Kanserli kız davayı kazandı! Bedeni hastalığa çare bulana kadar donduruldu

Kategori: Sağlık Gündemi Print

morg-dondurma-riyojenikİngiltere’de, 14 yaşında kansere yakalanan kız, Yüksek Mahkeme’de başlattığı “bedeninin dondurma yöntemiyle korunması” talebiyle ilgili hukuk mücadelesini kazandı. Mahkeme, kız çocuğunun ölmeden önce yaptığı başvurusu üzerine, vücudunun dondurulup, hastalığa çare bulunduğu dönemde ‘çözülmesi’ni kabul etti. Ancak İngiliz kız elde ettiği hakkı göremedi. Genç kız, Ekim ayında ABD’ye gitmiş ve İngiliz kızın bedeni Kriyojenik koruma yönetmiyle dondurulmuştu. Bedeni dondurulmadan önce Londra’da yaşayan, ismi açıklanmayan genç kız, babasının karşı çıkmasına karşın annesinin onayıyla “son isteğine” kavuştu.

Kız çocuğunun vücudu, ABD’nin Arizona eyaletine bağlı Scottsdale kentindeki soğutma merkezinde dondurularak koruma altına alındı. Operasyonun masrafının 37 bin sterlin  olduğu belirtildi. Dava ile ilgili kararını açıklayan yüksek mahkeme hakimi, hastanede ziyaret ettiği genç kızın cesaretine hayran kaldığını açıklayarak, “Verdiğim karar kriyojenik korumayla ilgili değil, bir anne ve babanın, kızlarının bedeni ile ilgili ihtilafına ilişkin” dedi.

Genç kızın, hastalığa yakalanmadan önce 6 yıldır görüşmediği babası, kızının “koruma” isteğine karşı çıkmış, mahkeme kararı sonrası ise bu isteğine “saygı duyduğunu” açıklamıştı.  İsminin gizli kalmasını isteyen baba, “Yöntem başarılı olsa, diyelim 200 sene sonra kızım hayata döndürülse bile, Amerika’da hiçbir yakını olmayacak, geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayacak” şeklinde konuştu.

Nobel Tıp Ödülü’nü kanser alanındaki otofaji çalışmasıyla Japon Ohsumi kazandı

Kriyoniks, gelecekte canlandırma umuduyla bedenin düşük sıcaklıklarda korunması yöntemi. Amerika’da ve Rusya’da uygulanan bu teknolojiyle, beden, sıvı nitrojen içinde eksi 130 derecenin altında saklanıyor. Bu yöntemle “sınırsız zaman için koruma” bedelinin 37 bin sterlin (yaklaşık 155 bin TL) civarında olduğu ifade ediliyor. Henüz kimse bu “tartışmalı” yöntemin başarılı olup olmayacağını bilmiyor.

‘Kriyojenik koruma istekleri için düzenleme yapılmalı’

Kriyojenik koruma ile ilgili kararı veren yüksek mahkeme hakimi, bu davanın bir ilk olduğunu hatırlatarak, “kriyojenik koruma” ile ilgili bakanlıkların düzenleme yapması gerektiğini açıkladı. Hakim, Ekim ayında ölen genç kızın, kriyonejik korumaya alınacağı Amerika’ya transferi sırasında problemler yaşandığını ifade etti. Genç kızın bedeni gönüllü biri tarafından transfer edildi. Kriyojenik koruma, ABD ve Rusya’da yapılıyor.

Genç kızın dondurulmadan önce mahkemeye yazdığı mektup

“Neden kendim için bu sıradışı yöntemi istediğimi açıklamam isteniyor. 14 yaşındayım ve öleceğimi biliyorum ama ölmek istemiyorum. Kriyojenik korumanın, yüzyıllar geçse bile bana yeniden dirilme şansı sunduğunu düşünüyorum. Yerin altına gömülmek istemiyorum. Daha fazla yaşamak istiyorum ve düşünüyorum ki ileride kanserime çare bulup beni uyandırabilecekler. Bu şansı kullanmak istiyorum. Bu benim isteğim”BBC

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla