Karpal tünel sendromu mouse tutan elleri seviyor

13 Şubat 2012   |    14 Mart 2023    |   Kategori: Diğer Hastalıklar, Ortopedi Print

Karpal Tünel Sendromu, el parmaklarının hareket etmesi ve hissetmesinde önemli rol oynayan median sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkan bir hastalık. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sun, sinir sıkışmaları arasında en sık görülen ‘Karpal Tünel Sendromu’nun klavye veya mouse kullanırken el bileğini sürekli bükülü pozisyonda tutan veya el bileğine sık sık yük binen işlerde çalışan kişilerde daha sık ortaya çıktığını belirterek, şu bilgileri veriyor: “Ellerde gelişen yakınmalarda mutlaka bir hekime başvurulmalı. Çünkü geç kalındığında sendrom ilerleyerek kaslarda güçsüzlüğe ve kas erimesi olarak bilinen atrofiye neden oluyor. Bunun sonucunda hasta yazı yazmak ve araba kullanmak gibi günlük aktivitelerini yapmakta büyük güçlük çekiyor, hatta poşet bile taşıyamaz hale gelebiliyor. Üstelik erken tanı konulduğunda ilaç veya fizik tedavi ile geçebilecek olan bu sendrom ilerlediğinde tek çözüm ameliyat oluyor.”

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal tünel, bilek düzeyinde bulunan median sinirin geçtiği bir kanal. Boyun bölgesinden çıkıp bileğe kadar uzanan median sinir elde birçok kasın uyarılmasını üstleniyor. İşte bu kanal boyunca median sinir çeşitli nedenlerden dolayı el bileğinde basıya uğrarsa, sinir sıkışmaları arasında en sık görülen ‘Karpal Tünel’ Sendromu ortaya çıkıyor.

Karpal Tünel Sendromu nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Ağrı gece uyandıracak kadar şiddetli olabiliyor

Karpal Tünel Sendromu’nda hastalar en sık el ve bilekte, gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilecek ağrıdan yakınıyor.  Parmaklarda uyuşma ve hissizlik de sinir sıkışmasının bir diğer tipik belirtisini oluşturuyor. Sinir sıkışması genellikle ilk 3 parmakta ve 4. parmağın yarısında, uyuşma ile ağrı sorununa yol açıyor. Bu sorun bazı hastalarda ise sadece 3 veya 2 parmakla sınırlı kalabiliyor. İlerleyen dönemde ağrı şiddetlenirken, uyuşma hissi de artıyor. Bunun sonucunda hasta araba kullanmakta, saçlarını taramakta, telefonla konuşmakta, yazı yazmakta, bardak, tabak veya poşet gibi nesneleri tutmakta, hatta kağıdı kavramakta bile büyük bir güçlük çekebiliyor.

Uzun süre mouse kullanmak karpal tünel sendromuna neden olabilir

En büyük risk el bileğini uzun süre bükülü tutmak

Her 100 kişiden birinde görülen hastalık en çok kadınları etkisi altına alıyor. Buna neden olarak kadınların farklı bir bağ dokusuna sahip olması, hormonal farklılık ve karpal tünelin genişliğinin farklı olması gösteriliyor. Doç. Dr. Sun sinir sıkışmalarına neden olan faktörleri şöyle sıralıyor: Karpal Tünel Sendromu en sık, bilgisayar-daktilo kullananlar, müzisyenler, marangozlar, kaya matkabı operatörleri, fabrika işçileri, dikiş işleri ile uğraşanlar ve tenis oyuncularında görülüyor. Ayrıca hamilelik, romatizma, kronik böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, bilek kazası, tümörler ve enfeksiyon gibi bazı tıbbi durumlar nedeniyle de oluşabiliyor.

  • Mouse kullanırken bilekler yine uzun süre masanın kenarında tutulursa sinire doğrudan bası oluşturarak hastalığı tetikleyebiliyor.
  • Sık sık el hareketlerini zorlayacak şekilde hareket etmek de hastalığın gelişmesine yol açabiliyor. Örneğin her gün temizlik yapmayı alışkanlık haline getiren ev hanımlarının sık sık temizlik bezini sıkmaları bilekte fazla yük oluşturuyor ve sinir sıkışmasına zemin oluşturacak yapı değişikliklerine neden olabiliyor.
  • İlerleyen yaşla birlikte kanalın içinde yer alan yapılarda oluşan kireçlenme veya yağ dokusuna ait çeşitli rahatsızlıklar sinirleri sıkıştırabiliyor.

Karpal Tünel Sendromundan korunmak için 6 pratik öneri

Elektromiyografi ile milimetrik teşhis

Teşhis için önce hastanın yakınmaları dinleniyor, ardından bazı testlere ve fizik muayeneye başvuruluyor.  Sinir sıkışmasından şüphelenildiği durumda ise kesin tanı için ultrason veya MR tetkiki yapılıyor ya da doğrudan grafi yöntemine başvuruluyor. Yrd Doç. Dr. İbrahim Sun, günümüzde en sık başvurulan ve en fazla yarar sağlayan yöntemin Elektromiyografi (EMG) olduğunu belirterek, “Bu tanı cihazı, sinirin tam olarak nerede sıkıştığını milimetrik ölçülerle gösteriyor. “ diyor.

Karpal tünel sendromu’ndan korunmanın püf noktaları

  • Klavye ve Mouse kullanırken bileklerinizi uzun süre bükülü tutmayın,
  • Mouse kullanırken bileğinizi uzun süre basıya neden olacak şekilde masanın kenarında tutmayın,
  • Dirseğinizi veya ellerinizi yoracak şekilde sık sık ağır yük kaldırmayın. Elinizle çok fazla yük taşımayın.
  • Bağ, eklem ve kasları güçlü tutmak için düzenli olarak spor yapın.
  • Uzun süre hareketsiz kalmak bazı yapı değişikliklerine neden olarak sinirleri sıkıştırabiliyor. Bu nedenle hareketli bir yaşamı benimseyin.
  • Kanalın geçtiği yerde oluşan yağlar, zamanla kireçlenme ile sinirlerde bası oluşturabildiği için ideal kiloda kalmaya özen gösterin.

Medikal tedaviden sonuç alınamazsa cerrahi yönteme başvuruluyor

Medikal tedavide amaç el bileğinin tekrarlayıcı travmalardan korunması ve semptomların giderilmeye çalışılması. El bileğini tekrarlayıcı hareketlerden korumak için istirahat atelleri, bir başka deyişle bileklik kullanılıyor. Semptomları gidermek için de ağrı kesici ilaçların yanı sıra ultrason ve elektriksel sinir uyarısı gibi fizik tedavi yöntemlerine başvurulabiliyor. Karpal Tünel’in cerrahi operasyonun median sinire ve dallarına zarar verilmeden bütünüyle gevşetilmesi çok önem taşıyor. Cerrahi tedavi, medikal tedavinin sonuç alınamadığı durumlarda seçilen yöntemi oluşuyor. Kesin çözüm düzgün yapılmış bir cerrahidir. Ancak geç kalındığında cerrahi tedavi uygulansa bile sonuç alınamayabiliyor.

Karpal tünel sendromu ile ilgili sık sorulan sorular

Kısa Bilgiler

Karpal tünel sendromu hangi hastalıklarda görülür?

Karpal tünel sendromu çoğunlukla yazı yazmak veya bilgisayar faresi kullanmak gibi tekrarlayan bilek hareketlerinin bir sonucu olarak ortaya çıksa da bazen diyabet, romatoid artrit, hipotiroidizm, hamilelik, obezite ve böbrek yetmezliği gibi altta yatan tıbbi durumlar da riski arttırabilir.

Karpal tünel sendromunda EMG nasıl çekilir?

Karpal tünel sendromu tanısında sinirlerin ve kasların işlevini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan elektromiyografide (EMG), el ve bilek kaslarına kaslardaki ve sinirlerdeki elektriksel aktiviteyi saptamak için küçük iğneler sokulur. Böylece medyan sinirde hasar veya sıkışma olup olmadığı belirlenir.

Phalen testi nedir, nasıl yapılır?

Phalen testi, karpal tünel sendromu tanısında kullanılan basit ve non-invaziv bir testtir. Doktor hastanın bileğini esnetmesini ve bir dakika kadar bu pozisyonda kalmasını ister. Bu işlem medyan sinir üzerindeki baskıyı artırır. Eğer hasta test sırasında el ve parmaklarda karıncalanma, uyuşma veya ağrı gibi belirtiler yaşarsa Karpal tünel sendromundan şüphelenilebilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla