Karın ve belde aniden ortaya çıkan şiddetli ağrıya dikkat! Karın anevrizması

Kategori: Cerrahi, Diğer Hastalıklar Print

Karın anevrizması ‘Ani ölüm’ nedeni! Atardamarın zayıflamış kısmında meydana gelen genişlemeye anevrizma, halk dilinde de “balonlaşma” deniyor. Anevrizma, çapı 2.5-3 santim olan ve kalpten pompalanan kanın tüm vücuda yayılmasını sağlayan “aort” damarında gelişiyor. Halk arasında çoğunlukla kalp ve beyindeki anevrizma olduğu düşünülüyor. Oysa aort damarı tüm vücutta yer aldığı için karın içinde de, üstelik sıkça, ölümcül tabloya yol açabilen balonlaşma olabiliyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Yusuf Kuserli, anevrizmanın genellikle sinsice geliştiğine, belirti verdiği ender durumlarda ise karın ya da bel ağrısı gibi yakınmalar oluşturduğuna dikkat çekerek, “Anevrizma hayatı tehdit ettiği için karın ağrısı aniden ve şiddetli bir şekilde gelişiyorsa, bu yırtılma belirtisi olduğundan hastanın zaman kaybetmeden en kısa sürede hastaneye yetiştirilmesi şart.” diyor.

Genellikle erkekleri hedef alıyor!

Abdominal anevrizma 65 yaş üzeri erkeklerde yüzde 5-10 gibi yüksek bir oranda görülüyor. Anevrizmanın erkeklerde daha sık görülmesinin nedeni ise bilinmiyor.

  • Ailesinde daha önce bu hastalığın görülmesi,
  • İleri yaş,
  • Yüksek tansiyon
  • Sigara,
  • Bağ dokusu veya kronik akciğer hastalığı (KOAH)
  • Kolesterol yüksekliği,
  • Süregelen kabızlık risk faktörleri arasında yer alıyor.

Anevrizma nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Balon gibi aniden patlayarak iç kanamaya yol açıyor

Kalpten çıkan vücudun en büyük atardamarı olan aort’un karın içindeki bölümüne ‘abdominal aort’ deniyor. Normalde 2.5-3 santim olan damar çapının karın içinde 4 cm’nin üzerine çıkması da ‘abdominal aort anevrizması” olarak adlandırılıyor. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Yusuf Kuserli, anevrizmanın (balonlaşma), risk faktörlerinin bir ya da birkaçının bir araya gelmesi ile damar duvarının hasarlanmasını takiben zayıflaması sonucu oluştuğunu söylüyor. Zayıflamış olan duvar damar dışına doğru genişliyor ve bir balon gibi şişmeye başlıyor. Damar genişledikçe yine bir balon gibi duvarı inceliyor ve daha da zayıflıyor. Böylece incelen damar duvarı basınca dayanamayarak ya yırtılıyor ya da patlıyor. Patlama sonucunda da vücutta iç kanamaya yol açarak ölümcül oluyor.

Her 2 hastadan biri hastaneye yetiştirilemeden hayatını kaybediyor

Anevrizma genellikle belirti vermiyor, bu nedenle hasta adeta bir saatli bombayla dolaşıyor. Abdominal aort yırtılmasına bağlı kanaması olan hastaların ancak yüzde 50’si canlı olarak hastaneye yetiştirilebiliyor. Bu yüzden özellikle 60 yaş ve üzeri erkeklerde erken tanı çok önem taşıyor. Dr. Yusuf Kuserli erken tanı için risk faktörü olan kişilerin, özellikle de 60 yaş üstü erkeklerin kalp ve damar cerrahına başvurarak muayene olmaları ve gerekiyorsa USG, BT ya da MR çektirmeleri gerektiğine dikkat çekiyor.

Karın ya da belde aniden ve şiddetli gelişen ağrıya dikkat!

Aort anevrizması çoğu hastada herhangi bir belirti vermiyor ve aniden yırtılıyor ya da patlıyor. Belirti veren ender durumlarda ise karında kalbe benzer şekilde atım ve sertlik, karın ya da bel ağrısı gibi yakınmalar oluşturuyor. Dr. Yusuf Kuserli karın ya da bel ağrısının aniden ve şiddetli bir şekilde olmasının yırtılmanın belirtisi olabileceği uyarısında bulunarak, “Anevrizma ölümcül olduğu için bu durumda acil müdahale gerekiyor.” diyor.

İlaç tedavisi uygulanıyor, hasta yakın takip altında tutuluyor

Aort anevrizması genellikle hasta başka sebeplerle hastanede tetkik edilirken tesadüfen ya da hekimin karın muayenesi sırasında balonlaşmayı hissedip şüphelenmesiyle ortaya çıkıyor. Ultrason, BT (tomografi) ve MR (manyetik rezonans) ile tanı rahatlıkla konuyor. Dr. Yusuf Kuserli, tedavinin planlanması yapılırken öncelikli olarak damarın çapı ile hastanın karın ve bel ağrısı gibi şikayetlerinin olup olmamasına bakıldığını belirterek, “Balonlaşma 5 cm’nin altındaysa ilaç tedavisi uygulanıyor ve tansiyon takibi yapılıyor. Ayrıca tomografi ile 6 ayda bir anevrizmanın ilerleyip ilerlemediğine bakılıyor.” diyor.

Damarın çapı 5 santimin üzerindeyse ameliyat ile acil müdahale ediliyor!

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Yusuf Kuserli, balonlaşma 5 cm’nin üzerindeyse yırtılma riski yüksek olduğu için müdahale gerektiği uyarısında bulunuyor. Müdahalenin 2 şekilde yapılabildiğini söyleyen Dr. Yusuf Kuserli bu yöntemleri şöyle anlatıyor: “Açık yöntemde karın açılıyor ve balonlaşmış kısım çıkarılıp, yerine yapay damar yerleştiriliyor. Kapalı yöntemde ise karın açılmadan kasıklardan tıpkı bir anjiyo işlemi gibi girilip balonlaşmış kısma stent-greft yerleştiriliyor. Böylece balonlaşmış kısım onarılıyor.

Açık yönteme göre kapalı yöntem hastaya yüksek konfor sağlamasının yanı sıra yoğun bakımda ve hastanede kalış süresini de azaltıyor. Hasta günlük hayatına çok daha hızlı olarak dönme şansına kavuşuyor. Ayrıca kapalı yöntemin avantajlarının fazla olmasının yanında riski de karın açılmadığı için açık ameliyata göre oldukça az.”

YAZIYI PAYLAŞ

Araç çubuğuna atla