Kanserin ‘DNA analizi’: Hastalığa yol açan ‘yeni mutasyon işaretleri’ belirlendi

28 Nisan 2022  |  Kategori: Güncel / Literatür, Onkoloji Print

Bilim insanları, binlerce tümörü analiz ederek kanserin nedenleri hakkında bir dizi ipucu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, 12 binden fazla kanser hastasının genetik yapısını veya genom dizilerini inceledi. Kanser DNA’sında, ilk kez ‘mutasyon işaretleri’ olarak adlandırılan örüntüler tespit edildi. Henüz tam olarak anlaşılmayan ve kanser nedeni olduğu düşünülen 58 yeni mutasyon işareti belirlendi. Bunlar, örneğin, bir hastanın sigara veya UV ışığı gibi kansere neden olan etkenlere maruz kalıp kalmadığının anlaşılmasını sağlıyor.

Bu işaretlerin ayrıca, doktorların her hastanın tümörünü incelemesine ve kişiselleştirilmiş bir tedavi uygulamasına da olanak sağladığı belirtildi. Ancak, bu modeller yalnızca, bir hücrenin genetik yapısını tanımlayan tüm genom dizilimiyle ortaya çıkarılan büyük miktardaki verinin analiziyle tespit edilebiliyor.

50’den fazla kanser türü için erken teşhis umudu: Geniş kapsamlı kanser kan testi geliyor

Cambridge Üniversitesi’nde genomik tıp profesörü ve araştırmanın baş yazarı Serena Nik-Zainal, araştırma ile ilgili şu bilgileri verdi: “Kumda binlerce ayak izi olan bir plaja bakmak gibi. Eğitimsiz bir göze, ayak izleri rastgele ve anlamsız görünür. Ama onları yakından inceleyebilirseniz, neler olup bittiği hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Hayvan ve insan izlerini, yetişkin mi yoksa çocuk mu, hangi yöne gittiklerini vb. ayırt edebilirsiniz. Mutasyon işaretleri de aynı şey. Tüm genom dizilimi, hangi ‘ayak izlerinin’ ilgili ve önemli olduğunu belirleyebilir ve kanserin gelişimi boyunca neler olduğunu ortaya çıkarabilir”

Mutasyon işaretleri parmak izi gibidir

Nik-Zainal, şöyle devam etti: “Mutasyon işaretlerini tanımlamanın önemli olmasının nedeni, suç mahallindeki parmak izleri gibi olmalarıdır. Kanser suçlularının yerini belirlemeye yardımcı olurlar.”

Yeni DNA bazlı kan testi, kanseri çok erken evrede %90 başarı ile teşhis edebiliyor

Cambridge Üniversitesi’nde araştırma görevlisi ve araştırmanın yazarlarından Dr. Andrea Degasperi ise, “Bütün genom dizilimi, bize her bir kişinin kanserine katkıda bulunan tüm mutasyonların toplam bir resmini verir. Hastalar arasındaki ortak noktaları ve farklılıkları tespit etmek için eşi görülmemiş bir güce sahibiz ve bunu yaparken 58 yeni mutasyon imzasını ortaya çıkardık ve kanser bilgimizi genişlettik” dedi. (Kaynak: GazeteDuvar)

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla