyon bölümü direktörü Prof. Dr. İlke Sipahi, “Çalışmamız prehipertansif kan basıncı düzeyleri olan kişilerle ilgilidir ve yüksek-normal kan basıncı düzeyi (120-140) ile ilişkili artmış inme riskinin kan basıncı ilaçları kullanılarak düzeltilebileceğini göstermektedir” dedi.

16 çalışmanın meta-analizinde, araştırmacılar prehipertansif aralıkta yer alan ortalama başlangıç kan basıncı düzeyi olan 70.664 kişide plaseboya kıyasla antihipertansif ilaçlara ait verileri inceledi. Araştırmacılar şunları buldu:
•    Kan basıncını düşüren ilaçlar kullanan hastalarda inme riski plasebo alanlara kıyasla %22 daha düşüktü. Bu etki çalışılan tüm antihipertansif ilaç sınıflarında gözlendi
•    Kalp krizi riskinde anlamlı bir azalma oluşmadı ancak, kan basıncı ilaçları alan hastalarda plaseboya kıyasla daha düşük kardiyovasküler ölüm eğilimi vardı.
•    Bu çalışma popülasyonunda bir inmeyi önleyebilmek için 169 kişinin ortalama 4.3 yıl kan basıncını düşüren bir ilaçla tedavi edilmesi gerekiyordu.

Amerikan Kalp Birliği tedavi kılavuzları, prehipertansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmek için ilaç değil yaşam tarzı değişikliği önermektedir. Bu yaşam tarzı değişiklikleri kilo vermeyi, fiziksel aktiviteyi, meyve ve sebzeden zengin, tuz ve yağdan fakir bir diyeti, alkol tüketimini düşük tutmayı (erkekler için günde en fazla iki kadeh, kadınlar için günde en fazla bir kadeh) kapsamaktadır.

Prof. Dr. Sipahi “Yaşam tarzı değişikliği yerine kan basıncını düşüren ilaçlar vermenin doğru yol olduğunu düşünmüyoruz. Ancak, kan basıncı ilaçları ile riskteki belirgin azalma önemlidir ve yaşam tarzı değişikliklerini tamamlayıcı olabilir” dedi. Sipahi, kılavuz değişikliklerinden önce, uzun süreli tedavinin maliyetinin ve kan basıncı ilaçları ile ilişkili risklerin tıp camiasında geniş bir şekilde tartışılması gerektiğini belirtti.

KAYNAK: Effect of Antihypertensive Therapy on Incident Stroke in Cohorts With Prehypertensive Blood Pressure Levels: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Ilke Sipahi, Aparna Swaminathan, Viswanath Natesan, Sara M. Debanne, Daniel I. Simon and James C. Fang.  Stroke. 2011;published online before print December 8 2011,

Makalenin tamamına erişmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

 

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla