Karaciğer kanseri önlenebilir mi? Tedavisinde cerrahinin yeri nedir?

12 Şubat 2016   |    25 Haziran 2023    |   Kategori: Kanser, Karaciğer Hastalıkları Print

Karaciğer kanseri dünyada sıklık olarak tüm kanserler içinde 5. sırada yer alırken kanserden kaynaklanan ölümler arasında ise 3. sıradadır. Karaciğer kanseri gelişmesi için en önemli risk faktörünün karaciğer sirozu olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Kürşat Serin, karaciğer kanseri ve tedavisinde cerrahi yöntemlerle ilgili bilgi verdi.

Aşılama ile karaciğer sirozundan korunmak mümkün  

Batı ülkelerinde karaciğer sirozunun en sık nedeni aşırı alkol alımı iken, ülkemizde en sık neden hepatit B ve C virüsüne bağlı kronik hepatitlerdir. Ancak etkin bir tarama ve aşılama sayesinde karaciğer sirozundan korunmak mümkün. Çünkü kronik B hepatitli hastalarda karaciğer kanseri gelişme riski yaklaşık 200 kat artar ve hastaların yüzde 15-25’i karaciğer sirozu veya karaciğer kanserinden kaybedilir. Hepatit B virüsü, hepatit C’den farklı olarak, karaciğer sirozu yapmadan da karaciğer kanserine yol açabilir.

Karaciğer kanseri neden olur? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Siroz karaciğer kanserine neden olabiliyor

Hepatit B için etkin aşılama yapılması karaciğer kanserinden korunmada en etkin yöntemlerden biridir. Hepatit B ve C’den korunmak için genel hijyen önlemlerinin alınması, risk gruplarının ve hepatitli hastaların tüm aile bireylerinin taranması büyük önem taşır. Kronik B ve C hepatitli hastalara tanının erken dönemde konulması ve uygulanacak güçlü antiviral tedaviler sayesinde hem karaciğer sirozu, hem de karaciğer kanseri gelişimini önlemek mümkündür. Eğer kişide kronik bir hepatit B veya C hastalığı varsa, siroz gelişimine izin vermeden en uygun tedavi başlanmalıdır.

Bu konuda özellikle Hepatit B’ye bağlı erken evre karaciğer sirozunda, sirozun geri dönüşümünü sağlayabilecek güçlü ilaç tedavileri yüz güldürüyor. Hepatit C ise, kür sağlanabilecek bir kronik hepatit türü olup, bu alanda da pek çok yeni ve güçlü ilaç ile tedavi yoluna gidilebilir. Kronik hepatit tedavisinde başarı sağlanabilmesinin temelini; uygun zamanda, uygun ilaçların başlanması ve hastanın yakından takibi oluşturur.

Karaciğer kanserinde erken tanı, doğru medikal ve cerrahi tedaviler sayesinde hastalıktan kurtulabilmek mümkün. Ancak ülkemizde karaciğer kanserlerinin tanısı bazı olgularda çok geç dönemde konulabiliyor. Ancak bu hasta gruplarında da beklenen yaşam süresini uzatabilen ve umut veren yeni tedavi yöntemleri mevcut ve bu tedavi yöntemleri ülkemizde de başarıyla uygulanabiliyor.

 Karaciğer kanserinin cerrahi tedavisi mümkün mü?

Günümüzde en etkin tedavi şekli ameliyat ile tümörün çıkarılmasıdır. Ameliyat kararı verilmeden önce karaciğerin işlevsel durumu mutlaka değerlendirilmelidir. İşlevsel durumun uygun olduğu hastalarda ameliyat ile tümör çıkarılır. Laparoskopik ya da başka bir değişle minimal invaziv teknik ya da halk arasında bilinen tabiriyle kapalı yöntem cerrahi, cerrahinin özel bir uygulama alanıdır.

Enginar nedir? Enginarın sağlığa faydaları nelerdir?

Gelişen teknoloji ile artık karaciğer ameliyatlarını bu yolla başarılı bir şekilde yapılabilir. Açık cerrahide, karın içine ulaşabilmek için karını boydan boya kaplayan bir kesi yapılıyordu. Laparoskopik (kapalı) teknikte ise 0,5-1 santim boyutunda beş kesi ve 4-5 santimlik piyesin dışarı alındığı kesi ile ameliyatlar tamamlanabiliyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla