Kalp krizine karşı yeni bir uyarı belirteci keşfedildi

Kategori: Kardiyoloji Print

Caspase-3 p17 adlı bir protein düzeyinde artış önemli bir kalp krizi uyaranı
Connecticut Üniversitesi Sağlık Merkezi araştırmacıları, kan dolaşımındaki bir protein parçasının kalp krizinin öngördürücüsü olabileceğini saptadılar. Pat ve Jim Calhoun Kardiyoloji Merkezi Direktörü Dr. Bruce Liang’ın liderliğinde yapılan çalışma, Journal of the American College of Cardiology’de yayımlandı. Araştırmacılar, kalp krizi geçiren hastaların kanında Caspase-3 p17 olarak bilinen bir protein düzeyinde artış olduğunu saptadı.

Dr. Liang, yeni bir kalp krizi belirteci bulduklarını ve apoptozun veya hücre ölümünün kalp kasına zarar verdiğini keşfettiklerini açıkladı. Basit bir kan testi ile kalp krizi önceden anlaşılabilirse, apoptozu önleyecek yeni tedavilerin geliştirilebileceğini ve bu sayede hastaların tedaviye erken başlayabileceklerini ve kalp kası ve kalp fonksiyonunun korunabileceğini belirtti. Araştırmacılar, bu test başarılı olursa, kalp krizi tanısı ve muhtemel yeni tedavilerin geliştirilmesi için yeni bir yol açılacağını ifade etti.

KAYNAK: University of Connecticut (2011, January 5). Mariela Agosto, Michael Azrin, Kanwar Singh. Serum Caspase-3 p17 Fragment Is Elevated in Patients With ST-Segment Elevation Myocardial InfarctionA Novel Observation. Journal of the American College of Cardiology, 2011; 57 (2): 220 DOI: 10.1016/j.jacc.2010.08.628

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla