Klinik pilates, fizik tedavide fark yaratıyor

Yazan Dr. Elçin Aykutoğlu
20 Ocak 2014   |    27 Mart 2023    |   Kategori: Ağrı, Fizik Tedavi, Sağlıklı Yaşam Print

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinde de tamamlayıcı olarak kullanılan ‘klinik pilates’ eklem ağrılarından duruş bozukluklarına kadar birçok rahatsızlıkta hastalara fayda sağlıyor. Pilatesin özünde fizik tedavide uygulanan yöntemlere benzediğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elçin Aykutoğlu, yöntemin faydalarıyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Pilates egzersizleri fizik tedavi sonrası ağrıyı azaltmaya, işlevleri iyileştirmeye ve kasları güçlendirmeye de yardımcı oluyor.”

Pilatesi ‘sıkılaşma’ya yönelik egzersizler bütünü olarak tanıyoruz. Oysa doktor gözetiminde uygulanan klinik pilates, duruş bozukluklarından eklem ağrılarına kadar birçok hastalığa iyi geliyor. Kronik bel, boyun ve sırt ağrısı ile duruş bozukluğu gibi durumlarda tedavinin kalıcı olması için klinik pilatesin büyük önem taşıdığını söyleyen  Dr. Elçin Aykutoğlu, klinik pilatesin standart fizik tedavinin ardından tamamlayıcı olarak kullanılabileceğini ifade etti.

Dr. Aykutoğlu, “Herhangi bir hastalığı veya şikayeti olmayan, yalnızca egzersize başlamak isteyen sağlıklı bireylere de muayene sonrasında klinik pilates uygulanabilir” dedi. Yumuşak doku romatizması hastalarının ve obezite hastalarının da pilates ile tedavi olabileceğini söyleyen Dr. Aykutoğlu, 30 – 60 yaş arası uzun yıllar hareketsiz kalmış kişilerinde kas-iskelet sistemlerini geliştirmek için pilates programına alınabileceğini ifade etti.

Masa basında ve bedenen çalışanlar için önemli

ASM_Klinik_PlatesTüm günü masa başında geçiren ofis çalışanlarında, omurganın yanlış kullanımı nedeniyle oluşan sırt ve bel ağrılarında da klinik pilatesin kullanılabileceğini ifade eden Dr. Aykutoğlu, pilatesin uzman olmayan kişilerin yanlış yönlendirmesi ile ciddi zararlar verebileceğini vurguladı. Klinik pilatesin reformer adı verilen özel bir yatak veya zemin üzerinde yapıldığını söyleyen Dr. Aykutoğlu, “Reformer ile tüm kaslar aynı anda, dengeli bir şekilde çalıştırılıyor” dedi. Pilates programında karın, sırt, bel, kalça ve bacak kaslarının kuvvetlendirildiğini anlatan Dr. Aykutoğlu, “denge egzersizleri özel nefes teknikleri eşliğinde yapılıyor” dedi. Klinik pilatesten en yüksek faydayı sağlamak için egzersiz programına düzenli devam etmek gerektiğini söyleyen Dr. Aykutoğlu, sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolünün büyük önem taşıdığını ifade etti. Dr. Aykutoğlu’ omurgayı ve vücut mekaniğini doğru kullanmak ile ofis ergonomisine de özen göstermek gerekiyor’ dedi.

Bel fıtığı tedavisinde fizik tedavinin yeri ve yaşam kalitesine etkisi!

Kişiye özel programlar uygulanıyor

Klinik pilateste bir seansın 60 dakika sürdüğünü ve programın etkili olabilmesi için en az dört hafta boyunca, haftada iki-üç gün devam edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Aykutoğlu, dikkat edilmesi gereken noktanın çalışmaların pilates konusunda eğitimi olan uzman kişiler ile yapılması olduğunu vurgulayarak Klinik pilates programının bir doktor ve fizyoterapist eşliğinde, hastanın sağlık sorununa özel planlanlandığını söyledi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla