Kanser aşısını bulan Kübalı Dr. Camilo: Şimdi tehdit sırası bende

Kategori: Sağlık Gündemi Print

camilo1Akciğer kanseri aşısını geliştiren Kübalı Dr. Camilo Rodriguez “Hiç tehdit edildiniz mi?” sorusuna, “Tehdit sırası bende. ‘Bu aşı tüm dünyada ya bedava dağıtılacak ya da maximum 1 dolara satılacak’ dedim. Şimdi ayıklasınlar pirincin taşını” karşılığını verdi. Kübalı bilim insanlarının akciğer kanserine karşı geliştirdiği ‘Cimavax’ isimli aşı bir yıl ömür biçilen hastaların ömrünü yıllarca uzatabiliyor. Cimavax tamamen kanseri önleyici bir aşı değil ancak hastaların daha uzun süre ve hatta kanser hastalığıyla birlikte yaşama imkanı sunuyor. Buna ‘aşı’ dense de, klasik aşılardan farklı olarak vücudu bulaşıcı bir hastalığa karşı korumuyor. Vücuttaki tümörleri küçültmeyi hedefliyor. Cimavax, ilaç tekellerinin karşı propoganda ve tehditlerine rağmen dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

Habertürk Gazetesi yazarı Neva Çiftçioğlu Banes, 19 Eylül 2016 tarihli yazısında aşının gelişimini yazdı. Çiftçioğlu’nun yazısındaki ilgili bölümler:

DR. RODRIGUEZ LABARATUVARINDA 21 FARKLI AŞI ÜRETİYOR

“Besbelli Küba, bilim insanlarından gelen her yeni tedavi önerisinde “FDA onayı var mı?” diye soran ülkelerden değil. Yetiştirdiği bilim insanlarına güveniyor ve yeni fikirleri destekliyor. Ülke olarak tütün üretimine ağırlık verdiğinden ve buna bağlı olarak tütün tüketimi artığından akciğer kanseri yüzdesi oldukça yüksek.

Araştırmacı Dr. Camilo Rodriguez, 1980’li yıllarda “Bu problemimize bir çözüm üreteceğim” dediği zaman ülkesindeki meslektaşları örnek bir tavır sergileyerek her türlü yardım için laboratuvarlarının kapılarını açmışlar. Dr. Rodriguez, büyük zorluklarla geliştirdiği laboratuvarında bugün ülkesinin tüm aşı ihtiyacının yüzde 70’ini karşılayacak bir kapasitede çalışıyor, 21 değişik aşı üretiyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ KÜBALI DOKTORUN AYAĞINA GİTTİ

Dr. Camilo Rodriguez akciğer kanserine karşı geliştirdiği Cimavax isimli aşıyla doktorların 1 yıl ömür biçtiği akciğer kanseri hastalarının ömrünü kanser hücrelerine saldıran antikor oluşturarak ve kanser hücrelerinin çoğalmasını sağlayan EGF hormon oluşumunu engelleyerek yıllarca uzatabilmiş. Gerek kendi ülkesinden, gerekse dünyanın dört bir yanından akciğer kanseri teşhisiyle yaşama umudunu kaybederek Küba’ya giden hastalardan elde edilen başarılar sayesinde Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Dr. Rodriguez’in ayağına gitmiş.

“ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN, YA BEDAVA, YA 1 DOLAR”

Bu tedavinin 20 yılı aşkın başarısına rağmen kanser tedavisinde tekerleği yeniden keşfetme çabasındaki birçok büyük Amerikan ilaç firması, üretilen aşı aleyhine çok büyük antipropaganda yapmaya, “Yan etkileri zavallı hastaları öldürecek” tehditleri savurmaya hâlâ devam etmekteler. Bunun üzerine bir televizyon programında Dr. Rodriguez’e “Hiç tehdit edildiniz mi?” sorusunu yönelten gazetecilere yanıtı ise çok ilginç: “Tehdit sırası bende. ‘Bu aşı tüm dünyada ya bedava dağıtılacak ya da maximum 1 dolara satılacak’ dedim. Şimdi ayıklasınlar pirincin taşını.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Nejla Sez.
Nejla Sez.
7 yıl önce

Dr. Camilo Rodriguez’e nasil ulasabiliriz ? Türkiyede bu asi olunuyormu ?
Sadece kübadami tedavi olnuyor yoksa Dr. baska ülkelerde geliyor mu ?

Sevgilerimle Nejla.

Araç çubuğuna atla