İki ilaçla başlanan hipertansiyon tedavisi daha etkili!

Kategori: Kardiyoloji Print

İki ilaç kullanımı kan basıncı kontrolünde daha etkili bulundu. New British araştırmacıları, monoterapi yerine iki ilaçla birlikte başlanan kan basıncı tedavisinin daha hızlı sonuçlar verdiği ve kombinasyon tedavilerinin yan etkilerinin daha düşük olduğunu ortaya çıkardı. Bu sonuçlar, dünyada klinik uygulama anlayışını da değiştirebilir nitelikte. Lancet’te yayımlanan çalışmada yüksek kan basıncının tedavisinde sıkça uygulanan yaklaşımlar araştırıldı. Çalışma Cambridge ve Glasgow Dundee Üniversitesi ve İngiliz Hipertansiyon Cemiyeti işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Kan basıncı kontrolünde hekimler genellikle bir ilaçla başlar ve birkaç ay sonra tedaviye ikinci bir ilaç ilave eder. Bu çalışma, en iyi tedavinin iki ilaçla başlamak olduğunu; bu sayede daha az yan etki ile birlikte daha hızlı ve daha etkili sonuçlar alınabileceğini gösterdi. İki ilacın tek bir ilaç formuna da getirilebileceğini belirten Cambridge Üniversitesi araştırmacılarından Prof. Dr. Morris Brown, yürüttükleri ACCELERATE çalışması ile hipertansiyon tedavisindeki klişeleri yıktıklarını söyledi. Artık hastalara tek bir ilaçla kombine tedavi verilebileceğini belirten Dr. Brown, bu sayede inme ve kalp krizlerinin de azaltılacağını ifade etti.

Prof. Dr. Brown, çalışmanın çok önemli olduğunu ve sonuçların hipertansiyon tedavisinde uygulanan yaklaşımları değiştirebileceğini açıkladı. Araştırmanın yüksek kan basıncı olan hastalar için önemli sonuçları olduğunu ve iki ilaç ile tedaviye başlamanın çok daha iyi neticeler verdiğini dile getiren Prof. Dr. Brown, ileride geliştirilecek tedavilerin çok daha etkili olacağını ve daha az yan etkiler nedeniyle tedavinin daha iyi kabul göreceğini açıkladı.

ACCELERATE çalışmasına hipertansif 1250 hasta dahil edildi. Çalışmada uygulanan tedavi ile kan basıncı daha hızlı ve daha etkili düşürüldü ve konvansiyonel tedaviye kıyasla daha az yan etki gözlemlendi. ACCELERATE çalışması, kombinasyon tedavisi içeren tek bir ilaç ile tedaviye başlayan hastaların, ilk 6 ayda tedaviye %25 daha iyi yanıt verdiklerini ve yan etkiler nedeniyle tedaviyi bırakma oranlarının anlamlı düzeyde daha düşük olduğunu gösterdi. Konvansiyonel tedavi kolundaki hastalar, yeni tedavi kolundaki değerlere ulaşamadı. Araştırmacılar, konvansiyonel tedavi ile vücudun ilaçları kısmen nötrleştirdiğini ve ACCELERATE çalışmasının yeni bir tedavi ile nötralizasyon sürecinin önlenebildiğini göstermek amacıyla tasarlandığını belirtti.

Çalışmaya katılan hipertansiyon hastalarının kan basıncı birkaç aydır düşük seyrettiği ve düşük doz tablet ve ardından dozun artırılması ile hareket edildiği belirtildi. Bu kademeli yaklaşım sayesinde yan etkiler bertaraf edildi ve inme olayı geciktirilebildi. Uzun süre tedavi gören hastalar için ise, günde birden fazla ilaç içmek güç olabiliyor. İngiliz Kalp Derneği, İngiliz Hipertansiyon Cemiyeti Araştırma Ağı, sonuçların genellenebilmesi için farklı ilaçlar ile benzer bir çalışma yapmaya hazırlanıyor. ACCELERATE, dört kıtada ve 10 ülkede aynı anda tedavi programını başlatmak için Novartis ile işbirliği yapan İngiliz Hipertansiyon Cemiyeti tarafından tasarlandı.

KAYNAK: University of Cambridge (2011, January). Aliskiren and the calcium channel blocker amlodipine combination as an initial treatment strategy for hypertension, ACELERATE,  a randomised, parallel-group trial. M. Brown, B. Williams.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla